Šonedēļ darba vizītē Jaunjelgavas novadā viesojās Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Viņš tikās ar deputātiem un uzņēmējiem, ieradās uzņēmumos un iestādīja ozoliņu Vienības birzī Vīgantē, kur aug arī citu prezidentu stādītie ozoli.
Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis Jaunjelgavas novadā ieradās pēc domes uzaicinājuma, un viens no todien paveicamajiem darbiem bija ozola iestādīšana Vienības birzī Staburaga pagastā.
“Pasaulē jāskatās vaļā acīm”
Vispirms prezidents tikās ar Jaunjelgavas novada domes deputātiem, ar kuriem pārrunāja dažādas tēmas un novadam aktuālos jautājumus.
Jaunjelgavā Raimonds Vējonis apmeklēja Tautas daiļamata meistara Pētera Grauduļa sētu. Ekskursija darbnīcā, kura ikdienā atvērta arī tūristiem, izvērtās interesanta un aizraujoša. Pēteris Graudulis ar īpašu aizrautību stāstīja par savu sirdsdarbu, izrādīja darbnīcu un atbildēja uz prezidentu interesējošiem jautājumiem. Prezidents uzzināja gan dažādus noslēpumus, kas saistīti ar kokapstrādi, gan guva vienu otru pieredzējušā amatnieka izteikto atziņu.
Uz jautājumu, kur var gūt iedvesmu darbiem, prezidents saņēma amatnieka atbildi: “Pasaulē jāskatās vaļā acīm!”
Vēlāk amatnieka viesu grāmatu papildināja Valsts prezidenta ieraksts: “Apbrīnojams ir Jūsu paveiktais, mērķtiecīgi izkopjot mūsu tautas tradīcijas. Amatniecība ir kā cilvēka spogulis, parādot katra indivīda iekšējās izjūtas, dvēseli un talantu!”
Prezidents viesojās arī riepu pārstrādes uzņēmumā “VVV Recycling” Jaunjelgavā un zemnieku saimniecībā “Ziediņi” Daudzeses pagastā, kur viņu uzņēma īpašnieks Uģis Rubenis.
Īpaša vieta
Vēlāk Staburaga pagasta saieta namā Raimonds Vējonis darba pusdienās tikās ar novada uzņēmējiem un zemniekiem, bet vizītes noslēgumā devās uz Vīgantes parku, lai tiktos ar iedzīvotājiem un iestādītu savu ozoliņu Vienības birzī pie Dieva auss.
“Staburags allaž mums būs īpaša vieta. Tas vairs nav un nebūs, kāds bija agrāk, bet tāpat allaž nesīs vēstījumu par tautas ciešanām, cerībām,” teica Raimonds Vējonis. “Šī ir simboliska vieta ne tikai tāpēc, ka te joprojām ir appludinātais Staburags, bet reizē tā ir kā atgādinājums manai un nākamajām paaudzēm par zudušo Latvijas daļu.”
Raimonda Vējoņa stādītais ozoliņš papildināja ozolu gatvi, kurā kopš neatkarības atjaunošanas savu ozolu iestādījuši visi līdzšinējie prezidenti.
Staltākais — Zatlera ozols
Veidot ozolu gatves visā Latvijā savulaik bija prezidenta Kārļa Ulmaņa ideja. Arī Staburagā Vienības birzī bijis Kārļa Ulmaņa stādītais ozols, bet kara gados tas nocirsts. Staburaga pagasta pārvaldē esot vien foto, kas apliecina šo faktu — atklāj Staburaga pagasta pārvaldes vadītāja Aina Ķīse. Kur tieši ozols audzis, neviens īsti vairs parādīt nevarēja.
Vienības birzī aug prezidentu Gunta Ulmaņa, Vairas Vīķes-Freibergas, Valda Zatlera un Andra Bērziņa stādītais ozols. Te savu ozolu iestādījuši arī rakstnieki Māra Kaijaka (Svīre) un Vladimirs Kaijaks un liliju selekcionārs Jānis Vasarietis.
Staltākais un stiprākais ir Valda Zatlera stādītais ozols. Saņēmies un labi aug arī Gunta Ulmaņa stādītais kociņš. Viņš Vienības birzī iestādījis parasto ozolu, citi prezidenti — sarkanlapu ozolus, tie labāk ieaugot Staburaga zemē. Taču kādam īpaši “nepatīk” Andra Bērziņa stādītais kociņš — to kāds nelabvēlis reiz aizcirtis, bet šopavasar ozolam nolauzta galotne. Koks tā vietā izdzinis divas jaunas! “Tas sīksti turas pie dzīvības,” saka Aina Ķīse.
Pārsteigums — divi kori
“Staburagam” Valsts prezidents Raimonds Vējonis atzina, ka Jaunjelgavas puse viņam nav sveša, jo šaipusē iepriekš bieži būts, strādājot Madonā. “Līdz ar to varu salīdzināt, kā bija tad un ir tagad,” saka Raimonds Vējonis. “Skumji, ka cilvēku tagad ir mazāk, bet ir arī daudz labā — novada centrs ir ļoti skaists, novadā daudz domāts par bērniem un par to, kā piesaistīt tūristus. Tiekoties ar uzņēmējiem, bija prieks dzirdēt, ka viņi aktīvi darbojas, meklē veidus, kā izdzīvot. Ne tikai lauksaimniecībā, bet arī citās jomās. Bija jādzird, ka klimatiskie apstākļi ļoti ietekmē izdzīvošanu lauksaimniecības jomā. Lietus, tad sausums kā šovasar — esam pakļauti daudzām dabas ietekmēm, taču cilvēki meklē un atrod ceļus, kā saimniekot. Uzņēmēji uzsvēra, ka pietrūkst cilvēku, trūkst darbinieku. Izskanēja, ka būtu labi, ja pašvaldības varētu palīdzēt ar investīcijām, lai piesaistītu jaunos speciālistus. Tā ir laba ideja, un būtu labi, ja varētu atrast risinājumus.”
Prezidents atzina, ka viņam šajā vizītē viss ļoti patika, bet īpašs pārsteigums bija tas, ka Vīgantes parkā viņu sagaidīja veseli divi kori — vīru koris “Staburags” un jauktais koris “Vīgante”. Viņš piebilst: “Arī te, tāpat kā daudzviet Latvijā, cilvēki ir laipni, atsaucīgi, ar atvērtu sirdi. Te plūst mūsu likteņupe Daugava, te ir Staburags ar savu stāstu, un tas arī cilvēkos atstāj vēsturisku ietekmi.”
Valsts prezidents atzīst, ka viesošanās Latvijas reģionos viņam ir iespēja nepastarpināti no pašiem cilvēkiem dzirdēt, ko viņi domā par Latvijas attīstību, par valsts tagadni un nākotni un to, kur viņi saskata problēmas. “Šādas tikšanās dod enerģiju, iedvesmo jauniem, labiem darbiem,” saka Raimonds Vējonis.
Viņš viesojās arī rakstnieces Māras Kaijakas mājās, un viņa prezidentam uzdāvināja savu jaunāko grāmatu. Vēl Vīgantē todien tapa daudzi foto ar prezidentu — koši, smaidīgi un labvēlības caurstrāvoti. ◆



