Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Meža atjaunošana – daba nemīl tukšumu!

Zināms, ka daudzi cilvēki, ieraugot ceļa malā meža izcirtumu, instinktīvi sajūt negatīvas emocijas, taču varam nomierināt – tas tā ilgi nepaliks! 

Meža atjaunošana ir obligāta

Lai arī mēdz uzskatīt, ka meža atjaunošana ir meža īpašnieka cieņa un pienākums pret vidi, senču mantojumu un sabiedrību, realitātē to paredz arī likums. Lielākoties Meža likums uzliek meža īpašniekam pienākumu atjaunot mežu trīs gadu laikā. Izņēmumi šim termiņam ir vien daži meža tipi, kas atrunāti likumā. Tātad, ja iegādājies mežu, kurā ir izcirtums vai esi izcirtis sev jau piederošo mežu, tad ir jārīkojas, lai šis izcirtums gan dzīvē, gan dokumentos taptu par jaunaudzi! 

Zemkopības ministrijas (ZM) sniegtie dati liecina, ka 2021.gadā Latvijā kopā atjaunoti 40,5 tūkstoši hektāru meža, no kuriem valsts mežā atjaunoti 17,3 tūkst. ha, pārējo īpašnieku mežā atjaunoti – 23,2 tūkst. ha. ZM šos atjaunotos apjomus vērtē kā optimālus, stabilus un līdzvērtīgus gada laikā vienlaidus cirtēs nocirstajām platībām.

Meža atjaunošanas veidi

Pastāv divi meža atjaunošanas ceļi – mākslīgais un dabiskais. Mākslīgi atjaunots mežš tiek dēvēts tāds, kurā izcirtuma vietā jauni koki tiek sastādīti vai iesēti. Savukārt dabiski atjaunots mežs ir tāds, kurā izciršanas laikā atstāti daži sēklas koki, lai mežs ar laiku atjaunotos saviem spēkiem. Vēlāk šos sēklas kokus novāc – pēc tam, kad jaunie koki ir ieaugušies. Realitātē, lai arī dabiskais ceļš daudzām ausīm izklausās labāk, tas ir sarežģītāk un prasa lūkot pēc mežu speciālistu padoma. Mākslīgā ceļā būs svarīgi atjaunot mežu tajās meža platībās, kur pēc galvenās cirtes nav sagaidāma dabiskā atjaunošanās ar meža augšanas tipam piemērotām koku sugām.

Iespējama arī abu iepriekš minēto metožu apvienošana vienā. Piemēram, ja dabiski atjaunotā mežaudzē pietrūkst koku skaits, lai to atzītu par atjaunotu, tad var iestādīt papildus kokus. Mežs tiek uzskatīts par mākslīgi atjaunotu tikai tad, ja stādīto vai sēto koku skaits pārsniedz 75% no kopējā koku skaita.

Kādus kokus stādīt jaunaudzē?

Koku sugas, ar kurām atjaunot mežu, ir jāizvēlās pēc meža tipa. Daļā meža tipu drīkst izvēlēties valdošo koku sugu un veidot koku sugu sastāvu pēc savām vēlmēm – tādu mežu dēvē par mistraudzi. Protams, jālūko, lai izvēlētajām koku sugām konkrētais mežs ir atbilstošs. Tāpat svarīgi jau iepriekš izvērtēt, kuras sugas spēj augt tuvu kopā – piemēram, visai bezjēdzīgi būtu mistrot priedi un bērzu to atšķirīgo augšanas tempu un saules vajadzību dēļ.

Savukārt tādos meža tipos kā silā, mētrājā, slapjajā mētrājā, lānā, grīnī, viršu ārenī, mētru ārenī, viršu kūdrenī un mētru kūdrenī jāveido priežu tīraudzes. Tas nozīmē, ka priedei šajos meža tipos jābūt valdošaja koku sugai, sastādot vismaz 80% no visām konkrētajā mežā esošajām koku sugām. 

Kāds ir atjaunots mežs?

Atjaunojot mežu, svarīgi atcerēties ne tikai par fizisko teritoriju, bet arī dokumentiem. Kamēr nebūs iesniegts pārskats mežniecībā par jaunaudzi, tikmēr dokumentos tas aizvien uzrādīsies kā izcirtums. Pēc iesnieguma veikšanas tiks pārbaudīti tādi faktori kā koku skaits, garums un vecums. Piemēram, atjaunotajā platībā minimālais nepieciešamais kopējais ieaugušo koku skaits ir priedei – 2000 koku (bija 3000), pārējām koku sugām, to skaitā eglei, bērzam un melnalksnim, 1500 koku uz hektāra. Par atjaunotām tiek atzītas mežaudzes, kas nav vecākas par 10 gadiem, atjaunojot tās ar selekcionētu stādāmo materiālu. Šis ir jauns regulējums, kas dod meža īpašniekam iespēju nekvalitatīvi atjaunojušās mežaudzes novākt un atjaunot vēlreiz. Ja koku vidējais augstums nav lielāks par diviem metriem, tad jaunaudzi atzīst par atjaunojušos. Ja koki jau ir izauguši garāki, tad pirms atzīšanas par jaunaudzi, tai vispirms ir jātiek sakoptai, lai atbilstu koptas jaunaudzes kritērijam.

Svarīgi!

Uzņēmums Dižozols atgādina – meža atjaunošanu jāplāno laikus, pirms meža gabals tiek izcirsts. Rēķinies, ka meža stādīšana prasīs līdzekļus – tas, cik tie būs lieli, atkarīgs no nepieciešamās koka sugas konkrētajā meža tipā. Savlaicīgi arī izplāno stādīšanas laiku un sazinies ar kokaudzētavām par koku stādiem, jo tie nereti tiek ātri izpirkti. Tāpat Dižozols iesaka sazināties ar meža nozares profesionāļiem, lai iegūtu konsultāciju par labāko meža atjaunošanas ceļu vai uztici šo procesu tiem pilnībā, lai rezultātā iegūtu ainaviskāko mežu, kvalitatīvāko koksni un sakārtotu dokumentāciju.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.