25. maijā Saeima otrajā lasījumā ar 82 balsīm par, septiņiem deputātiem atturoties, atbalstīja Civillikuma grozījumus, kas paredz piešķirt dievturiem likumīgas tiesības slēgt laulības jeb vedības. Šobrīd dievturu kāzām jeb vedībām Latvijā nav juridiska spēka — savienība vēlreiz jāslēdz dzimtsarakstu nodaļas pārstāvja klātbūtnē.
Kā stāsta Latvijas Dievturu sadraudzes valdes vadītājs Uģis Nastevičs: “Šodien dzīvojam demokrātiskā Latvijā, kurā mums ir būtiski saglabāt savu identitāti. Tautas mākslā un nemateriālā kultūras mantojumā redzam tādas pērles kā amatnieku gadatirgus, Dziesmu un deju svētku tradīciju, kurai šogad svinam 150 gadus. Līdztekus ir garīgā kodola kopēji, ko mūsdienās pazīstam ar dievturu vārdu. Dievturība ir latviskā pasaules izpratne — latviskais ceļš pie Dieva. Mums tautā ir saglabājušies vairāki miljoni garamantu, no kurām vienu daļu veido latvju dainas. Tajās redzam latvisko Dieva izpratni. Redzam cilvēku tikumu uztveri, un tas ir zināšanu kopums, kurā saprotam, kas ir latvisks. Dievturība ir tā, kas latviskuma garīgo pusi iemieso sevī. Cilvēki zina latviešu valodu, latvju rakstus, dejo tautas dejas, dzied mūsu tautas dziesmas. Tad tikpat, ja ne vēl krietni būtiskāka, ir garīgā izpausme, kas sakārtotā veidā mūsdienās pazīstama ar dievturības vārdu.”
Par balsojuma rezultātu otrajā lasījumā Uģis papildina: “Šis ir vēsturisks brīdis, 2. lasījums, un esam ceļā uz savu līdztiesību savā cilmes zemē. Dievturiem tas ir ļoti svarīgi, un mēs pārliecinājāmies par to, ka Saeimā nav jautājums par to, kura frakcija, opozīcija vai pozīcija, visiem kopā latviskās dzīvesziņas jautājums ir svarīgs, un mēs esam ārkārtīgi pateicīgi gan tiem deputātiem, kas mūs atbalstīja jau iepriekš, iepriekšējā sasaukumā, un visam šim lielajam atbalstam šajā sasaukumā. Lai top, lai mums izdodas!”
Jāpiebilst, ka priekšlikumu Civillikuma 51. pantā noteiktās tradicionālās konfesijas papildināt ar dievturību iesniedza deputāts Andrejs Ceļapīters no partijas “Jaunā Vienotība”. Kā uzsver likumprojekta izstrādātāji, dievturībai, kas ir vienīgi Latvijai raksturīgās dzīvesziņas reliģija, likumiski pienākas līdztiesība savā valstī, līdz ar to arī noslēgtajām laulībām jābūt ar juridisku spēku, tāpat kā tas ir citām likumā noteiktajām reliģijām, kas vēsturiski nav radušās un attīstījušās no latviešu tautas vidus, bet ienākušas no ārvalstīm.
Kā liecina Tieslietu ministrijas apkopotā informācija, Latvijā 2020. gadā bija vairāk nekā 500 dievturu, Dievturu sadraudzē 11 saimes.
Plānots, ka jautājums galīgajā lasījumā varētu tikt izskatīts līdz vasaras saulgriežiem.
INGUNA ROGA-SAULĪTE
Reklāma