Svētdiena, 21. decembris
Toms, Tomass, Saulcerīte
weather-icon
+5° C, vējš 1.79 m/s, R-ZR vēja virziens
Staburags.lv bloku ikona

Talkās ies likumīgi

“Staburags” jau septembrī sāka diskusiju par to, vai skolēnu darbs rudens talkās ir bērnu izkalpināšana.

“Staburags” jau septembrī sāka diskusiju par to, vai skolēnu darbs rudens talkās ir bērnu izkalpināšana. Saņēmām daudz lasītāju atsauksmju, kurās visās bija pausts atbalsts Skrīveru vidusskolas vadībai. Pagājušajā nedēļā Skrīveru vidusskolā notika vecāku kopsapulce, kurā vajadzēja izlemt, vai bērni arī turpmāk dosies talkās.
Nav darba birža
Konflikta pamatā ir skrīveriešu Lagzdiņu ģimenes pārliecība, ka bērni nav lētais darbaspēks un skola nav darba birža — organizējot talkas, skolas vadība pārkāpj Izglītības likumu. Lagzdiņu ģimene savu taisnību centusies pierādīt ar dažādu iestāžu un inspekciju palīdzību. Arī 15. oktobrī Skrīveru vidusskolā ieradās Valsts bērna tiesību aizsardzības centra (VBTAC) izveidotā pārbaudes komisija sešu cilvēku sastāvā.
Komisija, kurā bija arī Izglītības valsts inspekcijas inspektore Aizkraukles rajonā Aija Nikolaisone un Aizkraukles rajona izglītības pārvaldes bērnu tiesību aizsardzības speciāliste Vera Indersone, skolā konstatēja Bērnu tiesību aizsardzības likuma pārkāpumus: skolēnu piedalīšanos talkā, nenoslēdzot darba līgumu (samaksu bērni saņēma — aut.), darbaudzināšanas nolūkā bērni mācību stundu laikā dežurē skolas ēdnīcā un ģērbtuvēs.
Komisija iesniedza skolas vadībai ieteikumus: “Izglītības iestādei sekmēt izglītības procesu skolā, nekļūstot par ierosinātāju bērnu nodarbināšanai. Iniciatīvu var izrādīt vecāki, vienojoties ar darba devēju. Jābūt noslēgtam darba līgumam, tam nepieciešama vecāku rakstveida piekrišana. Jāraugās, lai nepārkāptu bērna tiesības uz izglītību, proti, vai bērnam neradīsies pārslodze un viņš spēs apgūt mācību vielu. Ražas novākšanā aizliegts nodarbināt par 13 gadiem jaunākus bērnus.
Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 15. panta pirmo daļu pārtraukt skolēnu dežūras skolas ēdnīcā un ģērbtuvēs mācību stundu laikā.”
Viena ģimene pret skolu
Nolasot atzinumu, Nikolaisones kundze piebilda, ka vecāki izglītības iestādē ir galvenie klienti un pasūtītāji, tāpēc vēloties uzklausīt viņu domas. Pārpildītajā vidusskolas zālē izpaudās skaļa neapmierinātība: “Ko jūs gribat, lai lauku bērni dara? Visi runā tikai par bērnu tiesībām, bet kur lai viņi mācās strādāt? Cik daudz naudas ministrija iedos bērniem ekskursijām?”.
Lagzdiņa kungs, kurš vienīgais drosmīgi atsaucās vecāku aicinājumam piecelties tiem, kurus neapmierina skolēnu darbs talkās un dežūras, bilda: “Vienīgā vērtība bērniem ir zināšanas. Lai paceļ roku tas tēvs, kurš savam bērnam nevar nopelnīt naudu ekskursijai!”. Ar skaļām ovācijām kājās piecēlās gandrīz visi zālē sēdošie — ne tikai tēvi, bet arī mātes.
Direktoru neatlaidīs
“Vienas ģimenes saceltās ažiotāžas dēļ cieš skolotāji un nervozē bērni. Skolā valda satraukums — vai tikai nenomainīs direktoru. Parādiet mums vēl kādu lielas skolas direktoru, kurš kā Rakstiņa kungs katru skolēnu pazīst un par viņu uztraucas,” saka vecāku pārstāve Sarmīte Stepiņa. “Šādu saspringtu gaisotni skolā tikai divu cilvēku dēļ nedrīkst pieļaut!”.
Aija Nikolaisone skaidro, ka direktoru atbrīvot neviens negrasās, tikai jāievēro Bērnu tiesību aizsardzības likums: “Vecākiem turpmāk jābūt bērnu nodarbināšanas iniciatoriem, bet skola nedrīkst būt pat starpnieks starp bērniem un darba devēju. Tāpat jāslēdz arī darba līgumi.”
Pierādiet nu!
Skolas aizstāvībai vecāki no visām pusēm izsaka attaisnojumus, ko pārējie atbalsta skaļiem aplausiem. “Kā Rakstiņa kungs var zināt, cik man kartupeļu jārok? Kāda gan skolas iniciatīva te var būt?” bilst kāds zemnieks. “Ja kopā norokam kartupeļus un ejam peldēties, arī tam līgums vajadzīgs?” neizpratnē vēl ir cits. “Ja jau līguma nav bijis, bērni tātad nav strādājuši. Pierādiet nu, ka noticis pārkāpums!” visu noslēdz loģisks atzinums.
Kāds vēl pajautā: “Lagzdiņa kungs, kas jūs pilnvarojis uztraukties par maniem bērniem? Nelaidiet talkā savējos, bet ļaujiet strādāt pārējiem.”
Paši bērni grib strādāt
Skrīveru vidusskolas vadība komisijas ieteikumus ņēma vērā, un jau pagājušajā nedēļā bērniem nevajadzēja dežurēt. Tas izraisījis pašu skolēnu sašutumu — skolas direktors saņēmis 332 bērnu parakstītu protestu, paužot pārliecību, ka viņi tomēr grib strādāt.
Vecāku kopsapulcē skolēnu pašpārvaldes pārstāvis Atis Bičkovskis skolēnu vārdā pauda neizpratni: “Kāpēc jūs uztraucaties, ka ejam grābt lapas? Mēs paši to gribam. Vēlamies vismaz vienu dienu gadā atpūsties no mācībām un padežurēt ēdnīcā. Ļaujiet mums to prieku!”.
Svarīgs vecāku vērtējums
Klausoties vecāku un bērnu dedzīgajās runās, skolotāju sejās atplaukst smaids — cik ļoti viņi tomēr mīl šo skolu! Arī Indersones un Nikolaisones kundze uzmanīgi ieklausās teiktajā, piebilstot: “Vecāku vērtējums būs svarīgs arī skolas akreditācijas laikā, kura Skrīveros notiks decembrī.”
Vecāki un skolas direktors vienojas — domāsim, kā nokārtot likumīgi, lai arī turpmāk bērni varētu mācīties strādāt un palīdzēt ražas novākšanā.

Staburags.lv bloku ikona Komentāri

Staburags.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.