Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

VUGD ik dienu dzēš degošus transportlīdzekļus

Foto: VUGD

Šogad līdz 15.septembrim Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) ugunsdzēsēji glābēji dzēsuši 279 ugunsgrēkus transportlīdzekļos, kas atbilst 5% no kopējā ugunsgrēku skaita, un tajos cietuši četri, bet gājuši bojā trīs cilvēki. 2020. gadā transportlīdzekļi deguši 503 reizes, bet 2019. gadā — 600 reižu. Gan 2020. gadā, gan 2019. gadā šādos ugunsgrēkos cieta 11 cilvēki.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aytore: Agrita Vītola, VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore

Ja salīdzina ugunsgrēku skaitu reģionos, tad aizvadītajos gados visvairāk automašīnas dega Rīgā un Rīgas reģionā, kā arī Zemgalē, savukārt Kurzemē, Latgalē un Vidzemē situācija ir līdzīga.

“Glābēji gandrīz katru dienu dodas dzēst degošus transportlīdzekļus. Lielākā daļa no tiem ir vieglās automašīnas, bet nereti aizdegas arī kravas transportlīdzekļi, savukārt vasaras sezonā — traktortehnika un kombaini. Šie gadījumi ir atšķirīgi — no pāris kvadrātcentimetru lielas gruzdēšanas vados līdz atklātai liesmai visa transportlīdzekļa platībā,” skaidro VUGD priekšnieka vietnieks Mārtiņš Baltmanis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Katru gadu, veicot dzēšanas darbus pirms ugunsdzēsēju glābēju ierašanās, vairāki cilvēki gūst apdegumus un citas traumas, tāpēc, pirms uzsākt ugunsgrēka dzēšanu, jāizvērtē iespējamais apdraudējums. Atcerieties, ka spēcīgā karstuma un liesmu ietekmē var sprāgt transportlīdzekļa riepas un degvielas bāka, savukārt, atverot motora pārsegumu vai durvis, logus, straujš skābekļa pieplūdums ugunij var veicināt degšanu un vairākkārtīgi palielināt liesmu apjomu.

Normatīvie akti nosaka: transportlīdzekļi ir jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātiem, piemēram, vieglās automašīnas jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātiem, kuru dzēstspējas klase ir vismaz 5A 21B vai augstāka. Reizi gadā īpašniekam ir jāveic ugunsdzēsības aparāta vizuāla apskate, bet pēc ražotāja noteiktā garantijas termiņa beigām sertificētā apkopes punktā — ugunsdzēsības aparāta tehniskā apkope. Ja redzat, ka dūmo vai deg automašīna, vispirms parūpējieties, lai no tās būtu evakuējušies visi cilvēki, tad zvaniet uz 112 un tikai pēc tam, izvērtējot situāciju, uzsāciet dzēšanas darbus ar ugunsdzēsības aparātu!

Papildus degošu transportlīdzekļu dzēšanai šogad līdz 15. septembrim uz valsts ceļiem ugunsdzēsēju glābēju palīdzība ir bijusi nepieciešama vēl 673 gadījumos, kur izglābti 98 cilvēki, tajā skaitā četri bērni. Aizvadītajā gadā VUGD veica 894 glābšanas darbus uz ceļiem un izglāba 154 cilvēkus, tajā skaitā divus bērnus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: VUGD

Biežākie iespējamie iemesli tam, ka transportlīdzekļos izceļas ugunsgrēks:

problēmas transportlīdzekļa elektronikā, kā rezultātā rodas īssavienojums. Tā cēloņi ir dažādi. piemēram, nodilusi izolācija, sakusuši vadi, jo ar maksimālo noslodzi ilgstoši darbināta apkures sistēma u.c.;

nekvalitatīvi veikts transportlīdzekļa remonts;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

neuzmanīga rīcība ar uguni, piemēram, smēķēšana transportlīdzeklī;

ļaunprātīga dedzināšana.

Ugunsgrēka radītos zaudējumus un iespējamās traģiskās sekas iespējams mazināt, pareizi un ātri rīkojoties. Pārvietojoties ar transportlīdzekli un sajūtot deguma smaku vai pamanot dūmus, ir:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

nekavējoties jāapstājas un jāizslēdz transportlīdzekļa aizdedze;

nekavējoties jāizkāpj. Durvis un logi pirms tam jāaizver, lai automašīnas salonā ieplūstošais skābeklis neveicinātu degšanu;

jāzvana uz vienoto ārkārtas izsaukumu tālruņa numuru 112 un jāizstāsta, kas un kur ir noticis;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

ja ir pārliecība par savām iemaņām un nepastāv apdraudējums veselībai un dzīvībai (piemēram, liesmas degvielas tvertnes tuvumā vai liesmas pārņēmušas jau visu automašīnu), var uzsākt dzēšanas darbus ar ugunsdzēsības aparātu;

jāpaņem ugunsdzēsības aparāts un tikai tad lēnām jāatbloķē motora pārsegs. Ja salonā jau redzama atklāta liesma, neveriet vaļā durvis, lai neveicinātu degšanu;

lēnām, nedaudz paverot motora pārsegu, uzsāciet dzēšanas darbus;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

ja neatrodieties labi pārredzamā vietā vai nevariet nosaukt precīzu adresi, norīkojiet kādu vai arī pats sagaidiet ugunsdzēsējus glābējus, lai viņi pēc iespējas ātrāk varētu ierasties notikuma vietā un uzsākt dzēšanas darbus. Ugunsdzēsēji glābēji ir jāsagaida jebkurā situācijā, arī tad, ja ir izdevies saviem spēkiem nodzēst ugunsgrēku.

Ja pamanāt, ka citā transportlīdzeklī ir izcēlies ugunsgrēks, nekavējoties jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numuru 112. Nevajag paļauties, ka kāds cits jau to ir izdarījis!

Ugunsdzēsēji glābēji nereti novēro, ka aculiecinieki aktīvi filmē un fotografē notiekošo, bet nezvana uz 112. Šādas rīcības sekas visbiežāk ir pilnībā nodedzis transportlīdzeklis un lieli zaudējumi tā īpašniekam.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.