Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Jauno māmiņu (ActiveMoms) iesaiste uzņēmējdarbībā – no mītiem pie rīcības!

Lai uzņēmējdarbības ideja var rasties un attīstīties ir nepieciešams impulss. Bieži vien, kā uzņēmējdarbības impulss tiek minēts – jaunu iespēju meklēšana, neapmierinātība ar iepriekšējo darbu, vēlme pelnīt, bet aizvien vairāk mēs sabiedrībā runājam par ģimenes lomu uzņēmējdarbības uzsākšanā.

Šoreiz fokusā – sievietes, jaunās māmiņas, kuras grib iesaistīties un veidot savu biznesu. Apkārtējā vidē pastāv vairāki mīti par sievietēm, īpaši jaunajām māmiņām, kuras veido savus uzņēmumus. Tiek uzskatīts, ka sievietēm piemērotākās jomas ir saistītas ar komunikāciju, pārdošanu, mākslu, dizainu, kā arī ar mārketingu. Daļēji tā ir taisnība, jo pēc Pasaules Ekonomikas foruma datiem, vairums sieviešu iesaistītas tādās jomās, kā mēdiji, kvalitātes vērtēšana, pārdošana, komercija, grāmatvedība, finanses un pakalpojumi. Samērā maz sieviešu ir izvēlējušās tādas jomas, kā – inženierija, datu inženierija, programmēšana, robotika un digitālo rīku pārvaldība. Pasaules dati liecina, ka produkta izstrāde un mārketings (57% gadījumu) un jomas, kas saistītas ar komunikāciju, cilvēkiem un kultūru (65% gadījumu) ir sieviešu iesaistē vispopulārākās.

Bet kā ar uzņēmējdarbību? Vai sievietei, uzņēmējai ir viegli? Kā jaunajai māmiņai ar maziem bērniem uzsākt biznesu? Kā iedrošināties un pārvarēt nedrošību? Kā sākt un saplānot laiku? Tie ir svarīgākie jautājumi, uz kuriem projekta ActiveMoms laikā, ir nācies atbildēt gan iesaistītajām ekspertēm, gan arī pašām dalībniecēm.

Apkopojot galvenās atziņas, varam teikt, ka svarīgākā lieta, ko uzsver visas projekta dalībnieces, ir dalīšanās pieredzes stāstos un iedvesmošana. Vairums no iesaistītajām jaunajām māmiņām uzsvēra šāda projekta nepieciešamību un tā lietderību aspektā, lai jaunās māmiņas tiktu iedrošinātas un atbalstītas ar padomu. Dažas atziņas, ko esam apkopojuši no mūsu projekta pasākumiem, kas varētu iedvesmot jaunās māmiņas neapstāties pie idejas, bet veidot savu biznesu:

  • būt uzņēmējai dažkārt nav viegli, jo ceļš var būt garš, un pa ceļam ir vairāki izaicinājumi, bet galvenais nezaudēt apņēmību turpināt iesākto;
  • iespējams, ka jums ir aizņemta ģimenes dzīve, tāpēc veiksmīga biznesa uzsākšanai un vadīšanai ir nepieciešams plāns un laika grafiks;
  • risiniet visgrūtākos jautājumus tad, kad jums ir visvairāk enerģijas;
  • piešķiriet darba sarakstam prioritātes, ņemot vērā jūsu uzņēmējdarbības nozīmi, un atdaliet “obligātās darbības” no “patīk darīt”. Dariet to pašu arī ar savu personīgo dzīvi;
  • vadības prasmes ļaus jums izveidot pareizo komandu biznesa attīstībai un padarīt jūsu biznesu par vietu, kur citi vēlēsies pievienoties jūsu ceļojumam. Ja jums nav nekādas vadības pieredzes, varat vai nu apmeklēt kursus, vai atrast mentoru, kuram ir vadības pieredze, kurš var palīdzēt jums tās attīstīt;
  • finansiālā atbildība ir svarīga gan personīgajā, gan biznesa dzīvē;
  • viens no lielākajiem šķēršļiem lēmumu pieņemšanā ir bailes. Bailes kļūdīties, bailes riskēt, bailes, ka ne visiem patiks jūsu lēmums. Uzskatām, ka katru jūsu lēmumu var mainīt vienā vai otrā veidā, ja tas izrādās nepareizs.

Atziņas radušās projekta veidotajās aktivitātēs tieši jaunajām māmiņām: nodarbinātības forumi; uzņēmējdarbības dienas “Jūsu bizness ir iespēja!”; tīklošanās pasākumi “Pārvērtiet vienkāršu darbību par biznesu!” un uzņēmēja-mentora konsultācijās “Pasakiet man, ko darīt!”

LLU Ekonomikas un sabiedrības fakultātē, sadarbībā ar Tallinas Tehnoloģiju universitāte, Igaunijā un biedrība “Līdere” piedalās pārrobežu sadarbības projektā “Active Moms” (CB806) , kura mērķis ir risināt kopējas Latvijas un Igaunijas pārrobežu problēmas, kas saistītas ar sieviešu sociālo atstumtību, periodā, kad jaunās māmiņas paliek mājās kopā ar pirmsskolas vecuma bērniem, nepiedalās darba tirgū un pieder pie Latvijas un Igaunijas lielāko mazākumtautību grupām.

Informācija par projektu: https://www.facebook.com/ActiveMomsCentralBaltic; https://www.activemoms.eu

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild LLU Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultāte, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Informācijai: https://centralbaltic.eu/

Tēmturis: #centralbaltic #Interreg #EUinmyRegion

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.