Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Iedzīvina Vecbebru muižas stāstus. Par projekta līdzekļiem top informatīvie stendi

Ivetas Skabas foto

Aizvadītajā piektdienā Bebru pagastā bebrēnieši un citi interesenti pulcējās uz informatīvo stendu “Vecbebru muižas stāsti” atklāšanu. Par Vecbebru vēsturi nu vēstīs trīs stendi — katrs ar savu tematiku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Domā, kā saglabāt vēsturi

Lai arī piektdien daba izrādīja savus untumus, dažbrīd pārsteidzot ar stipru lietus šalti, informatīvo stendu atklāšanas laikā tā nolēma padalīties arī ar saules stariem. Pasākums pulcināja vietējos iedzīvotājus, tostarp skolēnus un citus interesentus.

Biedrības “Bites” vadītāja Ieva Klauža pateicās novada pašvaldībai par projektu konkursu organizēšanu. Bebrēniešu projekts ieguva 800 eiro finansējumu, kas ļāva kaut ko paveikt Vecbebru muižas labā. Tā kā muižā, kā bebrēnieši teic, pilī, šobrīd nekas nenotiek, tomēr, domājot, kā saglabāt vēsturi, radās projekts “Vecbebru muižas stāsti”, kas īstenots, sadarbojoties ar Bebru pagasta pakalpojumu centru.

Vecbebru muižas parka teritorijā izvietoti trīs informatīvie stendi. Katrs ir 70×140 centimetru liels, laikapstākļi tos neietekmēs, jo tie ir piemēroti izmantošanai ārtelpās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Katra stenda saturs veltīts savai tematikai. Kā sacīja Ieva Klauža, ļoti grūti bija atlasīt, kādu informāciju stendos ievietot. Biedrības “Bites” dalībniece un vēstures skolotāja Ieva Puniņa savākusi daudz materiālu, tādēļ nopietni vajadzēja pārdomāt stenda saturu. Teksts ir divās valodās — latviešu un angļu, tas papildināts ar fotogrāfijām. Visos stendos ir iestrādāts kvadrātkods, kas aizvedīs uz biedrības “Bites” mājaslapu www.vecbebri.lv, un ikvienam interesentam būs iespēja piekļūt speciāli veidotajam, digitalizētajam saturam par Vecbebru muižu. Papildus tam projektā ir izstrādāta fotoorientēšanās spēle “Iepazīsti Vecbebru muižu!” un sagādātas nelielas balvas tās dalībniekiem. Lai to izmēģinātu, iepriekš jāpiesakās.

Stāsti iemūžināti audiociklā

Pirmajā stendā, kas ir iepretim “Papardēm”, ir informācija par Bebru pagasta vēsturi. Te uzzinām, ka pagasts vēsturiski veidojies Bebru muižas teritorijā, kas jau no 17. gs. vidus bija Kokneses barona Kronšterna īpašums. Latvijas pirmās brīvvalsts laikā Bebru pagasta platība bija 116 kvadrātkilometri. Tajā ietilpa 268 saimniecības, bija labi attīstīta tautsaimniecība. 1949. gadā Bebru pagastu likvidēja, atjaunoja 1990. gadā. 2009. gadā pēc administratīvi teritoriālās reformas Bebru pagasts tika iekļauts Kokneses novadā, pēc 2021. gada administratīvi teritoriālās reformas — Aizkraukles novadā. Pēc 2024. gada datiem Bebru pagastā ir 1104 iedzīvotāji.

Nākamais stends, kas novietots pie Vecbebru muižas klēts, vēsta par skolām, kādas darbojušās Bebru pagastā. 1860. gadā dibināta Jaunbebru skola, kas atradās četrus kilometrus no Jaunbebru muižas. Savukārt Vecbebros skola tika atvērta piecus gadus vēlāk — 1865. gadā. Mācību iestādes bija abās Bebru pagasta muižas daļās. 1944. gadā, atkāpjoties vācu karaspēkam, Jaunbebru muižas ēka, kur bija ierīkota sešklasīgā skola, nodega, šī paša gada rudenī pagasta skolēni mācības sāka Vecbebru muižas klēts ēkā. Palūkojoties uz šo ēku, šķiet neticami, ka tajā mācījās vairāk nekā 100 audzēkņu. Tagadējā Bebru pamatskola uzcelta 1975. gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Visbeidzot ceļš aizved pie Vecbebru muižas, kur novietots trešais stends — “Vecbebru muiža divos gadsimtos”. Arī pie šī stenda Ievas Puniņas bagātīgais stāstījums no baronu laikiem līdz pat mūsdienām. Te jāpiebilst, ka biedrības “Bites” mājaslapā www.vecbebri.lv atrodams audiocikls “Es stāstu par Vecbebru muižu”. Tie ir astoņu cilvēku dziļi personīgi un izjusti stāsti par viņu pirmo satikšanos ar Vecbebru muižu, mācību un darba gadiem šajā ēkā, par dzīvošanu muižas bēniņos un strādāšanu muižas pagraba velvēs iekārtotajā ēdnīcā. Tie ir stāsti par laiku, kas muižas sienās ritējis no pirmā stāsta brīža — 1957. gada — līdz pat šīs ēkas “slēgtajām durvīm” 2013. gadā. Katram stāstam pievienotas arī tā laika fotogrāfijas. Audiociklu veidoja žurnāliste Sarmīte Plūme sadarbībā ar IT speciālistu Kristapu Klaužu.

Vērtība cauri gadsimtiem

Atzinīgi šo projektu novērtēja un iesākto turpināt vēlēja Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dainis Vingris. “Lokālajos projektos, kas nāk no sabiedrības un biedrībām, ietverta tā atslēga, ar ko mēs vairāk runājam par vērtībām, par simboliem, par vērtībām, kas saistītas ar konkrētu vietu. Simboliski Bebriem šī muiža ir vērtība, kas nāk līdzi cauri gadsimtiem. Stāstus līdz bērniem var aiznest tikai mūsu paaudze. Paldies jums, ka pētāt vēsturi, ka to vizualizējat. Turieties kopā, jo šī kopdarbošanās, kopības sajūta ir ļoti svarīga,” sacīja Aizkraukles novada Kultūras pārvaldes vadītāja Anta Teivāne.

“Esmu priecīga par stendiem,” teica Aizkraukles novada Tūrisma nodaļas vadītājas vietniece Lauma Āre. “Mēs tagad arī savos materiālos varēsim iekļaut informāciju, ka Vecbebros ir stendi, kas stāsta gan par muižu, gan par skolām, ka te ir vērts atbraukt, paviesoties un paskatīties, kā dzīvo Vecbebru ļaudis. Lai top nākamie projekti!”

Projekta tapšanā ieguldīts pamatīgs darbs, tas īstenots, pateicoties biedrības “Bites” dalībniecēm — Ievai Klaužai, Sarmītei Plūmei, Ievai Puniņai, Ivetai Mikālai un Jolantai Mašinskai. Viņām palīdzēja arī ģimenes locekļi. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.