Rīgas apgabaltiesa ceturtdien atcēla trim žurnālistes Ilzes Jaunalksnes noklausīšanās lietā notiesātajiem Finanšu policijas darbiniekiem pirmās instances tiesas piemēroto naudassodu, piespriežot reālu brīvības atņemšanu.
Pirmās instances tiesas spriedumu, kas paredzēja apsūdzētajiem piespriest naudassodus, pārsūdzēja trīs no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas darbiniekiem: Raivis Freibergs, Jānis Laizāns un Vasilijs Kivļonoks.
Savukārt Rīgas apgabaltiesa ceturtdien šo spriedumu atcēla un visus trīs notiesāja ar reālu brīvības atņemšanu – Laizānam piespriesti trīs gadi ieslodzījumā, Freibergam gads un astoņi mēneši, savukārt Krivļonokam cietumā būs jāpavada viens gads. Visiem trim kā papildsods piemērots arī aizliegums ieņemt amatus VID.
Ceturtais apsūdzētais Aldis Kleme spriedumu nepārsūdzēja, līdz ar to viņam paliek spēkā pirmās instances tiesas piespriestais naudas sods.
Tiesa visiem trim notiesātajiem ieskaitīja soda laikā apcietinājumā pavadīto laiku, taču tas ir ļoti mazs – katram tikai 48 stundas.
Pilns sprieduma teksts būs pieejams 4.jūnijā, kad par to varēs iesniegt kasācijas sūdzību.
Par RAT spriedumu bija pārsteigta gan prokurore Velta Zaļūksne, gan arī cietusī žurnāliste. Jaunalksne pēc sprieduma sacīja, ka ir patīkami pārsteigta un šo sodu uzskata par nodarījumam atbilstošu un taisnīgu.
Apsūdzēties spriedumu nekomentēja.
Jau ziņots, ka VID šogad aprīlī nolēma divus apsūdzētos VID Finanšu policijas darbiniekus – Kivļonoku un Laizānu – no amata atstādināt, lai gan vēl turpinājās tiesvedība un pērn maijā viņus par vainīgajiem atzina pirmās instances tiesa.
Rīgas centra rajona tiesa par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu Laizānam un Freibergam piespieda bargākos sodus — 140 minimālās mēnešalgas (25 200 latus) un triju gadu liegumu ieņemt amatu valsts pārvaldē. Viņu padotajiem izmeklētājiem Kivļonokam 50 minimālās mēnešalgas (9000 latus) un divu gadu aizliegumu ieņemt amatus.
Apsūdzība viņiem prasīja reālu cietumsodu, lai, pēc Zaļūksnes vārdiem, “beigtu bradāt valsts pamatlikumu un izbeigtu šo iestāžu varenības apziņu”.
Par spīti finanšu ministra Einara Repšes (JL) iepriekšējiem izteikumiem, ka Jaunalksnes lietā notiesātajiem VID darbiniekiem nav vietas valsts pārvaldē, 2009.gada septembrī Finanšu ministrija (FM) atzina VID rīcību, atlaižot viņus no darba, par prettiesisku un VID tika uzdots viņus atjaunot amatos.
Tāpat sarunu noklausīšanas lietā Jaunalksne no valsts piedzina 12 000 latu lielu kompensāciju. VID nolēma spriedumu nepārsūdzēt un kompensāciju samaksāt.