Maija nogalē Zemgales plānošanas reģions organizēja tūrisma objektu un tūrisma speciālistu pieredzes apmaiņas vizīti uz Lietuvas “Baltu ceļa” objektiem sēļu un zemgaļu apdzīvotajās teritorijās. Vizīte tika īstenota ar Interreg Latvijas—Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.—2020.gadam atbalstu projekta “Starptautiskā kultūras tūrisma maršruta “Baltu ceļš” atpazīstamības veicināšana” ietvaros. No Sēlijas braucienā biju vienīgā, tāpēc uzskatu par nepieciešamu dalīties iespaidos par redzēto.
Sēļi — Sēlijas novads un sēļu vēsture ir vēl līdz galam neatminēta mīkla. Taču sēļu senās zemes ir bagātas ar skaistu dabas ainavu un unikālu vēsturi, kuras liecinieki, piemēram, ir senie un iespaidīgie sēļu pilskalni. Sēļu vēsture izsekojama vairākos gadu tūkstošos. Senākās rakstiskās liecības par sēļiem atrodamas 13.gadsimta Indriķa hronikā.
Pirmā brauciena diena bija veltīta zemgaļu zemju iepazīšanai Lietuvā — bijām “Mažeiķu muzejā”, kur bija dzirdami stāsti par aizvēsturiskās mākslas liecībām — baltu zīmēm un simboliku, izgājām Jurakalna ģeoloģisko izziņas taku ar Papiles pilskalnu un Jurakalna skatu torni, apmeklējām Šauļu Vēstures muzeju, kur mums bija interesanta baltu rotu gatavošanas meistardarbnīca. Iespaidīgs likās 2021.gadā atvērtais baltu izziņas centrs “Baltu ceļš”, kurš ir pirmais Lietuvā un Latvijā interaktīvais baltu kultūras popularizēšanas centrs. Šeit, izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas, eksponātu kopijas un izglītojošas nodarbības, atraktīvi iepazīstina ar baltu vēsturi, kultūru, dzīvesveidu, radot iespējas izkopt zināšanas par baltu mantojumu un tā saglabāšanu. Centrs paredzēts apmeklētāju aktīvas līdzdalības, intereses izpratnes veicināšanai un informācijas iegūšanai caur sajūtām – dzirdi, ožu, redzi un tausti. Interesanta bija arī pastaiga Āžolpamūšes pilskalnā.
Nakšņojām lieliskā viesnīcā “Sodeliškiu dvaro sodyba”. Pats būtiskākais atzinums par pirmo dienu — visur, katrā objektā, mūsu grupu lietuviešu gidi vadīja latviešu valodā. Par to Lietuvā ir īpaši piedomāts. Tas būtu jāmācās arī mums — tūrisma pakalpojumu sniegt iespējami klienta valodā, tas rada cieņas un ieinteresētības iespaidu.
Otrā diena bija veltīta sēļu zemju izzināšanai Lietuvā. Sākām ar Likēnu avotu, kas ir lielākais karsta izcelsmes sēravots Lietuvā. Tad apmeklējām Biržu muzeju “Sēla”. Ogiņu amatniecības centrā mums bija iespēja apgūt ļoti interesanti novadītu izglītojošo programmu ar bišu vaska sveču gatavošanu un degustāciju “Bitītes saldais medutiņš”. Salu muižas amatniecības darbnīcā darbojāmies radošajā darbnīcā “Augu nospiedumu veidošana mālā’”, kur bija iespēja katram izgatavot savu māla šķīvi ar augu nospiedumiem. Noslēgumā Kirkilu skatu tornis, kur bija iespēja aplūkot īpatnējo karsta reģiona ainavu ar ovāliem ezeriem, kas izveidojušies, karsta kritenēm piepildoties ar ūdeni.
Tas bija interesants, bagātinošs divu dienu brauciens, ko noteikti iesaku interesentiem, arī skolēnu grupām.
Žanna Miezīte
Reklāma