Šajā mācību gadā mainīti noteikumi valsts pārbaudes darbiem 12. klasei. Skolēni angļu valodas eksāmenu kārtos nevis, kā citus gadus, maijā, bet jau pavasara brīvdienās — rakstisko daļu 26. martā, bet mutisko — 26., 27. un 28. martā. Šādu lēmumu Izglītības un zinātnes ministrijā pieņēma mācību gada vidū, kas pārsteidza gan skolotājus, gan skolēnus.
Lielākā daļa aptaujāto izglītības darbinieku pārmaiņas uzskata par neveiksmīgām. Īpaši tādēļ, ka tās ieviestas mācību gada vidū. Tā kā angļu valodas eksāmens notiks pavasara brīvlaikā, vidusskolu beidzējiem to kompensēs, piešķirot piecas brīvas dienas citā laikā pēc katras skolas vadības ieskatiem.
Neredz ieguvumus
— Tā kā arī pati esmu svešvalodas skolotāja, uzskatu, ka šobrīd mainīt kārtību nav pārdomāta rīcība. Skolotāji taču plāno darbu mācību gada sākumā. Kā angļu valodas stundas notiks pēc eksāmena, un kāda tad būs skolēnu motivācija mācīties? Tagad jauniešiem atņemti divi mēneši, lai labāk sagatavotos eksāmenam. Lai gan Izglītības un zinātnes ministrijā skaidro, ka arī gada atzīme ir svarīga, noteicošais tik un tā būs vērtējums sertifikātā, — saka Aizkraukles novada izglītības pārvaldes speciāliste mācību iestāžu darbā Staņislava Krieva.
Viņa piebilst, ka ministrijā argumentē: tādējādi varēs atslogot eksāmenu sesiju un būs iespēja iesniegt dokumentus studijām ārzemēs, kur tos pieņem agrāk. Tomēr praktiski sertifikātus absolventi tik un tā agrāk nesaņems, jo pārbaudes darbus martā diezin vai izlabos — skolotāji taču strādā. Tad kāda tam jēga? Šo jautājumu viņa pārrunājusi ar daudziem skolotājiem, un neviens neteic, ka tas ir labi. Jāsasteidz arī citi darbi, piemēram, agrāk jārīko komisijas sēde, kurā izskata jautājumu par skolēnu atbrīvošanu no eksāmena kārtošanas.
Vairāk
“izstiepta”
Jaunjelgavas vidusskolas direktore Lauma Mīlīga teic, ka tagad eksāmenu sesija vidusskolēniem būs “izstiepta” vairāku mēnešu garumā.
— Neērtības būs visiem — skolēniem agrāk jāsagatavojas eksāmenam, bet skolotājiem jāpagūst visu sagatavot. Turklāt brīvlaikā skolotājiem saplānots darbs, kas tagad ir jāpārkārto. Šo pārmaiņu iecere bija paātrināt procesu, lai vidusskolu beidzēji agrāk saņemtu sertifikātus. Tikai diezin vai tas tā būs, jo vai tad pārbaudes darbus uzreiz varēs izlabot? Vai tad bija lietderīgi mainīt ierasto kārtību? Pagaidām šķiet, ka tomēr ne, — saka Lauma Mīlīga.
Viņa piebilst, ka, neraugoties uz pārmaiņām, skolēni eksāmenam cītīgi gatavojas, papildus apmeklējot arī konsultācijas. Jaunjelgavas vidusskolā nolemts, ka brīvas dienas 12. klases skolēniem būs gan pirms, gan pēc eksāmena.
Uzskati
atšķiras
Kokneses novada izglītības speciāliste Lauma Āre atzīst, ka šajā jautājumā ir dažādi viedokļi. Negatīvi ir tas, ka divus mēnešus skolēni vairs nemācīs, savukārt skolotāji ir neizpratnē, kā pēc eksāmena organizēt mācību darbu. Pozitīvais — nebūs tik saspringts eksāmenu laiks.
— Par ieguvumu var uzskatīt arī to, ka eksāmens notiks brīvlaikā. Iepriekš, kad tas bija maijā, tajās dienā mācības bija traucētas visiem pārējiem, jo eksāmenā iesaistīti ļoti daudzi skolotāji. 12. klases skolēni nezaudēs arī savas brīvdienas, jo tās viņiem piešķirs citā laikā. Tas viss ir jaunums, tāpēc tikai vēlāk varēs teikt, vai šāds lēmums bija pareizs vai nē, — saka Lauma Āre.
Vidusskolnieces Alises māte Gunita atzīst, ka ne meitu, ne viņu nesatrauc pārceltais eksāmens. Jauniete vēlas studēt angļu valodu, tāpēc tam gatavojusies laikus. Pagājušajā gadā viņa papildus apmeklējusi angļu valodas kursus vidusskolu beidzējiem un arī tagad turpina pilnveidot zināšanas.
Artūra māte Ginta teic, ka ar šīm pārmaiņām gluži apmierināta nav, tomēr ietekmēt neko nevar. Lai arī dēlam nav izcilas zināšanas šajā mācību priekšmetā, viņš tomēr esot pārliecināts, ka eksāmenu nokārtos sekmīgi.
Iespējams, nākamajā mācību gadā agrāk par ierasto laiku vidusskolu beidzējiem vajadzēs kārtot arī eksāmenu latviešu valodā.