Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Vēsturiska kolekcija ar mūsdienīgu pieeju

NAMEJAM PATIKA! Anatomijas muzeja apmeklējums ir gaumes jautājums, jārēķinās, ka daži eksponāti var būt satraucoši.

Manam sešgadīgajam dēlam interesē cilvēka ķermeņa uzbūve un orgānu funkcijas. Viņš vēlējās dzīvē apskatīt kaulus, cilvēka sirdi un smadzenes. Lai vai cik šausminoši tas šķistu, to ir iespējams izdarīt, pie tam visai gaumīgi, apmeklējot Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas muzeju. Pēc skata ēka ir neliela, taču eksponātu un informācijas daudzums “iesūc”, kā minimums, uz stundu, zinātkārākiem prātiem visa muzeju eksponātu izpēte aizņems pat krietni ilgāku laiku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
CIK LABI TU SEVI PAZĪSTI? Muzejā ir vairāki digitālie stendi, kas vienlaikus izklaidē un izglīto.

Muzejā apskatāmi īsti skeleti, embriji, kauli, ķermeņa daļas un orgāni, kas izvietoti kopā ar multimediālu skaidrojumu. Muzeja ekspozīcija ir 300 kvadrātmetru liela, un tā ir izkārtota divos stāvos. Pirmajā stāvā var iepazīt cilvēka orgānu sistēmas un to anatomiju, kā arī aplūkot kranioliģisko (galvaskausu izmēra, formas un proporcijas izmaiņu) kolekciju. Muzeja pazemes stāvā izkārtotas iedzimto anomāliju kolekcijas, kā arī apskatāms muzeja atklātais krājums. Muzeja pazemes stāvā izvietotas embrioloģijas un teratoloģijas kolekcijas, kas daļai apmeklētāju var būt satraucošas, tādēļ pašiem jāizvērtē, vai ir vēlme apmeklēt pagrabstāvā izvietotās ekspozīcijas daļas. Fotografēt un filmēt atļauts tikai muzeja pirmajā stāvā.

Pirmais eksponāts, ko var aplūkot, ienākot Anatomijas muzejā, ir 27 gadus vecā Jāņa Teodora Lukstiņa skelets, kas muzejā ir jau no 1925. gada. Tas ir pirmais un līdz šim vienīgais brīvprātīgais ķermeņa novēlējums Anatomijas muzejam. Pie skeleta izlasāma vīrieša biogrāfija, personīgāku to padara arī modernās tehnoloģijas — pa apskates stiklu no augšas uz leju pārvietojas ekrāns, kurā ir vīrieša fotogrāfija.

Muzejā izvietoti vairāki digitālie stendi — viens no tiem ir ekrāns, pret kuru nostājoties parādās cilvēka skelets. Kustinot savas ķermeņa daļas, skelets dara to pašu. Citā stendā var pārbaudīt savu erudīciju par orgānu izvietojumu ķermenī, vēl citā no sev mīļākajām ķermeņa daļām var izveidot digitalizēto māksliniecisko kartīti, kura tiek nosūtīta e-pastu.

Muzeja apmeklējums pieaugušajam maksā 5 eiro, pensionāriem, skolēniem, studentiem un ģimenēm ar vairākiem bērniem ir atlaides. Pirmsskolas vecuma bērni muzeju var apmeklēt bez maksas. Muzeja mērķauditorija ir apmeklētāji, sākot no 14 gadu vecuma. Gaidīti ir arī jaunāki apmeklētāji, tomēr jāņem vērā, ka muzeja eksponāti nebūs piemēroti visām gaumēm. Bērniem jaunākiem par 14 gadiem apmeklējums ieteicams tikai pieaugušā pavadībā. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.