Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Trīs ieteikumi kā palīdzēt bērnam ar augstskolas izvēli

Ir pienācis laiks izvēlēties universitāti? Kādai vajadzētu būt vecāku lomai šajā procesā? Šis process daudz neatšķiras no tā, ko esi kā vecāks darījis visu laiku. Tālmācības vidusskola “Intelekts” www.intelekts.lv raksta turpinājumā skaidro trīs veidus, kā palīdzēt bērnam pieņemt pārdomātu un bez vecāku spiediena balstītu lēmumu.

1. Pārrunājiet finansiālo situāciju

Patīk tas vai nē, izvēloties universitāti, galvenā uzmanība jāpievērš izmaksām. Daudzi studenti ņem milzīgus aizdevumus, lai mācītos savā “sapņu skolā” un pavadītu nākamos 30 gadus atmaksājot bankai parādu. Pētījumi pierāda, ka 81% pieaugušo ar studentu kredītiem ir nācies atlikt svarīgus dzīves posmus, piemēram, mājas iegādi, precības, bērnus vai citu mērķu sasniegšanu.

Apsēdieties kopā ar bērnu, lai izpētītu katras universitātes izmaksas un palīdzētu viņam atrast pareizo risinājumu. Dažas lietas, kas jāņem vērā:

  • Stipendijas: Noskaidrojiet, vai tās ir pieejamas visu mācību periodu vai tikai pirmo gadu.
  • Izdevumi: Ja skola atrodas tālu no mājām vai dārgā rajonā, ņemiet vērā papildu izmaksas par nokļūšanu, īri, pārtikas precēm un izklaidi.
  • Specialitāte: studenti, kuri strādā augsti apmaksātās jomās, piemēram, inženierzinātnēs vai uzņēmējdarbībā, varētu tikt galā ar lielāku parādu skaitu nekā studenti, kuri strādā zemāk atalgotās jomās, piemēram, par skolotājiem vai sociālajiem darbiniekiem.
  • Ģimenes ieguldījums: cik daudz jūs kā vecāki varat sniegt finansiālo atbalstu.

2. Izvērtēt akadēmiskās iespējas

Pirms pieteikšanās universitātēs bērns izpētīja galvenās akadēmiskās programmas. Tagad, kad ir pienācis laiks veikt galīgo izvēli, pārrunājiet programmas kopā.

  • Vai ir spēcīgas studiju programmas ārzemēs, kas var paplašināt pasaules uzskatus un palīdzēt iepazīt citu kultūru vai valodu?
  • Vai ir paātrinātas programmas, kas var palīdzēt studentiem ātrāk absolvēt vai apvienot bakalaura un maģistra grādu?
  • Vai ir programmas augsti kvalificētiem studentiem (piemēram, izcila koledža), kas var palīdzēt studentiem dziļāk apgūt izvēlēto jomu?
  • Vai ir pieejamas sadarbības, prakses un brīvprātīgo iespējas, kas var palīdzēt izmēģināt profesiju vai iegūt pieredzi šajā jomā?

3. Esiet godīgs, neizdarot spiedienu

Vecāku personīgā pieredze un domas bieži veido bērna viedokli. Vecākiem var būt spēcīgas sajūtas par vienas iestādes reputāciju salīdzinājumā ar citu. Katrā ziņā neuzspiediet savu viedokli bērnam, bet apspriediet savas un bērna bažas.

Ir pareizi būt godīgam pret savu bērnu par savām vēlmēm, tostarp par cerībām. Ir pareizi izteikt savas bažas, tostarp par konkrētas koledžas izmaksām vai iespējamo profesiju. Tomēr ir svarīgi atzīt, ka lēmums par to, kurā universitātē iestāties, galu galā ir bērna ziņā. Uzsveriet, ka cienīsiet un atbalstīsiet bērna lēmumu, lai kāds tas arī būtu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.