Virtuālā realitāte un VR room tika ieviestas jau pirms vairākiem gadiem, taču tikai nesen šīs tehnoloģijas ir sasniegušas savu īsto virsotni. Pēdējo pāris gadu laikā ir vērojams VR izmantošanas uzplaukums gan rūpnieciskos, gan patērētājiem paredzētos pielietojumos. Virtuālās realitātes spēja ļaut izdzīvot darbības, notikumus un vietas paver aizraujošas iespējas dažādiem šīs tehnoloģijas pielietojumiem. Kā tieši VR ir ietekmējusi mūsu ikdienu? Lasiet šajā informatīvajā rakstā!
VR ietekme dažādās nozarēs
Ziņās par virtuālo realitāti bieži tiek runāts galvenokārt par spēlēm, taču virtuālā realitāte ietekmēs mūsu nākotni daudz plašākā nozīmē nekā tikai izklaides jomā. Turpiniet lasīt, lai aplūkotu dažas nozares, kurās jau plaši izmanto virtuālo realitāti un VR room jeb virtuālās realitātes istabas!
Autobūves nozare
Virtuālā realitāte ļauj inženieriem un dizaineriem viegli eksperimentēt ar transportlīdzekļa izskatu un uzbūvi pirms pasūtīt dārgus prototipus. Tādi uzņēmumi kā:
- Honda,
- BMW,
- Jaguar Land Rover (JLR) jau gadiem ilgi izmanto VR, lai veiktu dizaina un inženiertehniskos testus, meklējot jaunas alternatīvas tradicionālajiem modeļiem. Virtuālā realitāte ļauj automobiļu nozarei ietaupīt miljoniem cilvēkstundu un materiālu, samazinot prototipu skaitu, kas tiek veidoti katrai transportlīdzekļa līnijai, un padarot projektēšanas procesu pieejamu globālam darbaspēkam.
Veselības aprūpe
Ir pārsteidzoši redzēt VR lietojumprogrammas veselības aprūpes nozarē, kas ļauj apmācīt gan medicīnas studentus, gan profesionāļus. Virtuālā realitāte un virtuālās realitātes brilles ļauj mācīt ķirurgus, kā veikt tādas procedūras kā sirds transplantācija un atvērtās sirds operācijas. Tradicionāli tikai daži studenti operācijas laikā var ielūkoties ķirurgam pāri plecam, un ar šīs metodes palīdzību ir grūti apgūt visu arodu. Izmantojot virtuālās realitātes kameru, ķirurgi var globāli pārraidīt operācijas un ļaut medicīnas studentiem, izmantojot virtuālās realitātes brilles, atrasties operāciju zālē.
Pacientu aprūpe
Vai Jums kā pacientam kādreiz ir bijusi sajūta, ka slimnīcā laiks vienkārši apstājas, nav ko darīt, Jums pietrūkst ģimenes un draugu, un Jūs pastāvīgi uztraucaties par savu veselības stāvokli? Trauksme, atrodoties slimnīcā, nemitīgas bažas par gaidāmo procedūru un reālās sāpes, kas var rasties procedūras laikā vai pēc tās, ir saprotamas. VR room un virtuālās brilles ir pievilcīgs risinājums, lai palīdzētu pacientiem atpūsties un mazāk ciest šādās situācijās, jo tā var radīt vidi, kas ir relaksējoša, izklaidējoša un novērš uzmanību.
Mazumtirdzniecība
Līdz ar virtuālo realitāti krasi mainīsies veids, kā mēs iepērkamies tiešsaistē. Izmantojot VR, mazumtirdzniecības pieredzi un ķermeņa skenēšanas tehnoloģiju, varēsim virtuālajā pasaulē pielaikot apģērbu un apavus, lai redzētu, kā tas izskatīsies dzīvē. Tas ne tikai ietaupīs pircēju laiku, bet arī būs ilgtspējīgāk, jo pircēji pirms pasūtījuma zinās, vai prece atbilst viņu formai un izmēram, tādējādi samazinot izmaksas, kas saistītas ar ātrās modes ražošanu un piegādi.
Virtuālās realitātes iepirkšanās pieredzi mēģina ieviest dažādi uzņēmumi, tostarp Eiropas mazumtirgotājs ASOS, kas investēja programmatūras izstrādes uzņēmumā Trillenium. Arī tādi modes nami kā Tommy Hilfiger un DKNY bija starp tiem, kas 2023. gada martā piedalījās otrajā ikgadējā Metaverse modes nedēļā. Tādi zīmoli kā Ralph Lauren un Gucci arī ir sadarbojušies ar VR studiju Emperia, lai izveidotu īpaši pielāgotu virtuālo veikalu vidi, kurā augstas klases pircēji var aplūkot to kolekcijas.
