Ceturtdiena, 26. februāris
Evelīna, Aurēlija, Mētra
weather-icon
+-6° C, vējš 3.27 m/s, D vēja virziens
Staburags.lv bloku ikona

Arī grīdai salst

Cilvēki jau izsenis gādājuši ne tikai par dzīvokļa siltumu, bet arī par mājīgumu. Kā liecina arheologu izrakumi, atrastie paklāji ir daudzus gadsimtus veci, tie bijuši ļoti izsmalcināti.

Cilvēki jau izsenis gādājuši ne tikai par dzīvokļa siltumu, bet arī par mājīgumu. Kā liecina arheologu izrakumi, atrastie paklāji ir daudzus gadsimtus veci, tie bijuši ļoti izsmalcināti.
Paklājus nosacīti var iedalīt divās daļās — tepiķi un siltie grīdas segumi. Tepiķi parasti izklāj kādā noteiktā telpas daļā — zem galda, pie gultas, istabas vidū, savukārt grīdas segumu izvieto visā telpā, to pielīmē, un tas nav noņemams.
Visdārgākie ar rokām austie
Veikalos piedāvā paklājus gan no sintētiskajiem materiāliem — neilona, akrila, terklona, poliamīda, gan dabīgajiem — lina, vilnas, kokvilnas, zīda, ādas, kokosriekstu mizas šķiedras, bambusa un citiem. Tie ir gan pūkaini, spuraini, gludi, ar ornamentiem vai vienkrāsaini. Visdārgākie ir ar rokām austie paklāji no Irānas, Pakistānas, Ķīnas, Nepālas un Indijas. Šie praktiski nenolietojamie grīdas segumi ir mākslas darbi, kuri nav salīdzināmi cits ar citu. Visslavenākie ir Persijas (Irānas) paklāji. Savukārt tikai Ķīnā izgatavo paklājus no zīda. Tā kā šie paklāji ir dārgs pirkums ilgam laikam, pircējam vajadzētu pārliecināties, kā izvēlētais paklājs izskatās iecerētajā telpā, vai tas “sadzīvo” ar mēbelēm.
Lētākie — sabiedriskajām iestādēm
Izvēloties paklāju, uzmanība jāpievērš kvalitātei, piemēram, lai, paraujot aiz viena diedziņa, tas viss neizirtu. Paklājam jābūt pietiekami blīvam un biezam. Derētu atcerēties veco patiesību, ka ne viss lētais ir arī labs. Lētākie paklāji galvenokārt paredzēti sabiedriskajām iestādēm. Tie piemēroti jebkurai telpai, labi uzsūc mitrumu un ir viegli tīrāmi. Vietās, kur ik dienu staigā daudz cilvēku, tas kalpos apmēram divus gadus. Dārgāku un kvalitatīvāku paklāju mūžs būs daudzkārt ilgāks. Jo augstāka un blīvāka virsējās kārtas “vilniņa”, jo paklājs dārgāks.
Otrs kritērijs, kurš ietekmē paklāja cenu, ir materiāls, no kā izgatavots tā pamats. Paklāju ar sintētiskās džutas pamatu droši var klāt jebkurai grīdai, tajā skaitā dēļiem, tas grīdu nebojā. Daudzdzīvokļu mājām īpaši piemērots siltināšanai ir paklājs ar tūbai līdzīgu pamatu, ko var klāt tieši uz betona. Visus paklājus pie grīdas var pielīmēt ar speciālām līmēm. Tā kā sintētiskie paklāji ir apstrādāti ar antistatiskiem līdzekļiem, tie neelektrizējas, nepievelk pūkas un spalvas, kā arī neveicina baktēriju vairošanos.
Izvairīties no plankumiem uz paklāja un to tīrīt ir grūti. Lai atvieglotu šo procesu, ieteicams izvēlēties paklājus vidēji intensīvos toņos ar sīkiem rakstiņiem, kuros pazūd gan gruži, gan mazi plankumiņi. Tepiķus un paklājus ieteicams regulāri tīrīt ar putekļsūcēju, bet traipus — ar speciālu tepiķu tīrāmo šķidrumu.
Pārsvarā mazie izmēri
Kokneses veikalu piedāvājumā ir dažādu veidu paklāji — no mazajiem sliekšņu paklājiņiem, priekštelpu grīdas segumiem līdz lielajiem telpu paklājiem. Taču izteikti dārgos un dekoratīvos paklājus ar pūkām, spalvām vai īpaši orģinālus piedāvājumus atrast neizdevās.
Veikalā “Būvmateriāli” izvēle ir ļoti plaša. Nelielus paklājiņus ar ornamentiem vai vienkrāsas, kur noslaucīt kājas pēc ienākšanas telpā, var iegādāties par latu, lielākus — par diviem latiem. Nopērkami visi klasiskie ārdurvju kājslauķu modeļi (Ls 2 līdz Ls 2,45). Gaitenī ļoti jauki izskatīsies zaļš metru plats un trīs metrus garš paklājs (Ls 5,50). Pie ārdurvīm noderīgs būs paklājs ar asu, it kā adatainu virsmu, kurā tiek atstāti visi gruži no apavu zolēm (Ls 6,40). Istabu mājīgāku var padarīt ar kādu no skaistajiem, dažādu krāsu, ornamentu un izmēru tepiķīšiem (Ls 5,85 līdz Ls 18).
Askētiski, taču gaumīgi priekšnamā izskatīsies pīts paklājiņš no Vjetnamas — neliels, apaļš, kura diametrs ir 70 cm (Ls 2,20) vai lielāks, taisnstūra, kura izmēri ir 90×180 cm (Ls 9,49).
Veikalā “Gamma” sortiments nav tik plašs, taču te ir paraugi lielajiem paklājiem, kurus var pasūtīt. Tie ir dažādu faktūru, krāsu, biezumu, 3 vai 4 metrus plati. Cena — no Ls 1,80 līdz Ls 3,10 par vienu kvadrātmetru. Arī te var iegādāties mazos kājslauķīšus un adataino grīdas segumu. Par latu var nopirkt krāsainu, pītu paklājiņu, taču tas ir salīdzinoši mazs, tāpēc vairāk piemērots dekoratīviem mērķiem.

Staburags.lv bloku ikona Komentāri

Staburags.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.