Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Baltijas valstis vienojas tautu tradīciju garā

FESTIVĀLA “BALTICA 2022” DALĪBNIEKU GĀJIENS pa Ķēniņkalna ejām uz Sauleskalnu. 
Reiņa Oliņa foto

Starptautiskajā folkloras festivālā “Baltica 2022” piedalās kopas no Kokneses, Pļaviņām un Jaunjelgavas

Nedēļas nogalē ar krāšņu gājienu un koncertu Talsos, Sauleskalna estrādē, izskanēja starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2022” noslēguma koncerts “Krust` šķērs` valodiņ`!”. Festivālā, kurš ilga no 6. līdz 10. jūlijam, tikās 250 folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi, to skaitā bija arī trīs kolektīvi no Aizkraukles novada: Kokneses folkloras kopa “Urgas”, Pļaviņu folkloras kopa “Āre” un Jaunjelgavas folkloras kopa “Lauce”. Festivāla programma bija plaša un daudzveidīga — koncerti, sadziedāšanās, danči, meistarklases un darbnīcas, folkloras kopu randiņi, vakarēšana, tikšanās ar stāstniekiem un citas aizraujošas norises.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piepildītas, iedvesmotas, laimīgas

“LAUCES” UZNĀCIENS Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.
Foto no www.flickr.com

Jaunjelgavas folkloras kopa “Lauce” uz starptautisko folkloras festivālu “Baltica” devās otro reizi. Kā teic kolektīva vadītāja Iveta Ieviņa, pirmā reize gan bijusi tāda epizodiska, kā ģenerālmēģinājums, toties šoreiz koncerts sekojis koncertam, divās dienās — piektdien un sestdien — “Lauce” uz skatuves kāpa sešas reizes, tā bagātinot festivāla programmu ar Jaunjelgavas pusē pierakstītām dziesmām, rotaļām un stāstiem. Savu sajūsmu kolektīva dalībnieces Iveta, Ināra, Zane, Ausma, Eva, Gundega, Jurgita paudušas arī “Facebook” ierakstā: “Fantastisks atalgojums par paveikto mums bija Danču un Dziesmu vakars Latviešu biedrības namā. Tas deva spēku darboties enerģiskāk un rakt dziļāk. Lielu lielais paldies par atbalstu mūsu šoferim Mārim Rēķim, Ivaram Ieviņam un Jaunjelgavas kultūras centra vadītājai Sandrai Smonai. Esam piepildītas, iedvesmotas un laimīgas!”

Kolektīva vadītāja Iveta Ieviņa, kuras atbalsta komandā ir arī vīrs un meita, teic, ka festivāla programma bija daudzkrāsaina un interesanta, varēja redzēt, ka rīkotāji bija pacentušies, taču nākamajā festivālā viņa vēlētos, lai būtu iespēja arī no tā visa pēc iespējas vairāk nobaudīt.

To, kā jaunjelgaviešiem klājās festivālā, var apskatīt “Youtube”. Muzikālo noformējumu video iespēlējusi Eva Ieviņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
IVETA IEVIŅA, Jaunjelgavas folkloras kopas “Lauce” vadītāja, teic, ka festivālā maz laika sanācis pavērot daudzkrāsainās programmas aktivitātes.
Zanes Dobroštanas foto

Sadraudzējas ar “Saviešiem”

NOVADU DIENĀ BRĪVDABAS MUZEJĀ. Lecam mūspuses rotaļā par dunduriņu un mācāmies ķert odus.
Reiņa Oliņa foto

Pļaviņu folkloras kopa “Āre” starptautiskajā folkloras festivālā piedalījās trešo reizi. Tās vadītāja Agita Lindenberga stāsta, ka festivālā kopa piedalījusies Novadu dienā, kas notikusi Brīvdabas muzejā.

