Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Regulu žņaugos

Daudziem nepatīk vārds “obligāts”, bet savienojumā ar vārdiem “Eiropas regula” tas ir vēl nepatīkamāk, īpaši, ja prasības ierobežo līdz šim pieņemto un saprotamo kārtību, to padarot brīžiem neizprotamu, neloģisku un izvelkot no mūsu makiem naudu. Laiku pa laikam ir jāmaina pase, tik ierastais personību apliecinošais dokuments. Līdz šim varējām izvēlēties, vai kopā ar pasi saņemt arī personas apliecību jeb eID karti, taču no 2023. gada 1. janvāra eID karte būs obligāta, savukārt pase — pēc personas izvēles. To paredz pirms kāda laika pieņemtie grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā. Daļai sabiedrības kategoriju eID kartes saņemšanai ir dots laiks līdz 2030. gada 31. decembrim, kā cilvēkiem pēc 65 gadu vecuma, ar I invaliditātes grupu, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas klientiem, politiski represētajām personām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pamatojums tam ir kārtējā Eiropas regula. Lai jau būtu šādas pārmaiņas, eID karte lietošanā būs ērtāka, protams, “ērtāk” tādu mazu dokumentu arī pazaudēt, taču kādēļ vajadzēja to noteikt kā obligātu prasību jau no nākamā gada? Kāpēc obligāti vajag eID karti, ja pase vēl ir derīga? Manuprāt, vajadzēja atļaut pasi lietot līdz tās termiņa beigām, un tikai pēc tam kā nākamo obligāto dokumentu noteikt eID karti. Tā ir nelietderīga resursu un naudas izlietošana. Turklāt, lai spētu apkalpot klientus, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) vajagot 20 papildu štata vietas, kā arī mobilo personu apliecinošo dokumentu noformēšanas iekārtu skaitu no esošajām trim vajag papildināt līdz desmit!

Daudziem jauna dokumenta saņemšana būs ļoti apgrūtinoša, īpaši, ja viņi dzīvo dziļos laukos vai pansionātā un saviem spēkiem nemaz nevar nokļūt novada centrā. Papildus jāierēķina arī transporta izdevumi, kādam jāsamaksā par palīdzību.

Biedējoši ir tas, ka par eID kartes neesamību varēs piemērot naudas sodu līdz 35 eiro. Tagad tiek diskutēts par to, vai varbūt vajadzētu veikt grozījumus likumā, pieļaujot kādu laiku, gadu vai divus, nesodīt, nosakot pārejas periodu, jo PMLP ir tik ļoti pieaudzis darba apjoms, ka tā nepaspēs visiem līdz nākamā gada janvārim jauno dokumentu izsniegt. Un valsts nevar administratīvi sodīt par to, ka cilvēks dzīvo bez šāda dokumenta, ja nespēj to izsniegt.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.