Aizkraukles pilsētas kultūras namā svinīgā pasākumā, piedaloties lielākajai daļai tagadējo un bijušo Aizkraukles Tautas teātra aktieru, atvērta teātrim veltīta grāmata, kuras veidotājas ir teātra scenogrāfe un režisora palīdze Taiga Kalvišķe un ilggadēja aktrise, teātra prezidente Indra Ķimele.
“Būt citādam, paliekot tādam, kāds esi” — grāmatas nosaukumā izmantota teātra devīze, savukārt vāku rotā Taigas Kalvišķes gleznas “Buratino Aizkraukles Tautas teātrī” reprodukcija, kurā redzami šajā izrādē spēlējušie aktieri.
Aizkraukles Tautas teātris šogad atzīmēja 30 gadu pastāvēšanu, un grāmatā apkopoti stāsti par 55 aktieriem, kas piedalījušies šajos gados iestudētajās 37 izrādēs. Pieminēti arī tie, kuru vārdi parādījušies kādā no izrāžu programmām, taču viņi teātrī nav palikuši ilgu laiku. Fotomirkļi no izrādēm, ekspertu atzītāko iestudējumu apraksti.
Viena no grāmatas autorēm Taiga Kalvišķe, ieskicējot izdevuma tapšanas procesu, stāsta: “Mums ar Indru bija sadalīti uzdevumi un arī cilvēki, par kuriem gribējām uzrakstīt, jo šis saraksts bija garš — 55. Indra tikās ar cilvēkiem, sazvanījās, runāja, ieguva informāciju un to visu rakstīja ar roku. Tad pārsūtīja man, es pārrakstīju datorā. Tad labošana, maketēšana, un, lūk, izdevums ir mūsu rokās.” Apkopojot materiālus grāmatai, Taiga lielu paldies teica Arvim Voicehovičam, kurš savlaik vadīja tipogrāfiju “Krauklītis”. Jo tieši viņš bija apkopojis bagātīgu informatīvo materiālu par teātra pirmo desmitgadi un izdevis vairākas teātrim veltītas avīzes.
Dzintra Cepure, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja direktore un biedrības “Kalna Ziedu godi”, kas ir grāmatas izdevēja, vadītāja atzina, ka grāmatiņas veidotāji strādājuši kā īsti vēsturnieki, paveicot lielu pētniecisko darbu un apkopojot materiālus vienā izdevumā. Arī Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums, sveicot visus grāmatas atvēršanas svētkos, uzsvēra, ka nav daudz grāmatu, kas stāsta par Aizkraukles novadu un dzīvi tajā, un šī ir viena no tām nedaudzajām. “Aizkraukles Tautas teātri aizkrauklieši mīl. Mums ir svarīgi, ka jūs esat, un tas brīdis ir klāt, ka tie gadi ir iemūžināti vienā izdevumā, savākti visi kopā. Paldies, ka uzņēmāties šo darbu, tā ir paliekoša vērtība,” sacīja novada vadītājs.
Grāmata izdota, piesaistot Aizkraukles novada domes finansējumu, un pasākumā tā tika dāvināta visiem grāmatas varoņiem, teātra atbalstītājiem, palīgiem, kā arī tiem, kas palīdzēja tapt šim izdevumam. To saņēma arī Aizkraukles bibliotēka, kultūras nams, novada vidusskola un pagasta sākumskola, kā arī pašvaldība. Taiga Kalvišķe katram veltīja apsveikuma vārdus, un visi kopā atcerējās spilgtākās epizodes gan no izrāžu iestudēšanas procesa, gan no pašām izrādēm. Gan teātra režisors Juris Kalvišķis savos grāmatas ievadvārdos, gan Taiga pasākumā uzsvēra, ka Aizkraukles Tautas teātris ir ģimenes kolektīvs, kurā spēlē vecāki, bērni un mazbērni. Ģimenes veidojušās gan teātrī, gan notikusi paaudžu maiņa un pēctecība. Teātrī jau trešajā paaudzē turpina darboties Kalvišķu ģimene, spēlējusi visa Paškeviču ģimene, Ķimeļu ģimene un Indras mamma Valija Šķietiņa. Tā ir Vanda Vaivode — Aizkraukles Tautas teātra vecmeistare, kuru kolēģi šajā pasākumā sveica, pieceļoties kājās, viņas meita Kitija Balode — labākais Buratino Latvijas amatierteātru vidū, kā arī mazmeita Evita. Tas ir Juris Babris, kuram nu pieder pašam savs leļļu teātris, un viņa dēli. Tas ir Ozolu un Belicku pāris, Bērziņu ģimene, Anna Urbāne un meita Laura un daudzi citi. Režisors ir gandarīts, ka teātrī ienāk arī jaunā paaudze, un visspilgtāk to varēja redzēt jaunākajā iestudējumā “Pifa piedzīvojumi”, kur jaunieši iejutās pelīšu, mākslinieka, muzikanta, teicēja, fotogrāfa un Dudū lomā. “Šajos gados bijuši krīzes momenti, smagi zaudējumi, bet pārsvarā tas ir bijis fantastisks darbs pie iestudējumiem, izrādēm, skatēm un festivāliem,” atklāj režisors, bet teātra prezidente Indra Ķimele piebilst: “Teātris bija un būs. Par spīti skauģiem un nelabvēļiem. Tagad mums teātrī ir zelta jaunatne, ir idejas jauniem iestudējumiem. Turēsimies un turpināsim darboties!” ◆

