Otrdiena, 23. decembris
Viktorija, Balva
weather-icon
+-4° C, vējš 0.89 m/s, Z-ZA vēja virziens
Staburags.lv bloku ikona

Uzņēmumi ēdienu piegādā mājās

Aizkraukles kafejnīca “Panna” novadā bija pirmā, kas, reaģējot uz izsludināto ārkārtas situāciju un klientu skaita samazināšanos, savā “Facebook” profilā internetā paziņoja par ēdiena piegādi mājās un darbavietā. To apņēmušies arī citi ēdināšanas uzņēmumi, kuru līdzšinējā darbība nebija saistīta ar ēdiena piegādi mājās. Tas ir svarīgi, lai uzņēmumi izdzīvotu un lai palīdzētu tiem, kuri atrodas pašizolācijā.

Kā bumbas sprādziens
“Ēdināšanas nozarei šis ir ļoti saspringts un grūts laiks, ir skarbi. Tā ir neordināra situācija, kurā jāmācās izdzīvot,” saka “Pannas” vadītāja Ingūna Grandāne. Ārkārtējās situācijas dēļ uz laiku slēgta “Pannas” kafejnīca bijušajā viesnīcā “Pērse” Aizkrauklē, darbs mazākā apjomā tiek turpināts kafejnīcā Aizkrauklē, “IGA centrā”, un Koknesē. Uzņēmumā līdz šim ņemtas vērā visas Pārtikas un veterinārā dienesta prasības, kā arī tās, kuras tas noteicis ārkārtējās situācijas dēļ. 
“Kafejnīcā “Panna” apmeklētāju pieplūdums strauji saruka jau nākamajā dienā pēc tam, kad valdība Latvijā izziņoja ārkārtējo situāciju. Uzņēmumam tas bija traģiski — kā bumbas sprādziens,” situāciju raksturo uzņēmuma vadītāja Ingūna Grandāne.
“Mums ir darbs, lai gan ne tādā apjomā kā pirms šīs krīzes. “Pannā” ikdienā ienāk cilvēki, kuriem ir nepieciešamība paēst, taču vakaros atpūtnieku vairs nav. No vienas puses — mazāk klientu, bet, no otras puses, jāpriecājas, ka cilvēki ir atbildīgi, cenšoties sargāt paši sevi un ierobežot iespējamo vīrusa izplatību. Ir krīze, tomēr tas nav pasaules gals. Negribu pazaudēt 11 gadu darba, kuru esmu ieguldījusi, lielisko kolektīvu, tādēļ vajadzēja sakoncentrēt domas, spēkus, papildus izlasīt likumus, normatīvos aktus un pāris dienās pārkārtot darbu, pārorientēties uz piegādi klientam mājās vai birojā. Darām, ko varam un kas ir mūsu spēkos, krīze liek mums iziet ārpus Aizkraukles robežām. Piedāvājam ēdienu piegādāt mājās vai birojā ne tikai Aizkrauklē, bet arī Koknesē un Skrīveros. Pasūtījumus esam saņēmuši gan no iestādēm un uzņēmumiem, gan privātpersonām, mūs ir uzrunājuši arī potenciālie klienti Rīgā. Ļoti ceram, ka izdosies noslēgt līgumus ar iestādēm Rīgā — ja vajadzēs, mēs brauksim arī tik tālu. Priecājamies, ka klienti, kas iepazinuši mūs jau agrāk, arī tagad uzticas mūsu darba kvalitātei un godprātībai.”
Ierodas sejas maskās
“Ievērojam visus piesardzības pasākumus, ēdienu piegādājam dezinficētās uzņēmuma automašīnās, kurās ir aukstuma un karstuma kastes. Darbinieki ierodas sejas maskās, salonā ir dezinfekcijas līdzekļi, ēdiens ir vienreizējās lietošanas traukos, viss salikts vienreizējās lietošanas maisiņos, līdzi tiek dota arī dezinficējoša salvete. Darbinieks no automašīnas izkāpj gumijas cimdos, kurus dezinficē pirms ēdiena maisiņa nodošanas klientam. Esam atbildīgi gan pret sevi, gan citiem. Klientam līdz šim devām kasē izsistu čeku, bet turpmāk varam pieņemt arī norēķinus ar bankas kartēm, jo iegādājāmies pārnēsājamo termināli. Aicinām visus klientus izmanot bankas kartes. Ir arī klienti, kuri ēdienu pasūta vienreizējās lietošanas traukos un pēc tā kafejnīcā ierodas paši,” stāsta uzņēmuma vadītāja.