Arhitektūra
Virtuālā realitāte pakāpeniski maina veidu, kā arhitekti projektē un eksperimentē ar savu darbu. VR ļauj redzēt to, kā ēka vai telpa izskatīsies, kad tā tiks pabeigta. Piemēram, ja kāds vēlas paplašināt savu īpašumu, viņš var iepazīt telpu un tās izskatu pirms tā ir fiziski uzbūvēta, un pēc tam veikt izmaiņas reālajā laikā. Tas klientam un arhitektam ietaupa laiku un naudu, kā arī palielina apmierinātību pēc projekta pabeigšanas. Arhitekti jau gadiem ilgi izmanto 3D modeļus, taču VR rīki ļauj viņiem izprast un izpētīt telpu visdziļākajā iespējamajā līmenī.
Interjera dizains
VR pārveido ne tikai Jūsu mājas struktūru. Tagad Jūs varat izmantot virtuālās realitātes pieredzi, lai atdarinātu arī interjera dizainu, piedāvājot lietotājiem 3D vizualizāciju par mājokļa vai darba telpas interjeru. Ar VR palīdzību iespējams aplūkot un plānot:
- apgaismojumu;
- ventilācijas sistēmas;
- krāsu shēmas;
- mēbeļu stilu, izkārtojumu u.c.
Šādas platformas ne tikai palīdz dizaineriem un mājokļu īpašniekiem vizualizēt īpašuma izskatu un sajūtu – tām ir arī potenciāls veicināt tiešo pārdošanu tādiem mēbeļu uzņēmumiem kā, piemēram, Ikea.
Militārā aizsardzība
Virtuālajai realitātei ir bijusi liela ietekme uz militāro nozari, mainot veidu, kā notiek apmācības, simulācijas, plānošana un pat militārās operācijas. Militārie spēki izmanto VR tehnoloģijas, lai uzlabotu mācību reālismu, lēmumu pieņemšanas procesus un samazinātu izmaksas.
Lūk, vairāki veidi, kā virtuālā realitāte un VR Room ietekmē militāro nozari:
- kaujas lauka iemaņas – virtuālā realitāte ļauj militārpersonām iesaistīties reālistiskās kaujas lauka simulācijās, piedāvājot dažādus scenārijus un vidi. Tas palīdz karavīriem, pilotiem un citam personālam trenēties dažādās sarežģītās situācijās, neizmantojot fizisko aprīkojumu;
- specializēto prasmju apmācība – VR ir īpaši izdevīga specializētu prasmju apguvei, piemēram, gaisa kuģu vadīšanai, smagās tehnikas vadīšanai un sarežģītu medicīnisku procedūru veikšanai. Virtuālās realitātes brilles nodrošina apmācāmajiem bezriska vidi zināšanu pilnveidošanai;
- komandas koordinācija un komunikācija – VR atvieglo komandas apmācības vingrinājumus, ļaujot militārajām vienībām praktizēt koordināciju un komunikāciju, izmantojot virtuālās brilles. Tas ir ļoti svarīgi, lai uzlabotu komandas darbu un nodrošinātu efektīvu saziņu liela stresa situācijās;
- misiju plānošana – plānošanas process var tikt organizēts, izmantojot VR Room un virtuālās brilles, lai vizualizētu un plānotu sarežģītas misijas. Virtuālā vide ļauj detalizēti analizēt reljefu, iespējamos draudus un dažādus scenārijus, uzlabojot misijas plānošanas precizitāti;
- misijas izmēģinājumi – karavīri var izmēģināt misijas VR Room, piedzīvojot izaicinājumus, ar kuriem viņi varētu saskarties reālās operācijās. Tas palīdz uzlabot lēmumu pieņemšanas prasmes un spēju pielāgoties dinamiskās situācijās.
- virtuālā prototipēšana – virtuālo realitāti izmanto militāro transportlīdzekļu un aprīkojuma prototipēšanai. Inženieri var izstrādāt un pārbaudīt prototipus virtuālajā vidē, ļaujot ātri veikt uzlabojumus pirms fizisko prototipu izveides;
- apkalpes apmācība transportlīdzekļa ekspluatācijai – VR simulācijas nodrošina reālistisku apmācību apkalpes locekļiem, kas apkalpo militāros transportlīdzekļus, ļaujot viņiem iepazīties ar vadības ierīcēm un reaģēt uz dažādiem scenārijiem;
- kaujas mediķu apmācība – VR Room tiek izmantotas kaujas mediķu apmācībai reālistiskos medicīniskos scenārijos. Praktikanti var praktizēt traumu un medicīnisku ārkārtas situāciju ārstēšanu virtuālā vidē, atdarinot apstākļus, ar kuriem viņi varētu saskarties realitātē;
- ķirurģiskas simulācijas – ķirurgi un medicīnas personāls var izmantot VR Room un virtuālās brilles reālistiskām simulācijām, kad pacienti ir guvuši traumas, kuru ārstēšanai ir nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Tādējādi uzlabojot savas prasmes un sagatavotību kaujas lauka traumu ārstēšanai;
- stresa inokulācijas apmācība – VR Room var izmantot, lai radītu militārpersonām stresu izraisošus scenārijus, palīdzot viņiem attīstīt garīgo noturību un pārvarēt grūtības. Tas var būt īpaši izdevīgi karavīriem, kuri misijas laikā var saskarties ar intensīvām un psiholoģiski smagām situācijām;
- pēctraumatiskā stresa traucējumu (PTST) ārstēšana – virtuālā realitāte tiek izmantota kā līdzeklis PTST ārstēšanai, pakļaujot indivīdus kontrolētai virtuālai videi, kas ļauj pakāpeniski veikt terapeitiskas iejaukšanās;
- dronu attālināta pilotēšana – VR saskarnes tiek izmantotas dronu attālinātai pilotēšanai, nodrošinot operatoriem vērtīgu pieredzi labākai kontrolei un situācijas izpratnei;
- novērošana un izlūkošana – VR uzlabo novērošanas un izlūkošanas datu analīzi, nodrošinot trīsdimensiju, visaptverošu reljefa skatu. Tas palīdz labāk pieņemt lēmumus militāro operāciju laikā.
