Regulāri tīri zobus, izmanto zobu diegu, mutes skalošanas līdzekli un vismaz reizi gadā dodies pie zobārsta. Šo mums bieži atgādina, jo tā ir ir mutes veselības “atslēga”. Ja vēlies veselus zobus, tad vienkārši ievēro šo recepti… Vai ne?
Mūsdienu zobārstniecība ir izgudrojusi daudzus veidus kā risināt kariesa un citas zobu veselības problēmas. Bet dakteri nevar izsekot līdzi pacienta ēšanas paradumiem. Zobārstniecības klīnika www.primedental.lv dalās būtiskā informācijā par pacientu ēšanas paradumiem attiecībā uz zobu veselību.
Vēsture un mūsdienas
Pirms tūkstošiem gadu paleolīta apgabala iedzīvotāji medīja un meklēja pārtiku. Mūsu ķermenis lielāko daļu cilvēces vēstures attīstījās, ēdot šādu pārtiku: gaļa, zivis un jūras veltes, augļi un dārzeņi, rieksti un sēklas, eļļas/sviesti (noteiktās civilizācijās).
Iespējams, ka domā: “Protams, bet vai senajiem cilvēkiem bija briesmīgi zobi?” Senajām tautām zobu veselība bija ievērojami labāka nekā lielai daļai attīstīto valstu mūsdienās!
Pētījumā, ko veica kanādiešu zobārsts Vestons Endrjū Vallo Praiss 1930. gados “Primitīvās un modernās sabiedrības diēta un tās ietekmes salīdzinājums” secināts, ka vietējo cilšu tautām, bija taisni zobi, bez slimībām un uzturs ļoti atšķīrās no mūsdienu uztura.
Tikai pēc vienas paaudzes, kad tikām iepazīstināti ar cieti saturošu, maizi bagāto, apstrādāto diētu, bērni šajās kultūrās izcēlās ar pārsteidzošām ortodontiskām problēmām un ievērojamu kariesa pieaugumu.
Kas pietrūkst mūsdienu uzturā?
Starp šīm diētām atšķīrās ne tikai cukurs, maize un pārstrādāta pārtika. Praiss atzīmēja, ka visas vietējās kultūras patērēja uzturvielu, ko viņš identificēja kā “aktivatoru X”. Eksperti bieži pieņem, ka tas bija pirmais atklājums tam, ko vēlāk sauca par K2 vitamīnu.
K2 vitamīns ir uzturviela, kas ir būtiska kalcija sinerģiskai kustībai visā organismā, lai stiprinātu kaulus, kas nozīmē arī zobus. Bez šī procesa, kam nepieciešams arī A un D vitamīns, zobiem ir daudz lielāka iespējamība, ka attīstīsies kariess.
Vēl viena teorija par to, kāpēc mūsdienu diētas, šķiet, izraisa slimību pieaugumu, ir tāda, ka ēdiena tekstūras nav tik daudzveidīgas kā kādreiz.
Diēta, kas bagāta ar lapu zaļumiem, dzīvnieku gaļu, sviestu un sēklām ir jākošļāšā, kas ir lieliski piemērota zobu tīrīšanai no aplikuma.
Mutes higiēna un zobiem draudzīgs uzturs iet roku rokā. Zobu tīrīšana var novērst dažas “nepilnības”, ko radījis ne pārāk labs uzturs, taču zobu tīrīšana nevar novērst visus neveselīga uztura radītos kaitējumus. Tāpēc tīriet zobus divas reizes dienā, bet vairāk koncentrējies uz ķermeņa (un zobu) barošanu ar to, kas tiem nepieciešams, lai saglabātu spēku.
Reklāma