Aizkraukles vēstures un mākslas muzejā “Kalna ziedos” apmeklētājus gaida divi jaunumi. Muzeja dārzā atklāts jauns vides objekts — saules pulkstenis, kas veidots, balstoties uz vēsturiskiem fragmentiem, savukārt iekštelpās var apskatīt jaunu izstādi.
“Kalna ziedu” muzeja ekspozīcijā ir apskatāmi divi 15. gadsimta saules pulksteņa fragmenti, kuri atrasti bijušajā Altenes pilskalnā, kas pēc appludināšanas atrodas zem ūdens, un pieder pie senākajām uzietajām saules pulksteņu kultūras liecībām Latvijā. Jaunatklātajā saules pulkstenī attēloti senatnīgie fragmenti.
Projekta dizaina autors ir datorzinātņu doktors Mārtiņš Gills, kas ir arī Starptautiskās Astronomijas savienības, Latvijas Astronomijas biedrības, Ziemeļamerikas Saules pulksteņu biedrības, Britu Saules pulksteņu biedrības pārstāvis. Pulksteņa pamatni un ciparnīcu izgatavoja akmeņkalis Modris Stiliņš, gnomonu — metāla kalējs Ants Brimerbergs.
“Latvijā senākie saules pulksteņi ir no 15. un 16. gadsimta. Turaidas pilī un Altenes pilskalnā ir atrastas vissenākās liecības. Paldies akmeņkalim, viņš precīzi realizēja visu, ko biju ieplānojis. Izraudzītais laukakmens esot bijis smags, ciets, darbs veicies mazliet grūtāk nekā sākotnēji cerēts, bet viss ir izdevies izcili,” uzrunā klātesošajiem sacīja M. Gills. Uzstādītais pulkstenis rāda vēsturisko saules laiku — kuru savulaik rādīja Altenes pilskalna saules pulkstenis, kas ir par stundu atpakaļ no tā, ko rāda mūsdienu laikrāži. Labā laikā saules pulkstenis darbosies gandrīz visu dienu, tas uzstādīts īpaši izraudzītā vietā, kur saules stari to tver gandrīz līdz rietam. Pēdējās gaišās minūtes aizsedz augsto koku galotnes.
Pēc atklāšanas M. Gills rādīja prezentāciju un pastāstīja par saules pulksteņiem un demonstrēja video, kurā bija iemūžināta saules pulksteņa uzstādīšana Aizkrauklē. Uzfilmēto materiālu demonstrēja paātrinājumā — saules pulksteņa uzstādīšana bija četru stundu darbs. Saules pulkstenis tapis ar biedrības “Daugavas savienība” atbalstu.
Iekštelpās, klātesot daļai no 15 darbu autoriem, atklāja mākslinieku grupas “ArtPart” un Latvijas keramikas asociācijas kopizstādi “Germinatio”. Germinācija ir augļu sēklu pāreja no miera stāvokļa uz aktīvu dzīvi, katrs mākslinieks savā redzējumā atklājis sēklas jēdziena nozīmi vai tās interpretāciju. Apskatāmas keramikas, porcelāna un grafikas instalācijas.
Reklāma