8. jūnijā Latvijā notiks Eiropas Parlamenta vēlēšanas, kas notiek reizi piecos gados pavasarī vai vasaras sākumā. Šajās vēlēšanās Latvija ir viens vēlēšanu apgabals, un tas nozīmē, ka cilvēki var doties balsot uz jebkuru vēlēšanu iecirkni Latvijā.
Iecirkņus atvērs 3. jūnijā
Tiesības piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās ir Latvijas pilsoņiem, kā arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, kuri vēlēšanu dienā sasnieguši 18 gadu vecumu. Lai varētu piedalīties vēlēšanās, nepieciešama derīga Latvijas pilsoņa pase vai ID karte, kas jāuzrāda ierodoties iecirknī.
Balsstiesīgo vēlētāju uzskaitei Eiropas Parlamenta vēlēšanās lieto vēlētāju reģistru.
Vēlēšanu iecirkņi sāks darboties 3. jūnijā. Šajā dienā ikviens var doties uz vēlēšanu iecirkni tā noteiktajā darba laikā un iepazīties ar kandidātu sarakstiem un partiju programmām. Šajā dienā iecirkņi būs atvērti no pulksten 8 līdz 13.
6. jūnijā tie būs atvērti no pulksten 16 līdz 20, 7. jūnijā — no pulksten 13 līdz 18.
8. jūnijā, Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienā, iecirkņi darbosies no pulksten 8 līdz 20.
Darbu sāk informatīvais tālrunis
Sagaidot Eiropas Parlamenta vēlēšanas, darbu sācis Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) informatīvais tālrunis 67049999. Zvanot uz šo tālruņa numuru, iedzīvotāji var uzzināt visu informāciju, kas saistīta ar Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisi, kandidātu sarakstiem un programmām, vēlēšanu norisi regulējošiem normatīvajiem aktiem, kā arī vēlēšanu iecirkņiem. Informatīvais tālrunis strādā no pulksten 8 līdz 20. Zvani uz šo tālrunu ir bez maksas.
Var pieteikt balsošanu mājās
Ir cilvēki, kuri vēlas piedalīties balsošanā, taču nevar ierasties vēlēšanu iecirknī. Šādos gadījumos var pieteikt balsošanu mājās. Tas jāizdara no 3. jūnija līdz 8. jūnija pulksten 12. Balsot mājās var cilvēki, kuriem veselība neļauj doties uz kādu no iecirkņiem.
Balsošanai mājās jāuzraksta iesniegums, kurā jānorāda: vārds un uzvārds, personas kods, savs tālruņa numurs; adrese, daudzdzīvokļu mājai jānorāda ārdurvju kods.
Uzrakstīto iesniegumu par balsošanu mājās var nodot tuvākajā vēlēšanu iecirknī. Iesniegumu var aiznest radinieks, kaimiņš, aprūpētājs vai cita uzticības persona. Iesniegumu var arī nosūtīt e-pastā savas pašvaldības vēlēšanu komisijai. Tāds iesniegums jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu.
Kandidātu sarakstus var noklausīties audioformātā
Centrālā vēlēšanu komisija sarūpējusi arī iespēju iedzīvotājiem kandidātu sarakstus un programmas ne tikai izlasīt, bet arī noklausīties audio formātā.
Visu 16 kandidātu sarakstus un to programmas audio formātā var noklausīties CVK interneta mājaslapas www.cvk.lv sadaļā “Kandidātu saraksti un programmas EP 2024”, kā arī vēlēšanu iecirkņos, kolīdz tie būs atvērti.
CVK priekšsēdētāja Kristīne Saulīte norāda, ka šāds solis sperts, lai iespējami vairāk balsstiesīgo iedzīvotāju gan Latvijā, gan arī ārvalstīs būtu iespējams uzzināt vairāk par kandidātiem un viņu piedāvājumu uz šīm vēlēšanām. “Nereti, runājot par vēlēšanu pieejamību cilvēkiem ar dažādām vajadzībām, daudzi ar to saprot iespēju iekļūt vēlēšanu iecirknī ar ratiņiem. Vienlaikus jāņem vērā, ka daudziem mūsu sabiedrībā ir, piemēram, redzes traucējumi, tāpēc CVK ir sagatavojusi audio ierakstus ar visiem kandidātu sarakstiem un programmām,” tā K. Saulīte. Lai kandidātu sarakstus un programmas vēlētāji varētu noklausīties vēlēšanu iecirkņus, netraucējot pārējos balsotājus, iecirkņi būs aprīkoti ar audio austiņām.