Jautrie pasākumi atteikti
“Visi iepriekš pieteiktie jautrie pasākumi tika atteikti, cilvēki saprot, ka ārkārtējā situācijā to rīkošana vairs nav pieļaujama. Bēru galdus Aizkrauklē, apbedīšanas biroja “Efeja” namā, klāsim, stingri ievērojot noteikumu, ka nedrīkst būt vairāk par 50 cilvēkiem, bet Koknesē rekomendējam ne vairāk par 20, jo tur ir mazākas telpas. Mēs esam vienīgie šo telpu lietotāji, līdz ar to atbildam par to tīrību un dezinfekciju atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem. Lai izdzīvotu, likumus, normatīvos aktus mēs nepārkāpsim!” uzsver Ingūna Grandāne. “Pašlaik “Pannā” strādā viena trešdaļa no 33 cilvēku lielā kolektīva, pārējie ir dīkstāvē. Visus šos gadus esam godprātīgi maksājuši nodokļus, atbalstījuši valsti, parādā neesam palikuši nevienu centu, tādēļ ceram, ka šajā grūtajā situācijā valsts atbalstīs mūs. Ļoti gribētu, lai valsts atbalstītu arī mūs un visus iedzīvotājus, nosakot stingrākus vīrusa izplatības pasākumus.
Nevienu brīdi nepieļauju domu, ka uzņēmuma varētu nebūt. Mēs esam un ļoti ceram, ka būsim!”
Cep mazākas tortes
“Šis ir grūts laiks visiem ēdināšanas uzņēmumiem, arī mums — apmeklējums ir krasi krities,” stāsta ēdināšanas uzņēmuma “AK Gardumi vēstniecība” pārstāve Agita Kuzmenkova. “Cilvēki baidās apmeklēt sabiedriskās ēdināšanas vietas un vairāk gatavo mājās. Samazinājām darba laiku, jo visu dienu strādāt vairs nevaram atļauties, darbiniecēm iedevām brīvdienas. Kafejnīca strādā, to var apmeklēt, pieņemam pasūtījumus, kā arī pēc pieprasījuma vedam mūsu produkciju uz mājām —  gan kūkas, kliņģerus un citus konditorejas izstrādājumus, gan zupas un dažādus pusdienu našķus, ko cilvēki mājās parasti negatavo, piemēram, burgerus, tortiljas, salātus. Bērnu tortes, kuras parasti vecāki pasūta jubilejām, tagad cepam arī mazākas — kilogramu smagas. Piegādājot pasūtījumus, līdz šim maskas nelikām, lai nebiedētu cilvēkus, jo saskaņā ar rekomendācijām tās jānēsā tiem, kas ir karantīnā vai kuri ir inficējušies, lai neaplipinātu citus. Lietojam gumijas cimdus. Banketi pēdējā laikā mums nav pasūtīti, izņemot bēru mielastu. Piegādēs mums ir mobilais terminālis, lai klienti varētu norēķināties ar bankas kartēm. Cenšamies izdzīvot un ļoti ceram, ka valdība pildīs solījumu un segs darbinieku dīkstāves.”
Vai nu mainies, vai tevis nav
Pēc uzņēmuma “KWB” pārstāvju Edgara Gūtmaņa un Lindas Bērziņas iniciatīvas laikraksta “Staburags” 20. marta numurā tika publicēti astoņu Aizkraukles ēdināšanas uzņēmumu kontakti, lai cilvēkiem būtu informācija par iespēju ēdienu pasūtīt uz mājām vai birojā, tādējādi samazinot cilvēku plūsmu ielās, veikalos un viņu iespējamo kontaktēšanos. Viņi gatavo arī informatīvus plakātus, kurus izvietot pie daudzdzīvokļu mājām vai to kāpņu telpās. Tajos būs informācija par Aizkraukles ēdināšanas uzņēmumiem un iespēju ēdienus un produktus saņemt mājās. Apkopotā informācija ievietota arī uzņēmuma “Facebook” lapā.
