Šogad aprit 300 gadu, kopš dzimis mācītājs, latviešu laikmetīgās literatūras pamatlicējs Gothards Frīdrihs Stenders. Viņa 300. jubileja iekļauta UNESCO 2014. — 2015. gada svinamo dienu kalendārā, un saistībā ar to bērni un jaunieši no visas Latvijas varēja piedalīties mūsdienu bilžu ābeces radīšanā, iesūtot savus zīmējumus un pantiņus konkursam “Darini ābeci”.
G. F. Stenders savas dzīves laikā pievērsās tautas garīgai un laicīgai izglītošanai, viņš iestājās par jaunas lasīšanas sistēmas izveidi un 1787. gadā izstrādāja pirmo ilustrēto ābeci latviešu valodas apguvei — “Bildu ābice”. Šī mācību grāmata ir interesanta ne vien ar autora zīmētajām ilustrācijām, bet arī sniegtajām pamācībām, kas atspoguļo tā laika sabiedrībai aktuālās tēmas.
Lai piedalītos konkursā, skolēniem bija ne tikai jāzīmē, bet arī jāveido vienota kompozīcija, kas sastāv no viena alfabēta burta, no 21. gadsimta pamācības, kas būtu aktuāls vēstījums mūsdienu bērniem, un pamācību ilustrējoša attēla. Konkursa nolikums paredz, ka zīmējumus bērni veido, izmantojot datoru vai interaktīvo tāfeli. Saņemot dažādu vecumu autoru iesūtītos darbus, tapusi mūsdienu bilžu ābece ar 400 pamācībām dzīvei Latvijas bērnu un jauniešu skatījumā. Konkursā aktīvi piedalījušies arī Sunākstes pamatskolas bērni.
Konkursam iesniegtos zīmējumus, kas atbilst nolikuma prasībām, izmantos, lai izveidotu virtuālu mūsdienīgu ābeci, kam būs publiska piekļuve interneta vietnē www.darini.lv.
“Galdnieks čakli veido galdu, pretī saņem maizi baltu”, “Puika, pāvam līdzīgs būsi — neko labu nedabūsi”, “Šokolāde un saldais piens palīdz man, kad esmu viens” — tās ir dažas no pamācībām, ko ilustrējuši konkursa laureāti.
Par aktīvākajām un radošākajām konkursa dalībskolām atzītas Sunākstes un Jaunsilavas pamatskolas. ◆