Šogad 9. maijs ir noteikts kā Ukrainas cietušo un bojāgājušo piemiņas diena. Likums paredz, ka šajā dienā visā Latvijā valsts un pašvaldību iestādes publiskus un svētku pasākumus nerīko. Lai arī atsevišķas personas paudušas viedokli par 9. maija atzīmēšanu un normatīvie akti neliedz individuāli nolikt ziedus pie pieminekļiem, sabiedrībai jāsaprot, ka šis gads nav kā iepriekšējie. Jebkāda dalība dažāda veida aktivitātēs, tajā skaitā ziedu nolikšana un 9. maija svinēšana var tikt izmantota Krievijas propagandā, lai attaisnotu karu Ukrainā.
“9. maijs ir sēru diena un solidarizējoties ar Ukrainas tautu smagā cīņā par Ukrainas valsts brīvību un neatkarību, ikvienam šogad ir jāpārdomā sava rīcība un pilsoniskā nostāja, izdarot pareizās izvēles. Es atkārtoti aicinu iedzīvotājus nedoties pie pieminekļa Rīgā, Uzvaras parkā, Daugavpilī, Dubrovina parkā, vai citviet Latvijā, nekļūt par aktieriem Krievijas propagandā un cienīt Ukrainas iedzīvotājus. Dienesti ir gatavi jebkuram scenārijam šajā dienā un policija darbosies likumā noteiktajā kārtībā. Netiks pieļauta nekāda Krievijas karu atbalstoša vai slavinoša uzvedība un darbības, bet, konstatējot jebkādus pārkāpumus, policijas rīcība būs nepārprotama un izlēmīga – un par šādiem pārkāpumiem var draudēt arī kriminālatbildība,” uzsver Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.
Valsts policija kopā ar citiem dienestiem, kā arī pašvaldībām savā starpā cieši sadarbojas sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanā, ir sagatavots īpašs sabiedriskās drošības plāns. Atsevišķi drošības pasākumi jau tiks īstenoti no 7. maija vakara, tajā skaitā Rīgā, tāpēc Valsts policija aicina iedzīvotājus, arī vienkārši intereses vadītus, nedoties šajās dienās “apskatē” uz Uzvaras parka vai pieminekļa apkārtni.
Policija uzraudzīs iedzīvotāju kustību Rīgā pie pieminekļa un Uzvaras parka tuvumā, kā arī, lai novērstu drūzmēšanās riskus, pieminekļa apkārtnes norobežošanai tiks izmantotas barjeras, kuru uzstādīšanas mērķis ir efektīvāka cilvēku plūsmas kontrole, kas tiks stingri kontrolēta. Tāpat, lai iedzīvotāji varētu justies droši un šī sēru diena norisinātos bez saasinājumiem, Valsts policija plāno piesaistīt resursus Daugavpilī un Latgales reģionā gan no Rīgas, gan citām Valsts policijas reģionālo pārvalžu struktūrvienībām. Arī citās pilsētās un Rīgas mikrorajons šajās dienās būs biežāk redzama policija.
Policija saistībā ar 9. maiju veiks aktīvu darbu vairākos virzienos:
- uzraudzīs, vai netiek izmantoti, piemēram, stilizēti formastērpi, Georga lenta, simboli “Z” un “V”, ko Krievijas karaspēks izmanto iebrukumā Ukrainā, kā arī citi līdzīgi simboli, himnas, apkrāsotas mašīnas vai motocikli, kas slavina vai attaisno karu. Valsts policija vērš uzmanību, ka arī Krievijas Federācijas karoga, DTR (Doņeckas Tautas Republika), LTR (Luhanskas Tautas Republika) karogu vai vienkārši sarkanas krāsas karogu (arī bez PSRS simbolikas atainojumiem uz tiem), vai sarkanu lentīšu izmantošana šajā dienā tiks vērtēta kā Krievijas karu atbalstoša simbolika.
- Vienlaikus Valsts policija brīdina iedzīvotājus, kuri 9. maijā iecerējuši savus spēkratus izkrāsot vai aplīmēt karu slavinošās krāsās, pievienot agresora valsts karogus vai citus simbolus, lai tādējādi paustu nostāju šajā dienā. Jārēķinās, ka policija, konstatējot šādas pretlikumīgas darbības, administratīvā pārkāpuma rīkus izņems, kā arī, pamatojoties uz Administratīvās atbildības likumu, tie var tikt arī konfiscēti (tostarp arī transportlīdzekļi).
- Šogad 9. un 10. maijā visā Latvijā noteikts pirotehnisko izstrādājumu izmantošanas aizliegums. Arī šīs prasības ievērošana tiks kontrolēta.
- Tāpat tiek atgādināts, ka totalitāro režīmu simbolu izmantošana publiskā vietā ir sodāma. Par bijušās PSRS, bijušo PSRS republiku un nacistiskās Vācijas karogu, bruņoto spēku un likumības un kārtības uzturēšanas orgānu (represīvo iestāžu) izmantoto piederību identificējošo apģērbu (formas tērpu), kā arī šā apģērba elementu, kuru kopums (apģērba gabali, aksesuāri, atpazīšanas zīmes, kokardes, uzpleči, aprīkojums) pēc to vizuālā izskata nepārprotami ļauj identificēt minētos bruņotos spēkus vai represīvās iestādes, ģerboņu un himnas, nacistiskās svastikas, SS zīmju un padomju simbolu — sirpja un āmura līdz ar piecstaru zvaigzni — izmantošanu publiskā vietā, piemēro brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajai personai līdz 350 eiro, bet juridiskajai personai — līdz 2900 eiro.
Valsts policija vērš uzmanību, ka par pretlikumīgām darbībām, kara un agresijas slavināšanu, huligānisku darbību veikšanu draud gan administratīvā, gan kriminālatbildība. Piemēram, par militārās agresijas un kara noziegumu slavinošu simbolu izmantošanu publiskā vietā var piemērot naudas sodu privātām personām līdz 350 eiro, bet juridiskām personām līdz 2900 eiro. Savukārt par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu vai nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu piemērojama kriminālatbildība, kas var rezultēties ar brīvības atņemšanu.
Jāņem vērā, ka 9. maijā Uzvaras parka un tā tuvumā esošajās ielās būs ierobežota transportlīdzekļu kustība, tostarp arī apstāšanās un stāvēšana. Tāpēc iedzīvotāji, kuriem ikdienas maršruts ved Uzvaras parka virzienā, ir aicināti laikus izvēlēties citu braukšanas maršrutu. Ar satiksmes ierobežojumiem, t.sk. apstāšanās un stāvēšanas ierobežojumiem, jārēķinās arī pie Salaspils memoriāla. Pagājušā gada pieredze, kad ar automašīnām tika apgrūtināta un pat bloķēta satiksme, šogad liek ieviest papildu ierobežojumus.
Valsts policija aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem, cieņpilniem un rūpīgi pārdomāt savu rīcību, neiesaistoties apšaubāmās darbībās un neīstenojot likumpārkāpumus. Policijas kontrole būs pastiprināta un rīcība – izlēmīga. Ja iedzīvotāju rīcībā ir jebkāda informācija par iespējamiem sabiedriskās kārtības un drošības likumpārkāpumiem, nekavējoties ziņot, zvanot 110.
Valsts policija solidarizējas ar Ukrainu un tās tautu, un piemin Ukrainas karā cietušos un bojā gājušos, kā arī aicina citus darīt to pašu.
Simona Grāvīte, Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Reklāma