Piektdiena, 22. augusts
Rudīte, Everts
weather-icon
+15° C, vējš 3.74 m/s, DR vēja virziens
Staburags.lv bloku ikona

NATO piekrīt pārņemt militāro operāciju pavēlniecību Lībijā

NATO svētdien piekrita pārņemt militāro operāciju pavēlniecību Lībijā no ASV vadītās koalīcijas, paziņoja NATO amatpersona, kas vēlējās saglabāt anonimitāti.

“NATO šodien nolēma īstenot visus aspektus ANO 1973.rezolūcijā, lai aizsargātu civiliedzīvotājus un viņu apdzīvotos rajonus, kuriem draud Kadafi režīma uzbrukums,” sacīja NATO amatpersona.

ANO Drošības padomes 1973.rezolūcijā par lidojumu aizlieguma zonas noteikšanu virs Lībijas starptautiskā sabiedrība tiek pilnvarota lietot “visus nepieciešamos līdzekļus” Lībijas civiliedzīvotāju aizsardzībai.

NATO ceturtdien piekrita pārņemt no Savienotajām Valstīm lidojumu aizlieguma zonas īstenošanas vadību Lībijā, bet tobrīd vēl atstāja pārējos Lībijā notiekošās militārās operācijas aspektus starptautiskās koalīcijas pārziņā un turpināja apsvērt, vai uzņemties “plašāku atbildību”.

Piektdien tika ziņots, ka lidojumu aizlieguma zonas virs Lībijas operācijas plānošanai NATO izveidojusi 90 dienas ilgu misiju, kas gan var tikt pagarināta vai saīsināta, ņemot vērā situācijas attīstību.

NATO piekrišana pārņemt militāro operāciju pavēlniecību tika panākta pēc vairāku dienu ilgām sarunām, kuru mērķis bija pārvarēt Francijas un Turcijas iebildumus. Francija nevēlējās pavēlniecības nodošanu, savukārt Turcija bija pret sauszemes spēku uzbrukumiem.

Diplomāti pavēstīja, ka NATO militāro plānu izstrādātāji ir stingri ierobežojuši spēka lietošanu, attiecinot to tikai uz civiliedzīvotāju un viņu apdzīvotu rajonu aizsardzību. NATO plāno saglabāt neitralitāti Lībijas bruņotajā konfliktā un neparedz atbalstīt bruņotos nemierus pret Lībijas vadītāja Muammara Kadafi spēkiem, sacīja NATO valstu diplomāti, kas vēlējās saglabāt anonimitāti.

Staburags.lv bloku ikona Komentāri