Lai gan VR tehnoloģijas sniedz daudzas priekšrocības militārajai nozarei, pastāv arī ētiski apsvērumi, tostarp jautājumi par virtuālās apmācības izmantošanu nāvējošām operācijām un iespējamo psiholoģisko ietekmi uz militārpersonām. Tā kā tehnoloģija turpina attīstīties, VR loma militārajā jomā, visticamāk, paplašināsies vēl vairāk, veicinot efektīvākas un iedarbīgākas militārās operācijas.
Izklaide
Izklaides industrijas definīcija ir diezgan plaša. Tāpēc, apspriežot virtuālo realitāti izklaides nozarē, vislabāk to iedalīt atsevišķās nozarēs. Dažas tehnoloģijas un paņēmienus var kopīgi izmantot visās šajās jomās, taču katrai nozarei ir arī unikāli elementi, kas paver jaunas iespējas.
- Filmas un kino. Filma bija viens no pirmajiem virtuālajiem piemēriem izklaidē. VR pieaugošā interaktivitāte nozīmē, ka nākotnē spēles un filmas var saplūst kopā. Iedomājieties, ka Jūs ne tikai skatāties filmu, bet, izmantojot virtuālās realitātes brilles, patiešām esat tās sastāvdaļa. VR room un virtuālās realitātes brilles spēj radīt patiesi neatkārtojamu un reālistisku pieredzi.
- Muzeji. Virtuālā realitāte izklaides jomā patiešām ir futūristiska tehnoloģija. Taču tā ir arī tāda, kas var palīdzēt cilvēkiem, īpaši bērniem, iepazīt pagātnes brīnumus. Viens no labākajiem veidiem, kā ieinteresēt bērnus iepazīt pagātni, ir izmantot interaktīvas izstādes, izmantojot virtuālās brilles. Galu galā, skatīties, bet nepieskarties nav jēdziens, kas vairumam bērnu šķiet īpaši pievilcīgs. Taču gan pieaugušie, gan bērni var izmantot virtuālās brilles, lai piedzīvotu vēstures notikumus tā, it kā viņi tur būtu bijuši.
- Galerijas. Virtuālā realitāte maina to, kā cilvēki iepazīst mākslas galerijas. Standarta aparatūra, piemēram, klēpjdatori un planšetdatori jau tagad padara mākslu par interaktīvāku pieredzi. Taču mākslas galerijas VR lietotne to paceļ nākošajā līmenī. Virtuālās realitātes brilles un lietotnes ļauj uzreiz iesaistīties jautājumu un atbilžu sesijās, radīt gleznas, ja rodas iedvesma, un pilnībā iegremdēties priekšmetā.
VR room izklaides parkā “GUNSnLASERS”
Virtuālās realitātes spēles un VR room ir neticams veids, kā piedzīvot jaunas emocijas, ar kurām savā ikdienā nesaskaraties. Līdz ar tehnoloģiju attīstību arvien paplašinās aizraujošas spēļu pieredzes iespējas. Iepazīstieties ar virtuālo realitāti drošā un pieredzei aprīkotā vidē pie “GUNSnLASERS”! Šajā VR room jautrību spēj baudīt gan bērni, gan pieaugušie. Spēļu izvēle ir plaša, un ikviens spēs izvēlēties sev tīkamāko spēli.
Mārkalnes iela 10, Rīga
Virtuālās realitātes istaba atrodas Rīgā, Mārkalnes ielā (Juglā, netālu no tirdzniecības centra “Akropole Alfa”). “GUNSnLASERS” VR room gaida Jūs gan vēlu vakaros, gan brīvdienās. Zvaniet pa tālr. 27274646 (spiediet 1 un 1, tad gaidiet savienojumu) vai apmeklējiet mājaslapu www.gunsnlasers.lv un rezervējiet laiku! Te iespējams gan vienkārši izklaidēties, gan arī svinēt lielākus svētkus, piemēram, dzimšanas dienas vai vecpuišu ballīti, gan team building pasākumus.
Reklāma