“Mēs visu uzņēmumu pārstāvjiem piezvanījām, noskaidrojām, vai viņus tas interesē. Sākumā viņi bija izbrīnīti, kāpēc konkurenti kaut ko tādu dara, jo teorētiski šis būtu īstais brīdis, kad uzņēmumi cits citu varētu nogremdēt, bet mums gribas kopīgiem spēkiem pārvarēt šo krīzi,” saka “KWB” pārstāvji.
“Pirms Covid-19 visi Aizkraukles ēdināšanas uzņēmumi mierīgi pastāvēja un izdzīvoja. Mainījās cilvēku paradumi, viņi ir tādā kā šoka stāvoklī, veic impulsīvus pirkumus, masveidā iepērk griķus, miltus un citus produktus. Ar savām aktivitātēm gribam kopīgiem spēkiem ierobežot cilvēku pulcēšanos sabiedriskās vietās, mazināt rindas veikalos un saskarsmi ar apkārtējiem cilvēkiem. Ja ēdināšanas uzņēmumos, krītot pieprasījumam, nākas atlaist darbiniekus vai dot viņiem brīvdienas, uzņēmumā “KWB” šajā krīzes laikā ir citāda situācija — trūkst darbaroku, jo māmiņas ar bērniem dzīvo mājās. Uzņēmums “KWB” ir Latvijas viesnīcu un restorānu asociācijas biedrs, un ikdienā sekojam līdzi situācijai Latvijā kopumā. Valstī slēgti jau daudzi ēdināšanas uzņēmumi, mēs negribam to pašu piedzīvot arī Aizkrauklē. Ēdinātājiem šis ir smags laiks, jo jāmaksā par telpu nomu, darbiniekiem alga, elektrības un citi izdevumi. Ir iepirkti produkti, kuri jāizlieto. Ēdināšanas uzņēmējus “novārdzinājis” ziemas periods, kad ir mazāk klientu un nu, sākoties pavasarim, atnākusi ārkārtas situācija. Tagad vai nu mainies, vai tevis nav. Nav jēgas šķirot, kurš kuram ir konkurents, galvenais ir kopīgiem spēkiem tikt pāri šai grūtajai situācijai.”
Laiks padomāt par nezūdošajām vērtībām
Kafejnīcas “Pauze” īpašniece Ieva Klauža stāsta, ka vairāki ēdināšanas uzņēmumi, kuri līdz šim ēdienu paši neizvadāja, ir apvienojušies un izmanto viena un tā paša kurjera pakalpojumus. Kurjers ievēro visus dezinfekcijas un piesardzības pasākumus, sargājot gan sevi, gan ēdināšanas uzņēmumu darbiniekus, gan klientus. Ir iestādes, kas pasūta pusdienas vienreizējās lietošanas traukos un pēc tām ierodas iestādes pārstāvis. “Pauzē” apmeklētāju skaits ir ievērojami krities, jo slēgts klientu apkalpošanas centrs, iestādes strādā attālināti, līdz ar to samazināts darbinieku skaits un kafejnīcas darba laiks. Saskaņā ar jaunākajām Pārtikas un veterinārā dienesta prasībām kafejnīcā uz galda vairs nav sālstrauciņu, trauki un galda piederumi tiek sterilizēti augstā temperatūrā, tie ir novietoti tā, lai neviens klients tiem nevarētu uzklepot vai uzšķaudīt. Viņa uzsver, ka cilvēkiem, kuriem nepieciešama pašizolācija, tādu noteikti vajag ievērot, lai ar vīrusu neaplipinātu citus. “Katra krīze jebkuram cilvēkam ir arī jauna iespēja, ir laiks apstāties, nobremzēt straujo ikdienas skrējienu un vairāk padomāt, izvērtēt,” saka Ieva Klauža.