AGITA LINDENBERGA, Pļaviņu folkloras kopas “Āre” vadītāja: “Šķiet pat neticami, ka ar latviešu tautas folkloras mantojumu iepazīstinām cilvēkus jau desmit gadus.” Foto no personīgā albuma

Lai iekļūtu pasākumā, katrai kopai bija jānopelna ieejas biļete, kas bija rotaļa klātesošajiem. Pirmā uzstāšanās “Ārei” bija Vidzemes sētā. Tās uzdevums bija iepazīties ar Rīgas folkloras kopu “Savieši” un veikt kopīgus uzdevumus. Pie Mērsraga kalēja kalves dalībnieki minēja mīklas, Kurzemes sētā apciemoja Dižkokli, Ostmalā pie siena Pūnītes spēlēja spēles ar folkloras kopu “Upīte”, pie Hernhūtiešu nama iemūžināja sevi un jaunos draugus kopējā foto, ezermalā filmēja draudzības videoklipu ar kopā izdomātu un interesanti iemācītu tautas dziesmu. Savukārt pēcpusdienā “Āre” uzstājās ar savu programmu Kurzemes sētā.

Diena noslēdzās ar kulinārijas mantojuma baudīšanu un sadziedāšanos. Tomēr jau plāno dziesmu repertuāru, lai piedalītos “Kokneses Ziņģē 2022”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Paldies par transportu un iespēju piedalīties Novadu dienas pasākumā!

Sajūsmina skanošā un tikšķošā kolekcija

NO BALLES UZ KUĢA. Jau nākamajā dienā pēc festivāla noslēguma “Urgu” vadītāja Inguna Žogota devās uz Mālpili, kur 3×3 nometnē interesentiem vadīja folkloras nodarbības.
Foto no “Urgām”

Kokneses folkloras kopa “Urgas” Ingunas Žogotas vadībā ir vispieredzējušākā folkloras festivāla dalībniece no Aizkraukles novada, jo tajā piedalījās jau sesto reizi ar itin kuplu dalībnieku skaitu — 24.

Koknesieši festivālā bija trīs dienas. Priecīgi, svētīgi, saulaini, slapji, lieliski — tādi bija koknesiešu mirkļi Krimuldā un Turaidā, uz kurieni viņi devās 7. jūlijā. Festivāla “Baltica” tēma bija “Spēle” un moto “Nāc ar mani spēlēties”, un dalībnieki arī saspēlēja dziesmās, vārdos un darbos. Savukārt Turaidas muzejrezervāta Jāņkalnā Inguna un visi, kam bija kokles, varēja saspēlēties kopā ar Ansi Jansonu un vienoties “zelta kokļu saspēlē”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Urgas” bija starp folkloras kopu gavilētājiem Dainu kalnā. Savukārt vakarā tās Dziesmu dārzā varēja vērot festivāla atklāšanas koncertu “Spēlē šādu vakariņu”. 9. jūlijs bija Novadu diena, festivāls turpinājās Alsungā, Dundagā, Kuldīgā, Skrundā, Popē, Talsos un Ventspilī. Koncerti, spēles, sadziedāšanās, danči — tika organizēts vairāk nekā 20 norišu Kurzemē. Koknesieši apmeklēja Dundagu. Todien viņus īpaši iepriecināja Gunāra Laicāna skanošā un tikšķošā kolekcija. “Kaut kas līdzīgs mūsu muzejam Aizkraukles pagastā,” teic Inguna.

10. jūlijā Talsos “Urgas” piedalījās festivāla dalībnieku gājienā un Sauleskalna estrādē starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2022” noslēguma koncerta “Krust’ šķērs’ valodiņ’!”. Tur kolektīvs dziedāja Kokneses balsu.

