Koknesē no šodienas līdz svētdienai, 5.martam, notiks XXIV Starptautiskais Masku tradīciju festivāls.
Festivāla atklāšanas dienā radošajā mājā “Baltaine” no plkst.18 līdz plkst.20 notiks masku gatavošanas meistardarbnīca, bet no plkst.20 līdz plkst.21 – viesu masku grupas izrāde un sadancošana.
Festivāla vairāk nekā 200 dažādi masku tēli, kas sestdien viesosies pagastu lauku sētās, izrādīsies Kokneses pilsdrupās un svinēs svētku vakaru Kokneses Kultūras centrā. Piedalīsies ap 20 masku grupas no dažādiem Latvijas novadiem – Dagdas, Līvāniem, Izvoltas, Aizkraukles, Kokneses, Madonas, Smiltenes, Limbažiem, Vidrižiem, Ādažiem, Katlakalna, Ķekavas, Tārgales un Rīgas. Varēs sastapt Vecīšus, Mārtiņbērnus, Katrīnas, Ziemassvētku čigānus un kaitys, Miežvilkus, Kūjiniekus, Pelnu āžus, Skutelniekus, Ķekatas, Budēļus un Masļeņicas svinētājus. Piedalīsies arī viesi no kaimiņu valstīm – Lietuvas un Polijas, kuri rādīs Masleņicas tradīcijas.
Sestdienas vakarā, plkst.22 Kokneses Kultūras centrā noritēs individuālo masku skate.
Savukārt svētdien, 5.martā, notiks masku gājieni Kokneses ielās, pagalmos un laukumos, kā arī Meteņa dzīšana un festivāla noslēgums pilsētas parkā. Maskošanās pētnieki, speciālisti un interesenti apmainīsies ar saviem pētījumiem, iespaidiem un informāciju konferencē Kokneses Tūrisma informācijas centrā.
Lielāko tiesu maskošanos apgūst un popularizē folkloras kopas, taču mūsdienās šīs tradīcijas saglabā un kopj arī atsevišķas ģimenes, draugu vai interešu kopienas. It sevišķi izrādīt savas maskas tiek aicināti paši Aizkraukles novada iedzīvotāji. Tādējādi vērosim, kādas masku grupas un ar tām saistītās tradīcijas turpina patstāvīgi dzīvot sabiedrībā mūsdienās. Savukārt festivāla rīkotāji vēros masku tēlus un labākos no tiem apbalvotas.
Festivālu organizē Latvijas Folkloras biedrība kopā ar Aizkraukles novada pašvaldību un Kokneses Kultūras centru. Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Maskošanās tradīcija ir viena no interesantākajām tradicionālās kultūras izpausmēm, pauž rīkotāji. Maskotie tēli gadalaika tumšajā pusē un gadskārtu mijās ir sastopami ļoti daudzās valstīs. Lai saglabātu un izzinātu, kā arī atjaunotu zudušo autentisko maskošanās tradīciju, kā arī lai to popularizētu un attīstītu mūsdienās, starptautiskie masku tradīciju festivāli Latvijā notiek kopš 1999.gada.
LETA
Reklāma