Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Latvijā būs jaunas vēlēšanu zīmes. Vēlēšanu process būs drošāks un saprotamāks

KRISTĪNE SAULĪTE, Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja: “Padziļinātā analīzē tika secināts, ka esošajā sistēmā ir daudz nepilnību, tā var būt viegli ievainojama, vēlēšanu zīmes joprojām rada pārpratumus, kā tās ir izpildāmas.”

Lai uzlabotu vēlēšanu procesu Latvijā, padarot to efektīvāku, drošāku un arī vēlētājiem saprotamāku, jau no 2025. gada pašvaldību vēlēšanām tiks ieviestas jaunas vēlēšanu zīmes jeb biļeteni, informē Centrālā vēlēšanu komisija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mazāk pārpratumu

Jautājām Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājai Kristīnei Saulītei, kāpēc bija nepieciešama vēlēšanu zīmju izskata maiņa? “Pirms darba sākšanas pie jaunas vēlēšanu platformas tika veikts pilna apmērā audits esošajām sistēmām. Tā bija padziļināta analīze, kur tika vērtētas arī vēlēšanu zīmes. Visu izvērtējot, tika secināts, ka esošajā sistēmā ir daudz nepilnību, tā var būt viegli ievainojama, vēlēšanu zīmes joprojām rada pārpratumus, kā tās ir izpildāmas. Piemēram, ja pārlokot veco vēlēšanu zīmi, locījuma vieta bija tieši pāri kandidāta vārdam un uzvārdam, skeneris to uzskatīja par svītrojumu. Vēlēšanu zīmes tiek mainītas, lai uzlabotu vēlēšanu procesu Latvijā, padarot to efektīvāku, drošāku un arī vēlētājiem saprotamāku. Turklāt jāpiemin, ka, lai gan iepriekš rīkotajās vēlēšanās bijuši mēģinājumi ieviest automātisko skaitīšanu, daļa pašvaldību to pat nav mēģinājusi sākt darīt,” teic K. Saulīte.

Šāda vēlēšanu zīmes modeļa maiņa nepieciešama arī, lai nodrošinātu automātisku balsu skaitīšanu turpmākajās vēlēšanās, kā arī tautas nobalsošanās. Respektīvi, vienāda veida balsošanas zīmes tiks izmantotas gan 2025. gadā gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, gan 2026. gada Saeimas vēlēšanās, gan arī Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kas notiks 2029. gadā.

Ņem vērā visus tehniskos aspektus

Pašreizējais Saeimā apstiprinātais vēlēšanu zīmju modelis izstrādāts, Centrālajai vēlēšanu komisijai sadarbojoties ar Valsts digitālās attīstības aģentūru un tās algotajiem izstrādātājiem. Veidojot šīs zīmes, tika ņemti vērā visi tehniskie aspekti, lai pilnībā būtu iespējams veikt balsu automātisko skaitīšanu. Tāpat tika pievērsta uzmanība tam, lai šīs zīmes būtu iespējami saprotamākas vēlētājam, lai viss būtu vienkāršāk. Ieviešot jaunas vēlēšanu zīmes, tiks nodrošināts, ka vēlēšanu rezultāti tiek apkopoti operatīvi, izslēdzot manuālo balsu skaitīšanu, kas ļautu atvieglot vēlēšanu norisi, kā arī būtiski ierobežot cilvēcisko faktoru vēlēšanu rezultātu apkopošanā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Šeit būtu svarīgi pieminēt, ka, neskatoties uz to, ka vēlēšanu zīmju atpazīšanā un balsu skaitīšanā tiks izmantoti skeneri, tas nekādā veidā neizslēdz to, ka cilvēks nepārbauda skenera “sapratni” par to, kāda tad ir bijusi vēlētāja griba. Tātad arī šis process tiek dubultpārbaudīts. Katra zīme ir jāapstiprina un to dara attiecīgā pašvaldību vēlēšanu komisija,” saka CVK vadītāja.

Aizpilda pareizi jau pirmajā reizē

Līdzšinējās vēlēšanu zīmes nemainīgas bijušas daudzus gadus. Taču, neskatoties uz to, ka katrā vēlēšanu kabīnē vēlētāju acu priekšā bijusi instrukcija, kā tajās veicamas atzīmes, vienmēr bijis pietiekami daudz vēlētāju, kuri tās aizpildījuši pa savam. Krustiņu vietā likuši ķeksīšus, aizkrāsojuši rombiņus. Nevēlamo kandidātu nevis svītrojuši, bet tam pretī vilkuši mīnusu. Šādu atzīmju veikšana varēja kļūt par iemeslu šīs atzīmes neņemt vērā. Vai ir pārliecība, ka jaunās vēlēšanu zīmes vēlētājiem radīs labāku izpratni par biļetena aizpildīšanu?