Par palīdzību balsotājam
Ir gadījumi, kad vēlētājs pats nevar atzīmēt kandidātus, vai arī vēlētājs pats nevar ielikt aploksnē vēlēšanu zīmi, piemēram, invaliditātes dēļ. Tādos gadījumos viņš var lūgt to izdarīt kādam no ģimenes. Palīdzēt var arī kāda cita vēlētāja uzticības persona. Arī vēlēšanu iecirkņa darbinieks drīkst palīdzēt vēlētājam. Palīdzēt drīkst tikai pēc vēlētāja paša lūguma.
Uzziņa
Kopumā visa Latvijā strādās 945 vēlēšanu iecirkņi, kas tiks izveidoti, atbilstoši pašvaldību ierosinājumiem.
Aizkraukles novadā vēlētāji var izvēlēties balsot kādā no 22 vēlēšanu iecirkņiem:
◆ Aizkrauklē — Aizkraukles kultūras centrā, Aizkraukles sporta
hallē, Aizkraukles profesionālās vidusskolas dienesta viesnīcā.
◆ Aizkraukles pagastā — Aizkraukles pagasta sākumskolā.
◆ Jaunjelgavā — Jaunjelgavas kultūras centrā.
◆ Pļaviņās — Pļaviņu kultūras centrā.
◆ Bebros — Bebru pagasta pakalpojumu centrā.
◆ Daudzesē — Daudzeses pagasta pakalpojumu centrā.
◆ Iršos — Pērses sākumskolā.
◆ Klintainē — Klintaines pagasta pakalpojumu centrā.
◆ Koknesē — Kokneses apvienības pārvaldē.
◆ Mazzalvē — Mazzalves pagasta pakalpojumu centrā.
◆ Neretā — Neretas kultūras centrā.
◆ Pilskalnē — Pilskalnes pagasta pakalpojumu centrā.
◆ Secē — Seces pagasta pakalpojumu centrā.
◆ Sērenē — Sērenes sporta angārā.
◆ Skrīveros — Skrīveru kultūras centrā.
◆ Staburagā — Staburaga pagasta pakalpojumu centrā.
◆ Sunākstē — Sunākstes pagasta sporta centrā.
◆ Vietalvā — Vietalvas pagasta pakalpojumu centrā.
◆ Zalvē — Zalves kultūras namā un Sproģu saieta namā.
Kopā Latvijā 16 partiju sarakstos ir 271 kandidāts, no kuriem Eiropas Parlamentā jāievēlē deviņi deputāti. Vēlēšanās ar saviem sarakstiem startē šādas partijas.
◆ 1. Sociāldemokrātiskā partija “Saskaņa”
◆ 2. Jaunā konservatīvā partija
◆ 3. Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”—
”Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”
◆ 4. “Latvija pirmajā vietā”
◆ 5. “Latvijas attīstībai”
◆ 6. “Centra Partija”
◆ 7. “Apvienība Jaunlatvieši”
◆ 8. “Apvienotais saraksts — Latvijas Zaļā partija,
“Latvijas Reģionu apvienība”, Liepājas partija”
◆ 9. “Progresīvie”
◆ 10. Politiskā partija “Tautas varas spēks”
◆ 11. Kustība “Par!”
◆ 12. “Suverēnā vara”
◆ 13. “Tauta. Zeme. Valstiskums.”
◆ 14. Zaļo un Zemnieku savienība
◆ 15. “Jaunā Vienotība”
◆ 16. Politiskā partija “Stabilitātei!”
Sagatavoja
Agita Grīnvalde-Iruka
Reklāma