Neskatoties uz varasiestāžu aizliegumu, Krievijas opozīcijas aktīvisti sestdien rīkoja masu akciju, pieminot gadskārtu, kas pagājusi kopš protestu kustības sākuma pret toreizējo premjeru un pašreizējo prezidentu Vladimiru Putinu.
Opozīcijas izveidotā Koordinācijas padome, kuru vada harizmātiskais aktīvists Aleksejs Navaļnijs, aicināja maskaviešus spītēt salam un varasiestāžu brīdinājumiem, ka jebkura nesankcionēta pulcēšanās tiks izklīdināta, un plkst.15 (plkst.13 pēc Latvijas laika) pulcēties Lubjankas laukumā pie Krievijas Federālā drošības dienesta (FDD) ēkas.
Gatavojoties opozīcijas akcijai, varasiestādes Maskavas centrā sestdien izvietoja aptuveni simts automašīnas ar policijas īpašo uzdevumu vienības (OMON) kaujiniekiem, bet FDD ēkā tika novietoti policijas kinologi ar suņiem.
Pirmie cilvēki Lubjankas laukumā parādījās jau ap plkst.14, bet pusstundu pirms plānotās akcijas to skaits pārsniedza jau vairākus simtus.
Kamēr virs viņu galvām riņķoja policijas helikopters, sanākušie nolika ziedus pie pieminekļa komunistiskā režīma noziegumu upuriem – Solovecku akmens.
Taču drīzumā policija vairākus opozīcijas līderus aizturēja, tostarp Kreisās frontes līderi Sergeju Udaļcovu, vienu no kustības “Solidaritāte” vadītājiem Iļju Jašinu, kā arī televīzijas zvaigzni Kseniju Sobčaku, kas pieslējusies opozīcijai.
Brīdi vēlāk tika aizturēts arī Navaļnijs.
Tiek ziņots, ka vēl ceļā uz Maskavu vilcienā aizturēts Kreisās frontes Tveras nodaļas vadītājs Dmitrijs Konnovs.
Saskaņā ar policijas datiem Lubjankas laukumā kopumā bija sapulcējušies aptuveni 500 cilvēki, kamēr opozīcijas pārstāvji apgalvo, ka protesta akcijā esot piedalījušies divi līdz pieci tūkstoši.
Arī aģentūras AFP korespondents atzinis, ka demonstrantu skaits bijis “ievērojami lielāks”, nekā ziņo varasiestādes.
Tiek ziņots, ka līdz ar kreisajiem ekstrēmistiem un liberāļiem mītiņā esot piedalījušies arī neonacisti.
Lai gan Sanktpēterburgā varasiestādes opozīcijas gājienu sestdien atļāvušas, arī no Krievijas otras lielākās pilsētas pienākušas ziņas, ka neilgi pēc gājiena sākuma sākušās cilvēku aizturēšanas.
Nelieli mītiņi sestdien notikuši arī dažās citās Krievijas pilsētās.
Piemēram Tomskā aptuveni 60 cilvēku par spīti 35 grādu lielajam salam devās 40 minūšu ilgā gājienā, aģentūrai AFP pavēstīja “Solidaritātes” pārstāve Ksenija Fadejeva.
Savukārt policija ziņo, ka Krasnojarskā opozīcijas protesta akcijā piedalījušies 14 cilvēki.