K. Saulīte stāsta, ka sadarbībā ar socioloģisko pētījumu kompāniju “Latvijas Fakti” ir organizētas fokusgrupas, aptverot dažādu vecumu, sociālā stāvokļa un izglītības līmeņa iedzīvotājus, un rezultāti bija pārsteidzoši. Līdzšinējās, vairāk nekā 30 gadus eksistējošās vēlēšanu zīmes, nepareizi aizpildīja puse šo fokusgrupu dalībnieku. “Respektīvi, paužot negatīvu attieksmi pret kādu no kandidātiem, daudzos gadījumos tika nevis izsvītrots kandidātu vārds, kā tas būtu jādara, bet gan ievilkta mīnuszīme. Savukārt jaunās vēlēšanu zīmes tika ar pirmo reizi aizpildītas pareizi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šeit jāuzsver, ka galvenās izmaiņas skars tieši tos vēlētājus, kuri vēlēsies kādu no kandidātiem īpaši izcelt, vai arī pret kādu no kandidātiem izvēlētajā sarakstā paust negatīvu attieksmi. Līdz šim bija pierasts, ka kandidātus, kurus konkrētais balsotājs īpaši atbalsta, varēja atzīmēt ar “+” zīmi, bet nevēlamos — izsvītrot. Savukārt, atbilstoši jaunajam vēlēšanu zīmes modelim, līdzās katra kandidāta vārdam būs divi dažādu krāsu lauciņi, un vēlētājs varēs aizkrāsot vienu — zaļi krāsoto lauciņu, ja īpaši atbalstīs kādu kandidātu, vai arī aizkrāsot otru — sarkani krāsoto lauciņu, ja konkrētais kandidāts šķitīs nepieņemams,” skaidro CVK vadītāja.

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 2025. gada 7. jūnijā, CVK arvien intensīvāk informēs sabiedrību par jauno kārtību. Protams, jauno vēlēšanu zīmju instrukcija būs pieejama katrā vēlēšanu iecirknī, katrā vēlēšanu nodalījumā.

Kas notiks, ja vēlētājs tomēr nevis aizkrāsos lauciņu, bet vilks tur krustiņus, ķeksīšu vai mīnusiņus? “Tā nebūs problēma. Vēlētājs var pilnībā aizkrāsot šos lauciņus, vilkt tur ķeksīšus vai krustiņus — skaitot balsis, skeneris veiktās atzīmes atpazīs. Ir veikti neskaitāmi testi, veicot dažādas atzīmes šajos lauciņos, mainot rakstāmpiederumus, ar ko tiek veiktas atzīmes, kā arī apzināti burzot vēlēšanu zīmes — neviena paustā attieksme netiek nepamanīta,” piebilst Kristīne Saulīte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nodrošinās automātisku balsu skaitīšanu

Iepriekšējās Saeimas vēlēšanās balsis skaitīja ar skenera palīdzību, bet pērn notikušajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās — ar rokām. Ja arī turpmāk balsis skaitīs ar rokām, liela ieguvuma no tā nebūs, tāpēc jautājām, vai turpmāk visās vēlēšanās balsis tiks skaitītas ar skenēšanu? “Tas arī ir viens no būtiskākajiem jauno izmaiņu ieguvumiem — balsis vairs netiks skaitītas ar rokām, šis process tiks maksimāli automatizēts. Pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas, to darbinieki iztukšos urnu, izņems vēlēšanu zīmes no aploksnēm saliks tās vienā vai vairākās kaudzītēs un vienkārši ieliks skenerī — pārējo visu izdarīs tehnika. Protams, cilvēks vēl visu apstiprina. Jāpiemin dubultā drošība — īpaši to ir svarīgi dzirdēt tiem vēlētājiem, kas ar skepsi skatās uz visu, kas ir digitalizēts,” piebilst K. Saulīte.

Vēl viena izmaiņa, par ko šobrīd jau ir izlemts — nedēļā pirms vēlēšanām iecirkņi visā Latvijā strādās katru dienu no pirmdienas līdz piektdienai. Tādējādi vēlētāji, kuriem vēlēšanu sestdienā nebūs iespēja paust savu attieksmi, to varēs izdarīt jebkurā no piecām dienām pirms tam. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.