Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Dzejnieces Ginas Viegliņas-Vallietes likteņstāstu varēs noskatīties ne vien Mazzalvē, bet arī Vecsaulē un Beibežos

Dzejniece, skolotāja un vēsturniece Ginas Viegliņas-Valliete. Attēls no “Staburaga” arhīva.

Piektdien, 21. februārī, uz Mazzalves pamatskolas kamīnzāles skatuves kāps Valles pagasta amatierteātra “Briedīši” aktieri, lai dzejā un prozā izstāstītu novadnieces — dzejnieces, skolotājas, vēsturnieces — Ginas Viegliņas-Vallietes dzīvesstāstu “Uz balta spārna”. Ginas Viegliņas-Vallietes dzeja bija lasāma “Staburaga” dzejas lappusē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā radās iestudējums? Amatierteātra “Briedīši” režisore Aija Skosa stāsta, ka tas bija 2021. gadā. Bija pierimis kovids, un dažādi kolektīvi atsāka darboties. Valles amatierteātra aktieriem bija uzšūti jauni tērpi. Tuvojās kārtējās Dzejas dienas, un teātrī izlēma, ka jāpaceļ saulītē Ginas Viegliņas-Vallietes dzeja. Tā dažiem cilvēkiem Dzejas dienas tika novadītas. Tas bija dzejnieces pēdējais rudens — nākamajā pavasarī viņa devās mūžībā. “Vienkāršs dzejas lasījums ar Imanta Kalniņa karaokes versijas dziesmām,” stāsta Aija Skosa. “Uzrakstīju scenāriju. Sākumā dzeja par dzimtenes mīlestību, tad — dzīvās dabas mīlestību, pārejot pie ģimenes mīlestības. Gina ļoti mīlēja bērnus. Visbeidzot — sievietes un vīrieša mīlestība un noslēgums. Tagad jau tas viss ieguvis citu jēgu.”

Aija Skosa teic, ka dzejniecei šis uzvedums ļoti patika un amatierteātra kolektīvs to arī dažās vietās izrādīja. Režisorei šķita, ka ar dzeju vien ir par maz un vajadzētu izveidot nelielu stāstu par Ginas likteni. Tam izmantoja fragmentus no viņas autobiogrāfiskā romāna “Atradene un eņģelis”, un tā izveidojās likteņstāsts dzejā un prozā. Muzikālajā noformējumā palika tās pašas Imanta Kalniņa dziesmas, ko papildināja relaksējoša mūzikas instrumenta spēle.

Režisore stāsta, ka ar šo iestudējumu Valles “Briedīši” piedalījās amatierteātru skatē un to atzinīgi novērtēja viens no žūrijas locekļiem — Jaunā Rīgas teātra aktieris un scenogrāfs Andis Strods. Acīmredzot pārējos žūrijas pārstāvjus šis stāsts nespēja aizkustināt, jo sniegums tika novērtēts ar trešo pakāpi. Taču pēc tam “Briedīši” saņēma ne vienu vien viesizrāžu piedāvājumu. Izrādes skatījās cilvēki, kuri par Ginu Viegliņu-Vallieti neko nezināja, viņus stāsts aizkustināja līdz asarām, par ko amatierteātra aktieriem un režisorei prieks. Šonedēļ, 21. februārī, dzejnieces likteņstāstu varēs noskatīties mazzalvieši, pēc tam amatierteātris dosies uz Vecsauli un Beibežiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aijas Skosas atmiņās Gina Viegliņa-Valliete palikusi kā ļoti labsirdīgs cilvēks, ļoti gudra vēsturniece. Diemžēl ne vienmēr novērtēta un saprasta. Bet bija tādi, kas viņu lieliski saprata un bija lepni par viņu. Dzejniece popularizēja bijušā Vecumnieku novada vārdu valstī — ar savu dzeju, prozu un Valles pagasta vēstures izpēti. “Tā viņa mums turpina dzīvot,” teic Aija Skosa. 

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild laikraksts “Staburags”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.