Šopavasar, skatoties, kā atkal zaļo zāle, ceļmalās plaukst ievas, zied kļavas un mazas, zaļas lapiņas pavasara vējā līgani šūpo bērzi, rodas vēlme iesaukties: “Kur steidzies, laiks?” Tik tikko, 2021. gada vasarā, Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” sētsvidū svinējām rakstnieka tēlojumu grāmatas “Ar makšķeri” (“Ūdeņi”) pirmā izdevuma simtgadi. Jau atkal pavasaris, un drīz vasara būs klāt. Šogad 27. augustā Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā “Riekstiņi” svinēsim rakstnieka un gleznotāja 145. dzimšanas dienu.
Jāņa Jaunsudrabiņa vārds komentārus neprasa. Viņš, nenoliedzami, ir pazīstamākais neretietis. Darbodamies kā gleznotājs, dzejnieks, rakstnieks un tulkotājs, atstājis iespaidīgu kultūras mantojumu. Tālā pagātnē šķiet 1977. gada augusts, kad uz Jāņa Jaunsudrabiņa simtgades svinībām Neretas “Riekstiņos” pulcējās tūkstoši rakstnieka un mākslinieka daiļrades cienītāju. Šajā laikā izaugušas divas paaudzes cilvēku, kuriem atkal jāiepazīst iepriekšējo devums, lai dotos nākotnē gaišu skatu un radoši. Jāņa Jaunsudrabiņa literārajā un mākslas devumā var veldzēties kā avotā, jo viņš rakstīja kā gleznotājs — redzot un izjūtot krāsās.
Rakstnieka 145. jubilejas gada pasākumi sākas jau tagad. Tā 29. aprīlī Latvijas Radio trešajā programmā “Klasika” Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” vadītājas Ilzes Līdumas sniegumā izskanēja pirmais lasījums no cikla, kas veltīts izcilā vārda un mākslas meistara jubilejai. Šis raidījums bija veltīts grāmatai “Ar makšķeri”, rakstnieka aizrautībai ar makšķerēšanu, krustu šķērsu pārstaigājot ne tikai Latviju, bet makšķerējot visur, kur dzīve rakstnieku aizveda dažādu notikumu ietekmē. Nākamie lasījumi Jāņa Jaunsudrabiņa jubilejai būs dzirdami LR3 programmas “Klasika”, sadaļā “Kultūra”, šī gada 11., 18. un 25. maijā plkst. 8.15 no rīta. Ir vērts sameklēt interneta vietnes www. lsm.lv arhīvā pirmo raidījumu, lai rastos interese noklausīties nākamos. Arī it kā zināmajā var atrast daudz jaunu, interesantu faktu par Jāni Jaunsudrabiņu kā cilvēku, rakstnieku, mākslinieku.
Un vēl. Šogad Dobelē, Latvijas ceriņu pilsētā, Dārzkopības institūta ceriņu dārzā, no 12. maija līdz 12. jūnijam 11. reizi norisināsies Ceriņu festivāls. Īpašs notikums neretiešiem un Jāņa Jaunsudrabiņa daiļrades cienītājiem Latvijā un pasaulē Dobeles ceriņu festivālā būs 20. maijā, kad dārzā notiks vārda došanas ceremonija jauniem ceriņiem — ‘Jānis Jaunsudrabiņš’ un Aleksandra Čaka mātes vārds ‘Emīlija’ (22. maijā vārdadienu svin Emīlijas). Interneta resursi vēstī, ka šo pasākumu organizē Aleksandra Čaka muzejs un Dārzkopības institūts, tādēļ būšot arī muzikālā programma ar A. Čaka dzeju un J. Jaunsudrabiņa darbu lasījumi.
LIDIJA OZOLIŅA
Reklāma