Tā kā Inguna Žogota bijusi sešos festivālos, viņa var salīdzināt, kā gadu gaita mainījies festivāls. “Urgu” vadītāja teic, ka, protams, jūtamas kovida pandēmijas sekas, jo festivālam bija pārtraukums. Arī ekonomiskie apstākļi liek sevi manīt, jo sadārdzinātās degvielas dēļ ne visi gribētāji varēja piedalīties. Ne visas pašvaldības varēja atbalstīt kolektīvus, piemēram, arī “Urgām” šogad ēdināšanas pakalpojumi daļēji bija jāsedz pašām. Ingunasprāt, agrāk kopības sajūta bija stiprāka, turklāt maza skatītāju interese (tā tas bija atklāšanas koncertā). Taču, neraugoties uz šīm niansēm, tās bija trīs skaistas neaizmirstamas dienas “Urgu” ikdienā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viedoklis

OLGA KOVAĻEVSKA,

“Urgu” dalībniece

— Es šajā festivālā piedalījos pirmo reizi. Tas bija mans skaistākais vasaras piedzīvojums. Katra diena man atnesa kādu pārsteigumu, negribējās, ka šie svētki tik ātri beidzas. Man šķiet, pati daba iesaistījās šajā pasākumā un atzina, ka dziesmu varai liels spēks — noslēguma koncertā lietus pierima un dalībnieki iztika bez lietussargiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kolektīvi, kuri piedalījās folkloras festivālā “Baltica 2022”

• KOKNESES FOLKLORAS KOPA “URGAS”.

Kolektīvs dibināts 2005. gadā, kad festivāla “Baltica” tēma bija “Mūsmājas”, tāpēc arī nosaukums “Urgas” — pēc mājvārda Koknesē. Kolektīvā no pirmsākumiem darbojas Elga Grigāne un kolektīva vadītāja Inguna Žogota. Viņa saka: “Koncerti jau nav galvenie… Galvenais ir dzīvesveids. Kad tu bez folkloras kopas vairs nevari savu dzīvi iedomāties, jo aktivitātes notiek visu vasaru un arī citos gadalaikos. Ja vasara sākas jūnijā, tad kāzas, krustabas, Jāņu mācības, “Baltica”… Augustā būs “Kokneses Ziņģe”! Šogad 10. reizi!”

• PĻAVIŅU FOLKLORAS KOPA ”ĀRE”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kolektīva kopā sanākšana Agitas Lindenbergas vadībā notika 2012. gada oktobrī Pļaviņu kultūras centrā. Pirmie pasākumi bija bluķa vilkšana Pļaviņu pilsētā un Ziemassvētku koncerts. Visilgāk kolektīvā ir Rita Ginaite, Rita Kotina un Didzis Lindenbergs.

Kolektīva vadītāja Agita Lindenberga saka: “Kopas nosaukums ir “Āre”, kas nozīmē labi kopta pļava. Tā mēs varam raksturot savu pilsētu Pļaviņas, vietu Daugavas krastā ar sakoptu apkārtni. Ar savu dziesmu gribam nest sirds un domu tīrību apkārtējiem.”

• JAUNJELGAVAS FOLKLORAS KOPA “LAUCE”.

Jaunjelgavas kultūras centra folkloras kopa “Lauce” dibināta 2015. gadā. Vadītāja Iveta Ieviņa. Darboties folkloras kopā “Lauce” — tas ir dzīvesveids. Piedzīvot latvisko dzīvesziņu, seno tradīciju iedzīvināšanu un izzināšanu, izprast sentēvu gudrību un izmantot to ikdienā. Tā izprotam šī kolektīva misiju. Te katrs ir mācījies spēlēt kokli un pats savām rokām to izgatavojis. Te godāts, ar cieņu un bijību valkāts goda tērps, kā arī pašu rokām izšūti tā krekli, nopītas jostas. Sēļu tautas dziesmas, senās pūralādēs atrastas, atkal celtas godā kā vislielākā vērtība. Tā darbojas folkloras kopa “Lauce” — mazs, bet stiprs un patriotisma pilns kolektīvs — raksta “Lauce” Jaunjelgavas mājaslapā. Kopš kolektīva pirmsākumiem kopā darbojas Ināra Pumpase, Eva Ieviņa.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild laikraksts “Staburags”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.