Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti šodien aicināja atbildīgās ministrijas divu mēnešu laikā vienoties par kopīgu redzējumu, lai meitenēm un sievietēm nodrošinātu bezmaksas higiēnas preces izglītības iestādēs.
Tāpat rosināts izvērtēt iespējas paplašināt higiēnas preču sortimentu pakās, kuras saņem trūcīgās, maznodrošinātās un krīzes situācijās esošās sievietes.
Komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš (ZZS) atzīmēja, ka ministrijām ir jāvienojas par mērķa grupām, kurām atbalstu sniegt, nepieciešamo finansējumu un veidu, kā bezmaksas higiēnas preces izglītības iestādēs varētu tikt izplatītas.
Komisija jau pērn rudenī sāka izvērtēt pilsoņu kolektīvo iesniegumu, kurā rosināts meitenes un sievietes izglītības iestādēs nodrošināt ar bezmaksas higiēnas precēm. Kā atzīmē iniciatīvas autori, pētījumi norāda, ka ik sestā Latvijas meitene kavē mācību dienas vai stundas tāpēc, ka tai nav pieejamas higiēnas preces ik mēnesi.
Tāpat autori rosina ar bezmaksas higiēnas precēm nodrošināt trūcīgās, maznodrošinātās un krīzes situācijās esošās sievietes un meitenes, lai stiprinātu viņu iespēju aktīvi iesaistīties darba tirgū un piedalīties izglītības procesā.
Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un Veselības ministrijas pārstāvji, iepazīstinot ar apkopotajiem datiem, informēja, ka 668 Latvijas izglītības iestādēs mācās 67 004 meitenes un sievietes vecumā no 11 līdz 19 gadiem. Aptuvenais finansējums šo personu nodrošināšanai ar bezmaksas higiēnas precēm varētu būt 350 000 eiro gadā.
No tām izglītības iestādēm, kas nodrošina sieviešu higiēnas preču bezmaksas pieejamību, lielākoties tās pieejamas pie skolas ārstniecības personām, informēja IZM pārstāvji. Klātesošie akcentēja, ka meitenes krietni mazākā apmērā būtu gatavas higiēnas preces lūgt personālam, savukārt to brīva un diskrēta pieejamība varētu veicināt šo preču lietošanu.
Deputāti rosināja veikt pilotprojektu, lai pārbaudītu, kā higiēnas preču brīva pieejamība ietekmē to lietošanu, kā arī aicināja izvērtēt vairākkārt lietojamo menstruālo produktu pieejamības veicināšanu. Iniciatīvas pārstāve Ineta Ielīte atzīmēja, ka pilotprojektu plānots veikt Aizkraukles un Balvu novadu izglītības iestādēs.
LETA
Vairākas valstis visā pasaulē ir uzņēmušās iniciatīvas, lai skolās nodrošinātu higiēniskās paketes, lai atbalstītu meiteņu izglītību un menstruālo higiēnu. Šeit ir daži piemēri:
Skotija: kļuva par pirmo valsti, kas nodrošina tamponus un higiēniskās paketes ikvienam, kam tie ir nepieciešami, un tie ir pieejami dažādās sabiedriskās vietās, tostarp skolās.
Austrālija (Jaundienvidvelsa un Viktorija): ir ieviesta shēma, lai no 2020. gada visās valsts skolās nodrošinātu bezmaksas paketes un tamponus.
Amerikas Savienotās Valstis (Ilinoisa, Vašingtona, Ņujorka, Ņūhempšīra, Virdžīnija): dažādi štati ir pieņēmuši tiesību aktus, kas nodrošina bezmaksas menstruāciju produktus skolās. Piemēram, Ņujorka valsts skolās sāka nodrošināt bezmaksas tamponus un paketes 2016. gadā.
Francija (Île-de-France): 2020. gadā vidusskolās un vēlāk universitātēs sāka izplatīt bezmaksas bioloģiskā perioda produktus.
Kenija: Pēc tamponu nodokļa atcelšanas valdība 2018. gadā sāka dalīt meitenēm bezmaksas higiēniskās paketes valsts skolās.
Dienvidāfrika: Dienvidāfrikas valdība, reaģējot uz prasībām novērst nabadzību, kas saistīta ar menstruālo periodu, ir apņēmusies nodrošināt bezmaksas produktus skolās 2018. gadā.
Jaunzēlande: valsts līmenī tika īstenota programma “Piekļuve perioda produktiem”, nodrošinot bezmaksas menstruāciju produktus skolās.
Etiopija un Uganda: dažos reģionos ir uzsāktas iniciatīvas, lai meitenēm nodrošinātu mazgājamus higiēnas paketes un menstruāciju higiēnas izglītību.
( Avots: MI ) : https://www.globalcitizen.org/en/content/free-period-products-countries-cities-worldwide/
Reklāma