Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Zāģē zaru, uz kura paši sēž

Man jau atkal neliek mieru tas, kas notiek tepat netālu kaimiņos — Ogrē. Tikai šoreiz ir stāsts par Lielo talku, kas visā Latvijā notika aizvadītajā sestdienā. Jau pirms kāda laika izlasīju ziņu, ka Ogres novada dome ir vienīgā pašvaldība, kura nolēmusi Lielajā talkā nepiedalīties. Ogres novads šādu nostāju savā mājaslapā paudis jau kopš 2019. gada, norādot, ka vides sakopšanai un atkritumu vākšanai nav jārīko publiskas talkas. Nodomāju — nu, kas gan tur īpašs, vai tad tikai pašvaldībai jāpiedalās talkā? Tas taču ir Vislatvijas pasākums, kas vieno domubiedru grupas, nevalstiskās organizācijas, vienkārši aktīvus cilvēkus, kuriem rūp vide, kādā viņi dzīvo. Ja cilvēki redz, ka ir kāda sakopjama vieta, viņi var sanākt kopā un pieteikt talkošanas vietas arī bez pašvaldības rūpes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izrādās, tieši tāpat domājuši arī daudzi ogrēnieši, piesakoties talkot. Atzinību par to pauda Lielās talkas koordinatori, solot apgādāt talciniekus ar maisiem atkritumu savākšanai. Taču divas dienas pirms Lielās talkas tās rīkotāji izplatīja paziņojumu, ka palīdzība talkotājiem Ogrē tiek atsaukta. Iemesls — Ogres novada pašvaldība nav atļāvusi ogrēniešiem talkot publiskajās vietās. Ogres novada dome uz to atbildēja ar paziņojumu savā mājaslapā — Ogres novadā talkot nevienam nav aizliegts! Un daļēji citēja paziņojumu, kas publicēts arī pagājušajā gadā, vēstot par nepiedalīšanos Lielajā talkā: “Ogres novada pašvaldība informē, ka pašvaldība nevienam nav liegusi Lielās Talkas dienā vākt atkritumus un darīt citus darbus apkārtējās vides sakopšanā, tostarp sabiedriskās vietās, taču tā ir katra cilvēka, iestādes vai organizācijas brīva izvēle. Ikvienam savi īpašumi ir jāsakopj, un to var darīt, katram pašam izvēloties piemērotu laiku un veidu, negaidot atkritumu vākšanas kampaņu.” Labi teikts, bet kā ir patiesībā? Kad viena no talcinieku grupām mēģināja ar pašvaldību saskaņot talkošanas vietu, saņēma aizrādījumu, ka pašvaldības īpašumu tā kopt nedrīkst un par saviem objektiem vietvara rūpēšoties pati. Ļoti interesanti, kāda šodien izskatās šī vieta, kuru pašvaldība tik ļoti centās nosargāt no uzbāzīgajiem talkotājiem? Diez vai tīrāka kā pirms nedēļas.

Skaidrs, ka pēc notikumiem ar muzeju cilvēku emocijas attiecībā uz pašvaldības paziņojumiem ir sakāpinātas. Taču, iznīdējot jau saknē katru iedzīvotāju iniciatīvu, kas nav saskaņota ar pašvaldību vai nenotiek saskaņā ar vietvaras nostāju, ir tā zara zāģēšana, uz kura šobrīd sēž pats zāģētājs.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.