
Izcilajai gleznotājai un ilustratorei, mūsu novadniecei Veltai Toropinai (Paradovskai) šogad simts gadu jubileja. Saistībā ar to Aizkraukles vēstures un mākslas muzejā “Kalna Ziedos” apskatāma viņas darbu izstāde. Mākslinieces veikums redzams viņas gleznās, grāmatu un žurnālu ilustrācijās, kā arī adījumos.
Radošs mūžs
Veltas Toropinas darbs mākslā bijis ražīgs un spilgts. Glezniecībā viņa visvairāk zināma ar ziedu un klusās dabas darbiem, bet gleznoti arī krāšņie Aiviekstes un Daugavas krasti, Velna atvars, koku pludināšana, Oliņkalns, Kokneses pilsdrupas 50. — 60. gados. Lielformāta gleznas ar krāšņajiem ziediem, kas apskatāmas izstādē Aizkrauklē, darinātas no 1990. līdz 2010. gadam, un rada iespaidu, ka tie tikko izplaukuši un, šķiet, varēs just pat smaržu. Savos darbos viņa niansēti un trāpīgi pratusi attēlot arī cilvēku portretus. Izstādi izceļ gleznotais Veltas Toropinas pašportrets un vēl divi darbi. Viens no tiem ir aktrises Lilitas Ozoliņas portrets no Teātra muzeja krājumiem. Pēc esošās informācijas, tas tapis pēc filmas “Kad lietus un vēji sitas logā”, un līdz šim bijis maz izstādīts. Otrs — Pļaviņu skolotājas, audējas Ausmas Korules portrets, kas glabājas Aizkraukles vēstures un mākslas muzejā. Māksliniece gleznojusi arī rakstnieci Margaritu Stārasti, gleznotāju Uldi Prēdeli, fotogrāfu Jāni Paradovski, tapuši arī tēva, mātes, dēlu Igora un Jura dubultportreti, kā arī daudzi citi.
Mākslinieces darba pūrā ir arī bagātīgs grāmatu noformējumu un ilustrāciju klāsts. Velta Toropina bija viena no pirmajām žurnāla “Zīlīte” autorēm, kopš tā pirmā numura 1958. gadā, kā arī bijusi žurnāla “Veselība” mākslinieciskā redaktore. Māksliniece ilustrējusi arī pasaku kalendārus, bērnu grāmatas. Viņas zīmētos attēlus šodien joprojām atpazīst gan lieli, gan mazi.
Daudz mākslinieku
Pļaviņiešiem Velta Toropina vienmēr būs savējā, jo dzimusi toreizējā Pļaviņu pagasta Gostiņos. Viņas tēvam Vasīlijam Paradovskim, kurš bija kurpnieks, un mātei Alvīnei bija trīs bērni — Jānis, Velta un Konstantīns. Izturību dzīves ceļā Velta ieguvusi, katru rītu mērodama trīs kilometrus no mājām Ugunsdzēsēju ielā 4 līdz Pļaviņu vidusskolai un atpakaļ. Skolā viņa bija labākā zīmētāja, un visiem bija skaidrs — viņa būs māksliniece.
Pēc skolas dzīve Veltu aizved uz Rīgu, kur viņa beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu, izveidojās ģimene, pagājusi liela daļa darba piepildīta mūža. Tomēr saikne ar Pļaviņām nav zudusi, jo tur dzīvoja un skolā strādāja brālis Jānis Paradovskis ar ģimeni, viņa viesojusies skolā, kultūras namā un darba kolektīvos, notikušas viņas izstādes. To šajos gados bijis daudz un dažādās vietās, rīkoti bērnu zīmēšanas konkursi. Sekojot līdzi publikācijām, var redzēt, ka viņai patika tikties ar cilvēkiem, sava radošuma cienītājiem. Šī dzirksts caurstrāvo arī Veltas ģimeni, jo arī viņas vīrs Aleksandrs, dēli Juris un Igors ir gleznotāji. Māksliniecei ir pieci mazbērni. Gandrīz visi beiguši mākslas skolu, un šobrīd Jura meita Grieta studē Mākslas akadēmijā.
Augstākais novērtējums
Mūža pēdējos trīs gadus māksliniece aizvadījusi Jaunsabilē kopā ar dēlu Juri. Tur dzīvo arī otrs viņas dēls — mākslinieks Igors Celms ar sievu Lindu un dēliem Dāvi, Juvi, Pauli Mārtiņu un Krišjāni. Ar viņa gādību tapusi Veltai Toropinai veltītā izstāde Aizkrauklē un visas pārējās viņai veltītās no 1995. gada, un to bijis daudz, tostarp viņas dzimtajās Pļaviņās. Izveidots arī buklets mākslinieces 80. jubilejā, un ar Igora atbalstu visu Toropinu ģimenes mākslinieku gleznas publicētas albumā “Glezniecība Latvijā ’08”. Izstādēs redzamie darbi pamatā ir no Igora privātās kolekcijas. Viņš atzīst, ka mammas darbu ir vēl ļoti daudz, un noteikti pietiktu vēl vairāk izstādēm. Šajā viņš piedāvājis tādus, kas visspilgtāk raksturo viņas daiļradi, un tā ir vitalitāte, kā pašai dzīvē tomēr dažkārt pietrūka.
Izstādē aplūkojamas arī Veltas Toropinas ilustrētās grāmatas un žurnāli, ģimenes fotogrāfijas, kā arī attēls ar viņas Mākslas akadēmijas diplomdarbu “Pirms starta”. To vadījis profesors un gleznotājs Eduards Kalniņš, dodot augstāko novērtējumu. Darbs nodrukāts 1955. gada Dziesmu svētku albumā un arī uz atklātnītēm. 1956. gadā Veltas Toropinas diplomdarbu Mākslas akadēmija nodeva Rīgas 49. vidusskolai pēc tās direktora pieprasījuma. Mūža otrajā pusē māksliniece arī daudz adījusi, galvenokārt džemperus, kurus izstādē gan var aplūkot tikai fotogrāfijās, kā arī rakstījusi dzejoļus. Tie bija viņas vaļasprieki relaksācijai.
Uzziņa
Veltai Toropinai veltītā izstāde Aizkrauklē būs līdz 14. maijam, bet 17. maijā tā būs skatāma Pļaviņu kultūras centrā. Savukārt līdz 16. maijam trīs mākslinieces gleznas var apskatīt Pļaviņu bibliotēkā.
Reklāma