Dažbrīd šķiet, ka atslābt nevar uz mirkli nevienā vietā, nevienā lietā. Grūti pateikt, vai var pierast pie nemitīgā cenu kāpuma. Laikam jau var, ja tas notiek pakāpeniski, un tos pāris centus, iespējams, nepamani. Bet ja cenas lēciens ir dubultīgs?
Aizvadītā gada nogalē izskanējusī ziņa par pasu sadārdzināšanos radīja pamatīgu vētru — šogad sāks izsniegt jaunā parauga pases, un nodevas apmērs pieaugs no 30 uz 60 eiro. Kāpēc uzreiz dubulti? Kāpēc ne uz 35, 40 vai 45 eiro? Kas gan veido šādas izmaksas?
Sākumā premjere Evika Siliņa mierināja satrauktos prātus: šis dokuments nav nepieciešams visiem Latvijas iedzīvotājiem, bet gan tikai tiem, kas dodas uz trešajām valstīm un kuriem ir pietiekami naudas, lai to atļautos. Te nu gribu bilst, ka uz trešajām valstīm, tajā skaitā uz Lielbritāniju, dodas arī tie, kuriem ir mazāk naudas un kuriem ir viens mērķis — apciemot savus tuviniekus. Un vai tie, kuriem nav tik daudz naudas, kaut reizi dzīvē nav pelnījuši atpūsties kādā lētākā dienvidu kūrortā? Bet, lai uz turieni aizceļotu, nepieciešama pase. Nav grūti izrēķināt, cik tas izmaksātu trīs, četru cilvēku ģimenei. Tomēr drīz vien premjere savu viedokli mainīja un uzdeva skaidrot Iekšlietu ministrijai un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei, kā veidojas jaunā parauga pasu sadārdzinājums, pamatojot ar to, ka lielai sabiedrības daļai pase ir nevis izvēle, bet gan nepieciešamība.
Parasti reizēs, kad kāda pakalpojuma cenu tiek plānots paaugstināt, kaitina amatpersonu aizbildināšanās, redz, Latvijā salīdzinājumā ar citām valstīm to iespējams saņemt vislētāk. Tā arī saistībā ar pasēm. Igaunijā pases izgatavošanas cena ir 35 eiro, ja pasi noformē internetā, ja izsniegšanas vietā, tad 45 eiro, bet Lietuvā ierastajā kārtībā to izgatavo par 50 eiro. Ja bijām vislētākie, tad varbūt varēsim būt visdārgākie starp Baltijas valstīm!
Aizvadītajā nedēļā parādījās ziņa, ka maksu par pasēm tik ievērojami tomēr nepalielinās. Dārgākas gan tās būs, bet ne dubultā, pagaidām vēl nevar pateikt, par cik eiro izdosies samazināt maksu.
Pase, kā zināms, ir valsts īpašums — dokuments, kas cilvēkam dod iespēju sevi identificēt. Dārga gan tā iespēja! Tuvākajā laikā uzzināsim, cik tad maksās jaunā parauga pases un kurai no pozīcijām kāds eiro tiks “nogriezts”. Tikmēr jācer, ka pases noformēšana, tāpat kā Dziesmu svētku un citi līdzīgu pasākumu apmeklējums, nebūs tikai sabiedrības turīgākās daļas iespēja.
Komentārs:
Šodien (10. janvārī) kļuvis zināms, ka panākta vienošanās valsts nodevu par pasi palielināt par 4 eiro
Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) sadarbībā ar Iekšlietu ministriju (IeM) un Ministru kabinetu (MK) vienojusies valsts nodevu par pasi palielināt par 4 eiro.
Iepriekš nodevu par pasi tika rosināts palielināt divas reizes, līdzšinējo 30 eiro vietā iedzīvotājiem liekot maksāt 60 eiro.
Galīgais lēmums par to būs jāpieņem Ministru kabinetam.
Apstiprinot jauno risinājumu, valsts nodeva par pases izsniegšanu paātrinātā kārtībā divu darba dienu laikā tiks noteikta 60 eiro apmērā līdzšinējo 55 eiro vietā.
Plānots arī saglabāt atvieglojumus personām, kuras atrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā, bērniem līdz 20 gadu vecumam, pensionāriem, personām ar I vai II grupas invaliditāti, bēgļiem un personām, kurām piešķirts alternatīvais statuss.
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (JV) intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” gan atzina, ka, nepalielinot nodevu par pasi iepriekš plānotajā apmērā, līdzekļi Personu apliecinošu dokumentu informācijas sistēmas uzturēšanai un e-paraksta sertifikācijai būs jāiegūst kaut kur citur. “Ja nav finansējuma jaunas sistēmas iegādei, šis finansējums jebkurā gadījumā ir kaut kur jādabū.”
Daļu no iepriekš plānotās valsts nodevas izmaksām, piemēram, sertifikācijas pakalpojuma izdevumus, kas saistīti ar dokumentu drošību, ieguldījumus tehnoloģijās, lai nodrošinātu dokumentu sagatavošanu, plānots segt, piesaistot finansējumu no citiem avotiem, tostarp Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļiem un valsts budžeta.
Kozlovskis TV3 uzsvēra, ka gala lēmums par šiem jautājumiem Ministru kabinetam būtu jāpieņem līdz februāra sākumam, bet jaunā parauga pases iedzīvotājiem varētu tikt izsniegtas apmēram no februāra vidus.
PMLP sola iedzīvotājiem nodrošināt nemainīgi augstvērtīgu personu apliecinošo dokumentu pakalpojumu, kā arī turpinās pilnveidot pakalpojuma kvalitāti, lai noturētu Latvijā izdoto dokumentu drošības un uzticamības līmeni. Vienlaikus PMLP strādājot pie tā, lai ieviestu jauninājumus iedzīvotāju ērtībai, piemēram, pašapkalpošanās kioskus un drošu dokumentu piegādi uz mājām.
Kā ziņots, esošā parauga pases PMLP sāka izsniegt 2015.gadā. Personu apliecinošiem dokumentiem to lietošanas laikā aizsardzība pret viltošanu samazinās, tāpēc, lai mazinātu riskus, kas saistās ar viltotu dokumentu izmantošanu, personu apliecinošu dokumentu paraugs periodiski ir jāuzlabo, mainot dizainu un ieviešot jaunākas paaudzes līdzekļus pret viltošanu, izmaiņas pamatoja PMLP.
Jaunajos pasu paraugos būšot iekļauti “inovatīvi pretviltošanas risinājumi”. Jaunā parauga pases būs biezākas – tajās no 34 uz 42 palielināts lapu skaits.
LETA
Vai tad nu žurnālistiem tik mazas algas, ka reizi 10 gados par tiem 60 eirikiem nagi jāgrauž. Mna nav žēl un naud air, lai samaksātu 6o eiro. Pase tomēr kroņa numurs!
Aizmirsu pajautāt naudu tak neskaita, kad katru mēnesi večiem plēš naudu frizētavai, nagiem un spalvu raušanai. tak jau sanāk vairāk par 60 eiro mēnesī. te pasai žēl, bet jāmaksā tik ik pa 10 gadiem.