Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Meklē direktoru un plāno apvienoties. Neretas sociālās aprūpes centrs lēmumu krustugunīs

Neretas SAC. Attēls no google.com/maps

Šis ir lielu pārmaiņu gads citkārt tik klusajam Neretas sociālās aprūpes centram (SAC). Jau no gada sākuma ilgstoši darba nespējas lapa bija tobrīd vēl amatā esošā centra vadītāja Ina Riekstiņa. Pēcāk viņa pašvaldībai, kas ir šīs iestādes dibinātāja, iesniedza atlūgumu. Jūlijā beidzās kandidātu pieteikšanās jaunā direktora amatam. Nākamajā nedēļā, kad pašreizējais vadītāja pienākumu izpildītājs Ainārs Judeiks atgriezīsies no atvaļinājuma, notiks kandidātu vērtēšana. Tas gan vēl nenozīmē, ka SAC darbība atgriezīsies vecajās sliedēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Šobrīd gaidām, kad Aināram Judeikam beigsies atvaļinājums. Tad arī plānosim jaunā vadītāja atlasi,” saka novada pašvaldības izpilddirektors Uldis Riekstiņš. Pašlaik saņemti septiņi kandidātu pieteikumi no Jēkabpils, Rites, Aknīstes puses. Divi no tiem būtu īpaši piemēroti, bez diemžēl daži punkti viņu CV formāli nav saskaņā ar izvirzītajām prasībām. Piemēram, kandidāts nav iestādes, bet gan nodaļas vadītājs. Lai gan šajā nodaļā darbinieku ir vairāk, darbs apjomīgāks, nekā vairumā visā SAC kopumā.

Īsto kandidātu atlasīs pēc punktu sistēmas, un tas nozīmē, ka nav vietas plašai interpretācijai. Piemēram, viens no punktiem tiek dots par redzējumu iestādes attīstībai, kas savā ziņā ir subjektīvs. Pārējie punkti konkrēti — izglītība, pieredze utt.

Varētu iztikt bez direktora

Atkāpjoties no direktora meklēšanas, paralēli tiek vērtēts, vai Neretas SAC vispār vajag vadītāju “uz vietas”. Tas nozīmē, ka novada domes ekonomisti, konsultējoties ar Aināru Judeiku, kurš ir Skrīveru sociālās aprūpes centra “Ziedugravas” vadītājs, analizēja iespēju pievienot Neretas SAC “Ziedugravām”. Ideja neguva pozitīvu atbalstu, galvenokārt lielā attāluma dēļ starp Skrīveriem un Neretu. Šajā amatā esot jāpārzina lietvedība, iepirkumi, personāla vadība un vienam cilvēkam, cenšoties vadīt divas iestādes, tas nebūs pa spēkam, tāpēc nepieciešams cilvēks uz vietas Neretā. Tas nozīmētu palielināt algu fondu, kas ir pretrunā ar ideju par novada pašvaldības budžeta optimizāciju. Optimizēt radot papildu izdevumus nebūtu loģiski.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Līdz ar to lēmām, ka izsludināsim konkursu. Pieteicās vairāki, pēc CV vērtējot, gana jaudīgi. Veiksim atlasi, un, ja tiešām izrādīsies, ka “papīri“ ir mānīgi, neviens no kandidātiem nederēs, atgriezīsimies pie jautājuma par abu SAC apvienošanu, skrupulozi iesim cauri visām štata vietām,” saka Uldis Riekstiņš.

To, ka direktors Neretā nav nepieciešams, teikuši arī Latvijas Sarkanā Krusta pārstāvji, kad pirms diviem gadiem analizēja iespēju pārņemt šo SAC. Interesi par šī aprūpes centra pārņemšanu izrādījusi arī Latvijas Samariešu apvienība. Pēc direktora atlases šis jautājums atkal varētu nonākt dienas kārtībā.

Mācīties vairs neplānoja

Vai līdzīga situācija kā Neretā, kad pašreizējais SAC vadītājs neatbilst noteiktajām prasībām, varētu būt citās sociālās aprūpes iestādēs novadā? Uldis Riekstiņš saka, ka citviet domstarpību nav. Neretas SAC vadītājai bija doti pieci gadi, kuros vajadzēja pieņemt lēmumu par papildu, otrā līmeņa augstākās izglītī-
bas iegūšanu. Der jebkura, arī nesaistīta ar SAC darbību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izpilddirektors atklāj, ka iepriekš iestādes vērtēšanas aktu, uz kā pamata pagarina ilgstošās sociālās aprūpes sniegšanas pakalpojumu, saņēma konkrētā iestāde, nevis pašvaldība. Par to uzdots jautājums Labklājības ministrijai — kāpēc pašvaldība, kas ir SAC dibinātāja, nesaņem tik būtisku informāciju? Atbilde bija — tāda ir sistēma. Iepriekš sociālais dienests par šādu iestādes vadītājas neatbilstību informēja Labklājības ministriju, un sākotnējā reakcija bija skarba — divu nedēļu laikā jautājums jārisina, pretējā gadījumā Neretas SAC jāslēdz. Salīdzinājumam var teikt, ka tas būtu tāpat, ja skolas akreditācijā atklātos, ka tās direktoram ir pamatskolas izglītība.

Vai pašvaldība mudināja Inu Riekstiņu iegūt papildu izglītību? Uldis Riekstiņš saka, ka viņa nav vērsusies pie pašvaldības pēc atbalsta izglītības iegūšanā. Turklāt bija sasniegusi pensijas vecumu. Sarunā ar izpilddirektoru teikusi, ka šādā vecumā mācīties vairs neplānojot.

Vai pašvaldībai ar to jānodarbojas?

Papildu šiem notikumiem šogad jūnijā novada domes deputāti balsoja par uzturēšanās maksas palielināšanu Neretas SAC. No iepriekšējiem 30 eiro par diennakti no 1. augusta būs jāmaksā 34 eiro. Uldis Riekstiņš saka, ka tādu pašu lēmumu nāksies pieņemt arī par uzturēšanos Skrīveru SAC “Ziedugravas”. Pašlaik precīzas kalkulācijas nav veiktas, bet iemesls maksas celšanai — aprūpētāji strādā virsstundas, par tām samaksa ir dubultā, un budžetā veidojas iztrūkums. Nauda, kas bija paredzēta attīstībai, būvniecībai, novirzīta algām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vai tas ir pašvaldības uzdevums — nodarboties ar ilgstošas aprūpes iestāžu uzturēšanu? Uldis Riekstiņš saka, ka pēdējos divus gadus arvien biežāk iebildumus ceļ Konkurences padome. Pieļaujams tas būtu tikai tad, ja pašvaldība varētu pierādīt, ka tirgū ir šī pakalpojuma nepietiekamība. Ja sociālais dienests pateiktu, ka Aizkraukles novada iedzīvotājus nav iespēja ievietot nekur citur Latvijā. Citkārt šāds pašvaldības pakalpojums tiek vērtēts kā tirgus konkurenci kropļojošs. 

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild laikraksts “Staburags”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.