Valmierā aizvadīts Vides izglītības fonda rīkotais Ekoskolu Ziemas forums, kur pulcējās vairāk nekā 230 jauniešu un skolotāju no visas Latvijas, tostarp Aizkraukles novada. Viņi aizvadīja trīs aizraujošas dienas mācībās un nodarbībās par vides aizsardzību un izglītību.
Trīs aizraujošas dienas
Forums bija vieta diskusijām, pieredzes stāstiem, mācībām, hakatonam jeb ideju maratonam un praktiskām nodarbībām par un ap vides jautājumiem — klimata pārmaiņām, aprites ekonomiku, ilgtspējīgu mobilitāti un pārtikas sistēmām. Nodarbības vadīja dažādi eksperti un atzīti profesionāļi savā jomā. Dalībniekiem notika arī saliedēšanās pasākumi, izzinoša ekskursija pa Valmieru, bet noslēgumā visi piedalījās akcijā “Salabo pasauli!”, veidojot 2050. gada ideālās pasaules attēlojumu plakātos, kurā vides problēmas un klimata krīze vairs neeksistē. Lai paveiktu uzdevumu, bija jāliek lietā ne tikai radošums, bet arī forumā iegūtās zināšanas. Darbu izstādi atklās 13. martā Valmierā — Vidzemes Augstskolas Inženierzinātņu fakultātē un tirdzniecības centrā “Valleta”.
Foruma dalībnieki darbojās komandās, kurā bija apvienoti jaunieši no dažādām skolām. Tas deva iespēju iepazīst jaunus draugus, mācīties sadarboties, ģenerējot idejas un darbojoties praktiski. Aizkraukles novada vidusskolu forumā pārstāvēja skolotāja Ina Ovčiņnikova ar trim skolēniem no Ekopadomes. Viņi atzīst — ļoti vērtīgs trīs dienu pasākums, kas paplašināja redzesloku, palīdzēja iemācīties risināt problēmsituācijas, radīt “zaļās” idejas un skaidrot citiem to nozīmīgumu. Visi dalībnieki ir sajūsmā par iespēju būt šajā forumā.
Saliedēti un aktīvi
Pļaviņu vidusskolas Ekoskolas vadītāja Sanita Fjodorova atzina, ka programma bija ļoti piepildīta. Viņa šādā forumā bija otro reizi, un vienmēr ir kas jauns, ko uzzināt un apgūt. Pirmo reizi šādā pasākumā piedalījās pļaviņiete Alita Paļuga, kurai forums šķita ļoti interesants.
— Nodarbību vadītāju stāstītais bija viegli saprotams, ar nelielu humoru piedevu, lai visiem būtu interesanti. Man personīgi vislabāk patika nodarbība ar Mārtiņu Taukaču, operatoru un videoizstrādes studijas “Clip Tell” dibinātāju. Viņš bija ļoti atvērts un radošs, tāds, kurš izvirza savus mērķus un piepilda tos. Mūsu grupā visi aktīvi iesaistījās uzdevumos un sadarbojās. Hakatons bija samērā grūts, jo izdomāt inovatīvu ideju, kas aizķertu klausītājus un žūriju, nebija viegli. Beigās savienojām jauniešu iemīļotos festivālus un plastmasas traukus, kas pēc pasākumiem bieži vien tiek izmētāti pa visu teritoriju, un iznāca “depozīta trauki”, — stāsta Alita.
Viņas māsa Loreta atzīst, ka bijusi iespēja darboties vislieliskākajā foruma komandā, ar kuriem kopā bija interesanti, radoši un jautri. Nodarbības bija gan saistošas, gan ne tik ļoti, un visvairāk viņai patika tā, ko vadīja aktieris, izklaides pasākumu vadītājs, režisors un producents Normunds Bērzs — kā kļūt par publiskās runas meistaru. Foruma gaitā visi jutās brīvi un atraisīti, lieliski pavadīja arī laiku ballītē un citos saliedēšanās pasākumos.
Pļaviņiete Amanda Rudzīte teic, ka forums bija lielisks veids, kā iepazīt jaunus cilvēkus un iegūt zināšanas par vides problēmām, piedaloties daudzās izglītojošās nodarbībās un prasmju darbnīcās. Viņa cer, ka šogad forums notiks arī vasarā, un iesaka citiem Ekoskolu pārstāvjiem apmeklēt šo pasākumu.
Laba pieredze
Andreja Upīša Skrīveru vidusskolu forumā pārstāvēja trīs jaunieši un skolotāja Danute Podvinska. Viena no dalībniecēm Tīna Koja stāsta: “Uzzināju daudz jaunu par pārtikas un resursu izniekošanu. Piemēram, to, ka gadā vienu trešdaļu pārtikas izmet un arī Latvijā resursi drīz var izbeigties. Forumā apmeklēju vienu lekciju par uzņēmuma veidošanu un otru par manu ekoloģisko pēdu. Abas bija interesantas un izglītojošas. Piedalījāmies arī hakatonā, un manas komandas tēma bija par resursiem. Kopā izdomājām izgatavot e-talonus no pārstrādātiem materiāliem. Vēl aizraujoša aktivitāte bija nakts trase, kad staigājām pa teritoriju un pildījām uzdevumus. Tie visi bija interesanti, bet daži grūtāki nekā citi. Uz forumu gribētu braukt vēlreiz, jo tas bija jautri un es varēju strādāt kopā ar lieliskiem cilvēkiem.”
Arī Agate Jeluškina no Skrīveriem atzina, ka pasākums bija informatīvs un pieredzes pilns: “Izglītojošajās nodarbībās uzzināju, kā mūsu pašu virtuvē ienest citu valstu garšas, izmantojot vietējos Latvijas produktus. Manas komandas hakatona tēma bija, kā panākt, lai cilvēki izvēlas nebraukt ar privāto auto. Komanda mums bija saliedēta un aktīva. Foruma laikā bija labas jauniešu saliedēšanās metodes, un labi pavadīts laiks svaigā gaisā. Vēl es ieguvu jaunus draugus.”
Roberts Bogdanovs no Skrīveru vidusskolas uz forumu devās kā brīvprātīgais: “Skolas Ekopadomē darbojos četrus gadus, iesaistos un piedalos pasākumos, lai iegūtu pieredzi, kas noderēja forumā. Tur vadīju savu komandu, sadarbojos ar kolēģiem un palīdzēju dažādās aktivitātēs. Ekoforums ir ļoti labs pasākums, kas satuvina cilvēkus, un domāju, ka ikvienam vajadzētu kaut reizi tajā piedalīties, lai gūtu jaunu pieredzi, izietu no savas komforta zonas, gūtu jaunas zināšanas par vidi un pasauli, kā arī atrastu jaunus domubiedrus.”
Fakts
Vides izglītības fonda īstenotajā Ekoskolu programmā šobrīd piedalās vairāk nekā 190 izglītības iestāžu. Ikviena var brīvprātīgi pievienoties Ekoskolu saimei, veicot videi draudzīgas un ilgtspējības principiem atbilstošas rīcības.
Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild laikraksts “Staburags”.
Reklāma