“Paldies uzņēmumam “KWB”, kas šajā krīzes situācijā vietējos ēdinātājus apvienoja, tos nevērtējot kā konkurentus, bet kā sadarbības par­tnerus. Krīze visus padarījusi draudzīgākus, bezkrīzes situācijā apvienoties būtu grūti. Mums jāturas un jābūt stipriem,” saka konditorejas “Melānija” un kafejnīcas “Betija” vadītāja Ingūna Kronberga. “Situācija mainās katru dienu, arī mēs izjūtam strauju apmeklētāju samazinājumu. Ir neziņa, nedrošība, bailes par to, vai spēsim izdzīvot, vai pietiks gudrības un spēka šo laiku pārciest, zudusi stabilitāte. Man ir sajūta, ka tas ir tikai krīzes sākums, valsts ekonomika ir pamatīgi iedragāta, visā Latvijas tautsaimniecībā vērojama lejupslīde, sekas būs lielas un dziļas, ekonomikai būs ļoti grūti atkopties. Krīze cilvēcei ir kārtējā mācība, kas liek padomāt par īstajām, nezūdošajām vērtībām, vairāk saliedēties ģimenē un valstī, palīdzēt cits citam, izvērtēt, ko darām nepareizi. Agrāk cilvēki daudz un smagi strādāja, lai izaudzētu labību, lai iegūtu iztiku, mūsdienās tas ir daudz vieglāk. Diez vai Dievs paredzējis cilvēkiem tik daudz lidināties un izklaidēties, apceļojot citas zemes…”
Atsaukušies
20 interesenti
Aizkraukles novada pašvaldības aicinājumam palīdzēt tiem, kam nepieciešama 14 dienu izolēšanās, kā arī senioriem, atsaukušies 20 interesenti, tajā skaitā astoņi ēdināšanas uzņēmumi, trīs zemnieku saimniecības un privātpersonas ekonomiski aktīvajā vecumā — viņu vecums vidēji ir no 25 līdz 40 gadiem — “Staburagu” informē pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists Arvis Upīts.
Brīvprātīgie palīgi lielākoties varētu līdz durvīm aizvest pārtikas produktus un citas nepieciešamās preces, ir arī piedāvājumi bez maksas piegādāt kartupeļus un ķirbjus. 
Viņi piedāvājuši palīdzēt senioriem apgūt datorprasmes, lai varētu apmaksāt komunālo pakalpojumu rēķinus, izvest pastaigā suņus, kāda persona piedāvājusi juridiskās konsultācijas, cita — tekstu  tulkojumus krievu un angļu valodā, kas būtu nepieciešami krīzes dēļ iestrēgušajiem, vēl kāda persona piedāvā uz laiku divistabu dzīvokli, neprasot maksu par īri, bet lūdzot segt vienīgi komunālo pakalpojumu maksājumus. Kāds piedāvā uz laiku izmantot datoru. Šajā darbā pašvaldība gatava izmantot savus resursus, piemēram, transportu. Līdz šim palīdzību pārtikas produktu piegādē lūgusi kāda seniore, kura piesardzības nolūkos nevēlas apmeklēt veikalus. “Aicinām ar pašvaldību sazināties arī cilvēkus, kuriem vajadzīga atsevišķa uzturēšanās vieta, bet savu tuvinieku un draugu lokā tādas nav. Anonimitāti garantējam!” saka Arvis Upīts. Pašvaldība joprojām aicina pieteikties brīvprātīgos palīgus, kuri varētu palīdzēt pašizolācijā esošiem cilvēkiem. Interesentiem lūgums rak­stīt: info@aizkraukle.lv, zvanīt pa tālruni 28831819 un pieteikties caur pašvaldības sociālo tīklu kontiem vietnēs “Facebook”, “Instagram”, “Twitter”, Draugiem.lv.
Pašvaldība šajās dienās pie iestādēm, afišu stendiem un citviet ir izvietojusi ap 90 informatīvu plakātu par iestāžu darba laiku, tajā skaitā ap 30 krievu valodā. Pie pašvaldības ēkas ir izvietots namrunis (domofons), lai ierobežotu un pareizi novirzītu apmeklētāju plūsmu.
“Rūpējoties par savu un līdzcilvēku veselību, aicinām stingri sekot veselības iestāžu norādēm! Gadījumos, kad noteikta karantīna, tās neievērošana ir bezatbildīga un tai nevar būt nekāda attaisnojuma. Aicinu ievērot visus noteiktos piesardzības pasākumus. Jo precīzāk visi tos ievērosim, jo ātrāk atgriezīsimies normālajā dzīvē,” uzsver Arvis Upīts un piebilst, ka saskaņā ar jaunākajām nostādnēm vecāki lūgti savas atvases nelaist spēlēties rotaļu laukumos, jo tā ir sabiedriska vieta, kur var notikt inficēšanās. ◆

Staburags.lv bloku ikona Komentāri

Staburags.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.