
Muzejus veido gan privātpersonas, pašvaldības, biedrības, gan arī skolas. Ceļā uz savu muzeju ir Aizkraukles novada vidusskola, un tā idejas autore ir skolotāja Ieva Salzemniece. Aizgājušo gadu liecības datētas, sākot ar 1973. gadu — mācību iestādes dibināšanas gadu.
Materiāli izkārtoti uz laika ass
Ieva Salzemniece priecājas, ka muzeja veidošanā darbojas kopā ar informātikas skolotāju Oļesju Beļajevu: “Viņa ir aizrautīgs cilvēks, un esmu priecīga būt uz viena viļņa ar gados jaunāku kolēģi.” Daudz domāts par muzeja formātu. Vai materiālus izvietot tikai planšetēs, mapēs un kastēs, vai ieskenēt, lai veidotu prezentācijas un videofilmas? Tās interesantāk un uzskatāmāk var izmantot klases stundās, koncertos, vecāku sapulcēs.
Skenēšanu sāka ar Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku materiāliem. To ir daudz, aptverta neliela daļa, kas jau redzama skolas mājaslapā. Tie izkārtoti uz laika ass no vieniem svētkiem līdz nākamajiem — gan foto, gan preses materiāli, gan video, gan audio. Visi posmi ir viegli papildināmi ar jauniem materiāliem.
Piedalās konkursā
“Meklējot idejas muzejam, iesaistījāmies Latvijas Skolu muzeju apvienībā. Uzzinājām, ka apvienība izsludina prezentāciju konkursu par savas skolas ceļu uz svētkiem,” stāsta Ieva Salzemniece. Noslēguma pasākumā Mežaparkā piedalījās 26 Latvijas skolu pārstāvji. Jauniešiem piedalīšanās konkursā un šīs vietas apmeklējums bija liels ieguvums, tas radīja dziļāku interesi par dziesmu un deju svētku kustību. Tā bija iespēja Aizkraukles novada vidusskolas vārdu atstāt Dziesmusvētku telpā.
Novada avīzes “Staburags” priekštece “Komunisma Uzvara” rakstījusi: “1972. gadā skolēnu Dziesmu svētku pastāvīgo laureātu sarakstā parādījās jauns kolektīvs — Stučkas vidusskolas meiteņu koris. Skates komisija atzīmēja kora teicamo vokālo sagatavotību. Korī, kuru skolotāja Blimberga vada tikai otro mācību gadu, dzied nedaudz vairāk par 40 meitenēm. Kolektīvs lepojas ar iegūto trešo vietu valstī.”
Dalīties atmiņu stāstos
Šis panākums iedvesmoja nākamos dziedātājus, kas pirmo reizi pārstāvēja Stučkas 2. vidusskolu Skolēnu dziesmu un deju svētkos 1979. gadā. Tajā gadā uz svētkiem devās arī moderno deju kolektīvs. Šogad Daugavas stadionā dejoja trīs skolas kolektīvi — divas sākumskolas dejotāju grupas “Krauklīt’s” un 7. — 9. klašu kolektīvs “Anģis” Gitas Skudras vadībā, Mežaparkā dziedāja jauktais koris “De Cantare” ar diriģentu Eduardu Grāvīti, Mežaparkā un Vērmaņdārzā uzstājās folkloras kopa “Asni” ar vadītāju Ināru Pumpasi.
XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki nu jau ir vēsture, ir sācies ceļš uz nākamajiem. Lai tas turpinātos skaists un plašs, skolotāja Ieva Salzemniece aicina gan pašreizējos dziedātājus un dejotājus, gan tos, kas Skolēnu dziesmu un deju svētkos piedalījušies no Stučkas 2. vidusskolas, Aizkraukles 2. vidusskolas, Aizkraukles novada ģimnāzijas, iesniegt atmiņu stāstus, video un fotogrāfijas, priekšmetus, piemēram, dalībnieka nozīmīti. Tiek gaidītas liecības par emocionāliem brīžiem arī no bijušajiem un esošajiem kolektīvu vadītājiem, no skolotājiem, kas pavadījuši jauniešus svētkos. Ar skolotāju Ievu var sazināties sociālajā tīklā “Facebook” un skolā, lai papildinātu Aizkraukles novada vidusskolas muzeja krājumu, var rakstīt arī e-pastā: salzemniece@inbox.lv.
Reklāma