Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Iegriežot sev, sodīsim agresoru?

Ar zināmu regularitāti ielūkojos līdzdalības platformā “ManaBalss.lv”. Apskatot iesniegtās iniciatīvas, rodas nojausma, kādā virzienā cilvēki domā. Pašsaprotami, ka noteikta daļa ir cieši saistīta ar kaimiņos notiekošo karadarbību, precīzāk, par attieksmes paušanu pret agresorvalsti, tās piederīgajiem, valodu un kultūru. Ikviens, kurš vēlas un domā “tāpat”, var paust atbalstu, parakstot kādu no iniciatīvām — “Par Latvijas valstij nelojālu personu izraidīšanu no Latvijas un LR pilsonības atņemšanu”, “Aizliegt ieņemt amatus valsts un pašvaldību institūcijās prokremliski noskaņotām personām”, “Par vienotu sabiedrību bez Latvijas Krievu savienības”, “Par atbrīvošanos no padomju laika ideoloģiskā mantojuma — pieminekļiem un piemiņas zīmēm” un “Par robežas slēgšanu ar Krieviju un Baltkrieviju”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mani izbrīnīja iniciatīva, kuras autors aicina ieviest “tiesības atteikties no krievu valodas pamatizglītības un vidusskolu programmās”. Manuprāt, tas būtu lāča pakalpojums mūsu bērniem. Lai gan tiecamies Rietumu sabiedrības virzienā, kas nozīmē stiprākas angļu valodas zināšanas, realitātē jāņem vērā ģeogrāfiskais un vēsturiskais aspekts. Būsim godīgi, krievu valodas zināšanas noder komunikācijā ne tikai ar Krieviju. Krievu valoda ir teritoriāli ļoti plaši izplatīta Eirāzijas kontinentā un ir skaitliski lielākā no slāvu valodām. Tā ir oficiālā valoda ne tikai Krievzemē, bet arī Baltkrievijā, Gruzijā, Kazahstānā, Kirgizstānā, Moldovā, Turkmenistānā un Ukrainā. Tāpat krievu valoda ir viena no Apvienoto Nāciju Organizācijas darba valodām. Krievu mēles pārzināšana noder arī Lietuvā, Polijā, atzīsim, arī Latvijā un citviet. Varbūt pēc kādas desmitgades vai divām mūsu platuma grādos no svešvalodām dominēs, teiksim, angļu valoda, bet šobrīd, domājot par ērtībām un praktisko ieguvumu, mēs nevaram paslaucīt krievu valodas zināšanas zem tepiķīša kā nevajadzīgas. Vai, iegriežot paši sev, mēs sodīsim agresoru?

Valodas zināšanas ir spēcīgs ierocis, kas šobrīd mums noder, sniedzot palīdzību Ukrainas kara bēgļiem. Neatbruņosim bērnus, balstoties uz emocionāliem vai nepārdomātiem lēmumiem! Zināšanas ir liela vērtība, mēs nevaram paredzēt, kas mums dzīvē noderēs. Taisnleņķa trijstūra šaurā leņķa kosinusu kopš skolas gadiem meklējusi neesmu, bet krievu valodu ir nācies izmantot diezgan daudz.

Šobrīd viss, kas saistīts ar Krieviju, daudzviet pasaulē ir tabu. Es šajā karā distancējos vilkt paralēles starp agresoru, viņa nozombētajiem pakalpiņiem un valodu, kas nāk no kaimiņzemes. Krievu valoda nav vienlīdzības zīme agresoram.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.